BV Emushi, mya85! iulie-august 2010 (172)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nela_didea spune:

Of mai Adriana cate probleme mai ai si tu. Exact ce-ti lipsea. Of fir-ar sa fie, mai mult ca sigur bebelina s-a imbolnavit in spital ca am auzit mai multe cazuri de genul asta. Imi pare sincer rau.

36 + cu o de
AMR 15 zile pana la intalnirea cu voinicelul Alexandru


Mergem inainte cu Doamne Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurika1982

Multi ani fericiti impreuna Georgia!!
Am si eu o nedumerire, de fapt, nu stiu ce sa fac.sambata am termenul, fac 40s..oare e cazul sa-l anunt pe medic ca bebe nu da niciun semn ca ar vrea sa vina.el e vinerea de garda pana sambata si probabil ca ar putea sa-mi declanseze cumva nasterea...

ai mei s-au nascut la 40+2 zile si la 40+4 zile,au venit brusc si nasterile au fost foarte rapide si relativ usoare.mi-ar fi parut rau sa fi indus cu cateva zile inainte ...cand poate nici nu veneau asa bine contractiile si mai ajungeam si la cezariana..Asa,desi ma speriam si eu si ma gandeam sa nu li se intample ceva,am avut totusi rabdare si am asteptat sa le vina vremea.si nu mi-a parut rau,m-au luat amandoi din somn si in cateva ore ii aveam in brate.pe Sofia cat pe-aci sa o fac in autostrada daca prindeam aglomeratie.in spital ,de cand am parcat pana am nascut au fost 40 de minute.fara perfuzii,fara epidurala,fara nimic ca nu mai era timp.
nu neaparat e asa si la tine,dar iti doresc sa fie nasterea usoara si rapida,fara inducere ,fara complicatii !

GIORGIA-La multi ani,draguta,sa fiti fericiti !!!

CRISPO nu stiu cums e dau picaturile tale,dar daca zici ca trebuie cateva picaturi de lapte,poti sa scoti un pic de lapte inainte sa inceapa el sa suga,si sa i-l dai dupa sau inainte de supt,asa nu il mai intrerupi,mititelul.sau sa faci cumva intre un san si altul,cand il tii la scos aerul un pic pe umar..daca poti sa faci totul cu doua mainiSau cu 2-3 picaturi de apa plata e voie?
sau scos lapte inainte,pus intr-o seringa la frigider,cu picaturi cu tot in ea,si lasata acolo ,cateva ore rezista.si cand e cazul,ii dai seringa.eventual o incalzesti la microunde,dar cred ca 5 picaturi nu le simte reci,o freci un pic in mana,ca nu e cantitate mare.sau
poti pastra mai mult laptic la frigi,si inainte de supt sau cand trebuie sa ii dai,tragi de acolo cu seringa,plus picaturile,si gata.
sper ca ti-am dat idei.

ADRIANA imi pare rau ca v-a iesit stafilococ.sigur din maternitate sper sa treaca repede !



37+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro
Rodi, nu ai incercat cu termometrul in fundic?


nu am incercat, Cristina, si nici nu vreau sa incerc. i-am pus o data supozitor sperand ca se va regla, dar nu... de-atunci n-a mai facut... stiu ca e normal daca nu face decat foarte rar fiind hranita la san (si cand facea era de consistenta normala, nu tare, deci nu e constipata). nu vreau sa creez dependenta cu supozitor sau termometru, doar ca ma doare pe mine cand o vad pe ea ca se chinuie...
azi am avut o dimineata de foc!! n-am lasat-o din brate nici 5 minute de cand s-a trezit (de la 10 la 2, cand a venit sotul), si muream sa merg sa fac un dus si sa mananc!!! dar daca as lasa-o cu printesita, mi-e ca se pun amandoua pe plans (nu suporta maimutica asta mare s-o auda pe cea mica plangand ca incepe si ea, daca vede ca nu are ce-i face sa se linisteasca). in sfarsit a obosit de scremut, saracuta, si a adormit in leaganul cu vibratii... i-am dat ceai de musetel, eu stiu daca o avea vreun efect?! si nici nu stiu cat a mancat azi, ca era cand la san, cand scancea, cand atipea... bine macar ca face asta ziua si noaptea doarme la fel de linistita!!!

Casa de piatra, giorgia, la multi ani fericiti!!!

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

adriana, dar cum era fetita? nu putea respira? sau doar mucisori?

imi pare tare rau

acum ma sperii

mami de brotacel Andrei Ioan

09.06.2010



Dap, doar mucisori, dar destul de multi, ca noaptea aveam senzatia ca se sufoca. Cand am fost la Medlife sa ne curete nasucul ne-a facut si exudatul asta si asa am aflat de surpriza. Se pare ca atata timp cat fata mananca, ia in greutate si nu face febra nu e periculos; va trebui sa o monitorizam permament de acum inainte.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

adriana, cate mai trageti si voi dupa spitalele din Ro...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Tocmai am gatit o oala de supa de pui a la grec si o tava mare de piept de pui la gratar - adica mi-a venit comanda de mancare de la restaurant. Macar am ce manca.

Vad ca fata mea s-a invatat cu suzi; cum o baga in gurita, cum adoarme. Asa mai apuc si eu sa fac cate ceva. Intrebarea mea e acum: cum aflu daca ii e foame? Ca ea trage la suzi in loc de titi.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Adriana vai, mititica!!! imi pare tare rau!!!! si eu cerd ca din maternitate ca nu avea de unde!!!

Rodica si Leti se screme abia rezist sa nu-i dau cateodata se screme toata ziua dar rezist inca doar daca nu face 3 zile ii dau desi e greu, pana acum de cand ii dau san face la o zi jumate si face mult ca trece prin tot si face cam o ora, ca ma uit la ea cat se screme!

Cu sarcinile sunt femei si femei, eu daca nu monitorizam o incurcam tare, sora mea la fel, asa ca cel mai bine este sa ne lasam pe mana medicilor, doar deaia a scazut rata mortalitatii infantile, si fetusii se pot salva!

Crispo daca nu plange decat cateva secunde incearca atunci sa nu-i dai poate nu are gazute si plange de foame, frig, caldura, frica, dor de mami, scutec samd! Eu inca nu-i dau, dupa masa o tin pana la 15 minute sa scoata tot aerul, cand plange putin in general o face ca incearca sa faca kk, nu a plans decat in primele 3 nopti cu adevarat , cred ca au fost cele de adaptare si pana am invatat eu cum se scoate aerul, si mai plange la baita ca primele baite i le-a facut o asistenta brutala si inca nu a uitat, si mai plange cand ii este frig!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

off, adriana dar ziceai tu ca din maternitate a venit cu mucisori unde ai nascut?

andrei doarme linistit, daca doarme

tot mai are mucisori, dar dupa ce ii scot pare ok, nu e nici fonfanit, nici nu mai respira greu..

mami de brotacel Andrei Ioan

09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Tocmai am gatit o oala de supa de pui a la grec si o tava mare de piept de pui la gratar - adica mi-a venit comanda de mancare de la restaurant. Macar am ce manca.

Vad ca fata mea s-a invatat cu suzi; cum o baga in gurita, cum adoarme. Asa mai apuc si eu sa fac cate ceva. Intrebarea mea e acum: cum aflu daca ii e foame? Ca ea trage la suzi in loc de titi.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010



de unde comanzi?

mami de brotacel Andrei Ioan

09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

racusor, am nascut la Giulesti. Si eu cred ca de acolo ne-am procopsit, dar nu am de unde sa stiu daca e asa sau nu.

De comandat, comand pe pomello.ro, livreaza doar cantitati mari, adica la oala/ tava, ceea ce mie imi convine. De exemplu acum mi-au adus o oala de 6 l de supa care arata tare bine (mai tarziu o gust, si iti zic cum e), o gramada de piept de pui la gratar care o sa imi ajunga 2-3 zile, si bonus clatite


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Mergi la inceput