Scoateti copiii afara !

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Superb! Avem jocuri si activitati minunate datorita voua!

Detalii: care sunt regulile jocului Omul Negru si Verde Stop?

A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mi-am adus aminte si de 1,2,3 la perete stai! Un copil se punea cu fata la perete iar ceilalti in spatele lui la o oarecare distanta, se trasa o linie sau un punct de reper. Copilul care se punea cu fata la perete striga "1,2,3, la perete STAI!" si in cand spunea STAI se intorcea brusc. In timp ce era cu fata la perete copiii incercau sa se apropie de el, dar cand se intorcea pe cine vedea ca a miscat se intorcea inapoi la linie. Si tot asa pana ce un copil reusea sa ajunga si sa-l atinga fara sa fie vazut. Copilul care ajungea primul se punea la perete si totul o lua de la inceput.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Verde stop e un fel de leapsa dar in loc de piua trebuie sa pui mana pe ceva verde (frunza de obicei) si cata vreme tii mana pe verde nu poti fi atins de leapsa.
Omul negru este un joc in care copiii se prind ca intr-o hora, se invart si unul dintre copii, care este omul negru canta:
ora 1 a sosit, omul negru n-a venit, ora 2 a sosit omul negru n-a venit, ora 3 a sosit omul negru n-a venit si tot asa pana la ora stabilita de el. Cand zice "ora 9 a sosit" toti copiii fug si omul negru trebuie sa-l prinda pe unul dintre ei care devine si el "om negru" si alearga dupa alt copil si tot asa. Copilul ramas neprins devine om negu prima data la jocul urmator.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

si frunza cum se joaca,taree mi-ar place sa-mi aduc aminte dar nu mai stiu decat ca se deseneaza doua terenuri si fiecare are cate o frunza desenata dar mai departe:PAUZA
poate mai stie cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

imi aduc aminta ca mai jucam ff mult sotronu si era tare dragut dar nu im i mai aduc aminte cum se joaca

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Anda08, poate ar fi interesant sa faci un update al primei pagini si sa scrii (cel putin) numele jocurilor pomenite aici, uite cate s-au adunat! mai in gluma mai in serios, parca vad k destui dintre noi ne-om apuca sa ii invatam pe copiii nostri aceste jocuri! de cand ai deschis acest subiect am inceput sa ma uit si eu mai cu atentie la ce fac copiii pe la locurile de joaca, nu-mi aduc aminte macar o data sa-i fi vazut sa joace vreunul dintre aceste jocuri! e mare pacat!

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

ira ai dreptateeeeeeeeeeeeeeeeee

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Contribi si eu la jocurile copilariei:

1. Ascunselea cu mingea. Copii se aseaza in sir indian, in fata primului copil este o minge. Acesta zice un numar (din cati copii sunt) iar copilul din sir cu numarul respectiv va trage un sut la minge, cat mai departe. Primul din sir fuge dupa minge, intre timp ceilalti copii se ascund. Mingea sta intr-un loc fix, cand cel care cauta gaseste un copil atinge mingea si spune numele acestuia, daca cel care numara nu e atent, un copil poate iesi din ascunzatoare sa dea un sut la minge, in acest caz copiii deja gasiti se pot ascunde din nou pana cel care numara prinde mingea si o aduce la locul fix. Jocul se termina cand sunt "scuipati" toti copii care s-au ascuns.

2. Somer, muncitor, inginer, director. Se face un patrat pe asfalt, cu creta, se imparte in 4 casute si in fiecare se scrie una din functiile mentionate. Copilul care incepe arunca mingea inspre un copil cu functia pe care o vrea spunand "vreau sa fiu muncitor" (de exemplu), acesta vizat trebuie sa o prinda, daca nu prinde mingea, se face schimb de functii si tot asa. Ideea e sa se arunce mingea in pozitii dificile de prins. Aaa, si daca ajungeai somer primeai o pedeapsa.

Noi ne mai jucam si de-a gimnastica. Fiecare isi alegea o personalitate, si "evoluam" la bara (ne cataram ca maimutele, stateam cu capul in jos, tot felul de figuri), la barna foloseam o bordura ce ingradea ceva (se poate si la bordura ce ingradeste groapa de nisip, de ex.) si saream pe ea si imitam ceva din exercitiile de la TV, la sarituri aveam un patrat de ciment nu foarte inalt si ne luam avant si trebuia sa sarim peste el, atingandu-l doar cu un picior, sau facand roata tiganului peste el, la sol faceam, exercitii de gimnastica pe un petec de iarba.

Daca imi mai amintesc, va mai scriu...


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dragelor, gasiti pe prima pagina update-ul joculetelor / activitatilor AICI si inca mai urmeaza cateva sa fie adaugate! Va tin la curent

Devine tot mai interesant !


A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anda08

Detalii: care sunt regulile jocului ... Verde Stop?




Regula pe care o stiu eu este alta: la "somatia" verde stop!, cel somat trebuie sa arate ca in posesia lui se afla ceva verde. Jocul se joaca pe o perioada mai lunga, astfel incat incerci sa-l prinzi pe adversar ba la scoala, ba la sport, ba in pijama, ca sa n-aiba verde.
Nu o data vreun amic a sunat la usa si, cand m-a vazut, mi-a zis "temutul" verde stop. Trebuia sa fii pregatit.
Apoi, s-a lansat "verde stop/natural, pe loc" adica trebuia clar vreo iarba, nu ceva budigai verzi (cred ca a fost o conspiratie a parintilor, disperati ca pruncii nu mai schimbau chilotii sau ciorapii aia verzi).
Nu mai retin, insa, ce castigam la acest joc...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput