Hai peta! Delfinasi de iulie-august 2010 (170)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

andreea, parerea mea e ca nu e satul

cat e la pieptul tau uita daca nu e chiar flamand, ca e linistit

dar in patut e altceva..

mami de brotacel Andrei Ioan

09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79

eladea, mie pompa nu imi face bine....m-am muls in spital cu electrica...am incercat cateva viteze. Golea sanii apoi...simteam cum imi vine mai mult lapte....asa rau imi pare ca m-am luat dupa asistentele alea. Ce functioneaza acum la mine: tin comprese reci pe sani, garmastan din greu pe sfarcuri si desi sunt sanii tari...nu prea ma dor si nici vorba de febra sau altceva. Cand vad ca bebe sa semne de trezire ...doarme cam 2 ore jumate, 3...fug la dus cu apa fierbinte. Pun dusul pe sani si mai si masez cu mainile si incepe sa curga laptic si sa se detensioneze. Fug la bebe...alaptez....il tin semiculcat si sanul in pozitie ca de biberon asa....bebe papa si eu apas din toate partile. Il pun la ambii sani...ii goleste in proprtie de 80% la cat pot eu aprecia si adroarme. Imediat pun comprese reci. Si repetam figura cand da semne de trezire. Mananc putin...si beau apa cate o gurita. Cam asta...azi a functionat bine si cred ca azi e apogeul furiei ....sau maine.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/


Am inceput si eu sa ma dau cu Garmastan, ma dor sanii foarte tare in special aoreolele si sfarcurile, nici nu le pot atinge, am citit pe prospect ca te poti da din lua a 8-a de sarcina.
Inseamna ca la mine pompa o sa fie numa buna, eu am nevoie de mult laptic, am citit si bagat la cap, bine ca am pe cine intreba cand ma intorc din maternitate .

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 14 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor eu am racit de la atat aer conditionat, limonada cu gheata, inghetata, ma doare gatul si-mi curge nasu , ce pot lua?
Miercuri merg la control da as lua ceva pana atunci

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 14 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mie mi-a spus o prietena care e medic de familie ca,oricand am migrene sau racesc,pot sa iau fara probleme paracetamol.Mai mult nu am indraznit sa iau(no-spa,uitasem de el,tot pentru dureri).



cu Anne 38+ ,iar Sarah(2007) si Mark(2008) abia asteapta sa fie bebe gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

sunt o lenesa...weekendul asta nu prea am dormit, asa ca azi am stat...i-am dat sa pape, am stat langa el....m-am uitat la film, am lucrat jumate de ora pentru birou...

dar mi se pare ca doarme prea mult nu ar trebui de acum sa stea mai mult treaz?? a stat dimineata dupa papa si mai sta cand papa...uneori...atat azi

mami de brotacel Andrei Ioan

09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

sunt o lenesa...weekendul asta nu prea am dormit, asa ca azi am stat...i-am dat sa pape, am stat langa el....m-am uitat la film, am lucrat jumate de ora pentru birou...

dar mi se pare ca doarme prea mult nu ar trebui de acum sa stea mai mult treaz?? a stat dimineata dupa papa si mai sta cand papa...uneori...atat azi

mami de brotacel Andrei Ioan

09.06.2010



si Filip azi e f somnoros...ca niciodata...doar papa si somn..ce-o fi cu copiii astia?poate vremea e de vina...



*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Fetelor eu am racit de la atat aer conditionat, limonada cu gheata, inghetata, ma doare gatul si-mi curge nasu , ce pot lua?
Miercuri merg la control da as lua ceva pana atunci

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 14 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.




oscilococilum, homeogene 9, homeovox, coryzalia, paracetamol...toate le poti lua...sunt naturiste (cu exc. paracetamolului), recomandate si la bebei si in sarcina...

sanatate multa...sa te faci repede bine...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

racusor, andreea, sunteti norocoase. Mandra mea refuza sa doarma Nu mai pot! M-a terminat nervos. De la 10 nu a dormit decat o jumate de ora. I-am dat si supliment (pe care nu l-a refuzat) ca am zis ca d-aia nu doarme, ca inca ii e foame. Da de unde! Nici acum nu doarme. Nu stiu ce are. Uf! Si am atat de mult de munca si nu ma pot apuca cu fata treaza, ca nu se stie ce nevoi are.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

mai fetelor, am si eu cateva nelamuriri, desi sunt la al 2-lea copil...

rodi, ma adresez tie in special pt ca ati reusit sa ramaneti doar pe lapticul tau fara LP...si mamicilor la al 2-lea, 3-lea copil...

cum stiu daca e satul sau nu? doar daca adoarme dupa papa 2-3-4 ore si e cumintel?? pt ca Filip uneori, chiar daca papa si mie mi se pare ca nu mai are ce papa, ca a golit sanii, se agita, cauta cu gurita si-si baga pumnii in gura(desi am mai citit ca treaba asta cu bagatul pumnilor in gura nu e doar de la foame, si ca pe la 3 luni o sa dispara obiceiul asta..)daca il tin in brate la ragait, adoarme foarte repede...daca il pun jos, se trezeste in cateva minute si iar cauta papa... eu ce sa inteleg de aici? ca nu e satul? sau?

sfaturi please, sau macar pareri..

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...


asa facea si nectarie cand nu era satul. eram inca la maternitate. Papa un san, il puneam sa scoata gazele....cam adormea la san asa. Il puneam la celalalt papa pana adormea. Daca il tineam langa mine in pat dormea...daca il duceam in patutul lui baga pumnii in gurita. Mi-a facut asa de doua ori consecutiv....daca nu chiar 3. Super adormit in patut cand il duceam la dormit singur se trezea. Am intrebat neonatoloaga...mi-a zis ca inca nu e satul de asta face asa. Am zis sa testez. Am cerut 20 ml de lapte. I-a baut...a scos gazele si a adormit tun...cam 2 ore 30 min asa. A doua oara am incercat din nou doar cu san....la fel frichineala in patut si pumn in gura. Cerut completare...papat...adormit instant. De cum am inceput sa am lapte mai mult n-a mai fost nevoie de completare. Acum 10 min de exemplu a adormit doar papand un san. Dar na...la cat is de plini.
Deci...raspunsul meu e ca nu se satura. Incearca cu putina completare si vezi de adoarme instant. Macar asa stii daca trebuie sa iei stimulente de lactatie. Eu acum imi dau seama ca la Alexia actionam haotic.....drept urmare ea dormea haotic pe unde apuca, eu bucuroasa ca adoarme dar si suparata ca dormea putin si nu constant. Acum Nectarie e aproape ceas. Doarme 2-3 ore legat...apoi papa....cam o ora si....cu tot cu ragait, caca de vreo 3 ori....

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am bagat la cap, multumesc .
Pentru gat am sa incerc sa beau niste ceai de fructe fierbinte cu lamaie.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 14 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput