Sarcina dupa extrauterina remisa cu metotrexat?

Sarcina dupa extrauterina remisa cu metotrexat? | Autor: AILEN

Link direct la acest mesaj

S-a intamplat cuiva sau a auzit pe altcineva sa ramana insarcinatata natural pe trompa pe care a avut sarcina extrauterina oprita in evolutie cu metotrexat? Daca da, la cat timp de la nefericitul eveniment? In urma cu aproximativ 6 ani am ramas doar cu o trompa sarcina extrauterina. De curand am devenit nefericita posesoare a unei singure trompe pe care a existat o sarcina extrauterina oprita cu metotrexat. Dr. mi-a spus ca, daca voi ramane insarcinata, sunt cu mult mai mari sansele sa fie din nou extrauterina decat intrauterina .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Cat am cautat si eu raspunsul la intrebarea asta...
Acum sa iti spun concluzia mea: cat timp mai ai o trompa exista o sansa, dar statistic e cum spune medicul tau.
La mine n-a mers, dupa o extrauterina remisa urmatoarea (pe aceeasi unica trompa) a fost tot extrauterina.
Dar ca sa inchei intr-un mod optimist, citeste aici ce spune alinuk (sper sa nu se supere ca am dat un link spre postarea ei):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=140672&REPLY_ID=5801262
Deci la ea a mers.
Multa bafta si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILEN spune:

adc multumesc pentru raspuns.Cat mai am trompa voi incerca natural si in timpul asta strang resurse pt FIV. Acum, pt ca oricum dr. nu are ce sa-i faca trompei, m-am indreptat catre un homeopat si iau tratament prescris de el. Rau nu are ce sa-mi faca si nici nu presupune un efort financiar mare. Ba mai mult, cu ajutorul tratamentului homeopat mi-am revenit extrem de repede dupa reactia groaznica pe care am facut-o la metotrexat. Chir si doctorul s-a mirat ce repede mi-am revenit la cat de grava a fost starea mea in urma metotrexatului. Asa am ajuns sa simt o mica speranta ca inca ar mai fi o sansa, chiar daca foarte mica.

Mergi la inceput