Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (110)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

gata, facut sinteza, deci tanana!
multumesc fetele care ati participat la sondaj - evyme, lorex, decenuela, mariucasara, ratusca, hapyella, simplicity, cristies, danyelana si dulcineea (am ratat pe careva?)

cum fac kaka pufii:
deci in unanimitate zilnic de cel putin o data cu variatii:
- din 10 pufi 5 fac cel putin de 2-3 ori
- 1 face de 4-5
- 1 de 2-3-4
- si 2 de 1-2

exceptie de la regula, 1 puf la 4 zile, inainte de diversificare facea zilnic (altii invers, si-au reglat tranzitul de cand cu diversificarea).

Si nu are a facere diversificarea, toti sunt alimentati cu cereale, fructe, legume... apa, care beau, care nu, cei mai multi da.

editat ca ne-am inclus si pe noi in "studiu"

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Hello gagici!

Miremia, felicitari pentru "mima" . Eu cred ca a vrut sa-ti spuna pe nume si a iesit un mix.

Lorex, acum am realizat ca am pus linkuri si de pe amazon.com. Erau doar exemplificative, nu de acolo comand (unfortunatelly).

Ruxita, gaza face o data - de doua ori pe zi si mananca dimineata ~ora 10 - fructe cu o lingurita de cereale si dupa-amiaza piure de legume. Inainte sa incep diversificarea facea o data la trei-patru zile si doctorita zicea ca s-ar putea sa nu-i mai ajunga laptele. Si eu niciodata nu intervin in efortul (scremerea) lui. Nu cred ca ar mai face daca eu l-as dezbraca si l-as duce in baie...

Faza cu copilul si cu cartea parintilor e o chestie care se poate evita. Dar ce te faci cand incepe sa repete (fara discernamant) tot ce aude? De-acolo cum mai iesi?

Cat despre educatia sexuala... un copil care traieste pe planeta asta stie de la tv ca sexul e ceva placut. Doar nu plange nimeni cand e vreo scena mai fierbinte, nu? Eu cred ca educatia sexuala - facuta de parinti sau de scoala (ca am inteles ca exista niste cursuri pe tema asta) trebuie sa-ti asigure informatii despre protectie impotriva bolilor venerice, protectie impotriva unor sarcini nedorite, mecanismul prin care se concepe un copil si alte asemenea, lasand partea cu "placutul" si "pozitiile" pentru carti cu poze ca a lui Jiji (asta musai daca vrea sa invete teoretic), ca sunt si destui profesori pe lumea asta .

_
Povestea unei .
Cresc

http://www.cartepremium.ro/produs/8118/SEX-PENTRU-INCEPATORI.html
asta e cartea... evident ca am discutat pe marginea cartii, care era numai un mod de a pune problema (stiintific, documentat) ca suport exemplificativ si instrment didactic... accentul era pus pe "uite cu ce se mananca, uite ce presupune, uite care e parerea mea despre sex si mai ales sex la adolescenti..."

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

am vazut o delfimamarutza superba dormind pe burtica

mami de Radu si Alex



asa creste Alex




Am uitat sa va zic...ieri mi-a zis si mie prima data "mama". Dar nu chiar asa cum se citeste la prima vedere ci un fel de muma (sper eu nu a padurii) cu i din a in loc de u. Are ta-su distractie noua...sriga prin casa dupa mine mima.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg



Felicitari

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

am vazut o delfimamarutza superba dormind pe burtica

mami de Radu si Alex



asa creste Alex




Am uitat sa va zic...ieri mi-a zis si mie prima data "mama". Dar nu chiar asa cum se citeste la prima vedere ci un fel de muma (sper eu nu a padurii) cu i din a in loc de u. Are ta-su distractie noua...sriga prin casa dupa mine mima.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg
Felicitariiiiiiiiiiiiii si mie cand mi-a spus a sunat ca un mammma,dar a zis si baba si sper ca nu la mine se referea.........acum eu astept sa vina momentul sa imi zica mama si sa constientizeze,sa faca asocierea dintre cuv mama si eu ...nu sa ii zica mama lui tati(am vazut caz)

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!



Felicitari si voua

Baiatul varului meu zice "mama" la suzeta

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Hai sa va arat ce i-am luat noi ieri lui Arthu cand am iesit la magazin
http://www.mothercare.com/Laugh-Learn-Peek-Boo-Cuckoo/dp/B0031JZ0AM/sr=1-13/qid=1280006453/ref=sr_1_13/280-1338966-7394813?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=44605031&mcb=core


Daca ne vedeati pe mine si tati ce incercam jucariile, sa vedem ce fac, ce zic Parca am fi nebuni

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Fetelor, astept in continuare feedback referitor la propunerea de pe mailul comun. Sunt sigura ca unele dintre voi inca nu au apucat sa intre sa vada, va rog sa va uitati. Imi doresc sa putem fi la fel de unite ca si pana acum!

de Isabela si Irina (01.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Danyelana, Arthur is not alone. Fi-miu bea apa... adica stie sa bea apa, dar nu bea decat foarte putina, in nici un caz ceva masurabil in zeci de ml.

Si mai ziceam ceva: Subiectul CEREALE. Cred ca toata lumea are dreptate dar se pierd din vedere lucruri esentiale:
1. Cerealele organice sunt cele care provin din culturi controlate, se prelucreaza pe echipamente pregatite special pentru ele (adica e exclusa fraza"se pot gasi urme de impuritati") si au o compozitie avizata (creata) de pediatri pentru nevoile de suplimente ale copiilor.
Faptul ca sunt prefierte nu inseamna ca nu mai sunt bio ci ca sunt prelucrate industrial care nu e neaparat un lucru rau.

2. In piramida alimentelor baza sunt cerealele (a nu se confunda cu cerealele cu ciocolata, miere si alte dulciuri si nici cu cerealele ultrarafinate, faina treinule si alte fineturi). Mancate dimineata si sortimentele integrale fara indulcitori dau energie si nu grasime si somn.

Ca in toate situatiile fiecare face ce vrea... mama zicea ca ne rasnea orez in rasnitza de cafea sa ne faca cu lapte ca pe vremea noastra grisul cu lapte ar fi mancat calciul... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

VREAU SI EU PAROLA NOUA!! PLEASEEE!!!
Am mai scris o data, nu am primit nimic. Scuze de caps.

Noi am fost ieri la cumparaturi - asta dupa ce am iesit eu din coafor, proaspat vopsita si coafata - am luat tarc de joaca, jucarele, ratuste de baie, cuburi cu litere si cifre, niste chestii de la ficher price care zic cuvinte, luminite, etc. A fost haios sa incercam jucarelele in magazin!!!

Am citit din urma despre numarul de kk pe zi, am vazut ca s-a ajuns si la o concluzie, Dani face de 2-3 ori pe zi, dar inca nu mananca decat o singura masa de fructe pe zi, in rest LP, dimineata si seara LM.
Noutati: Dani pe langa faptul ca merge de-a busilea si nu mai vrea sa se opreasca, acum se ridica in picioare, pe patut, pe noi, pe mobila, pe canapea, pe orice prinde. Sambata, in timp ce eram noi la cumparaturi, s-a aruncat din patut, noroc ca l-a prins soacra de un picior in cadere, la cativa cm de la sol. Noroc ca era in camera. Cand ne-am intors acasa, primul lucru am coborat salteaua la nivelul inferior al patutului.
I-am facut poze cum se ridica el in picioare...e un scump.

Noi ii dam de obicei fructe coapte cu 1-2 lgt de suc de morcov. Azi i-am dat si crud. Am vrut sa ii dau mango, dar era cam crud, am cumparat avocado si voi incerca maine sa vedem ce si cum. Ma rog, va incerca soacra. Faza e ca nu prea stiu cum se prepara acest avocado, eu am facut o singura data guacamole, nu a placut la nimeni, doar mie si de atunci am uitat cum se prepara. Voi coaceti avocado? Sau crud e ok?

Cam atat.

Repet intrebarea mea de vineri: stie careva un ORL-ist pediatru bun?

Multumesc si noapte usoara la toti flutureii!!!

de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

BF, ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annaiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

LML Yannis! Sa o bucuri pe mami in fiecare zi, sa cresti mare si frumos!

LML ALexandra!

Am editat sa mai spun ca sper sa va distrati frumos la botez (Yannis si alexutza) si sa primiti multe multe cadouri.


A mai ramas vreun puf nebotezat?

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg



buna seara tuturor

cred ca noi am ramas singurii nebotezati
o sa fie pe 4 septembrie, speram sa mai poata "tata popa" sa ne ridice ca suntem bine facuta
Arya are la 5 luni si jumatate 8 kg
din pacate ne luptam de o saptamana cu caldura. a facut bubite pe la toate incheieturile, desi in casa pastram temperatura la 25-26 de grade. in rest, este o mancacioasa, pot sa zic ca nu am avut pana acum nici o problema cu diversificarea. la pranz piure de legume si seara la 18 piure de fructe. dupa 6 luni o sa incercam si carne

Irina + Arya Miruna



Mergi la inceput