Hipospadias (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Buna,

ne-am intors azi pe la ora 1. Suntem bine. Sa va povestesc detaliat.

ieri dimineata am ajuns dimi pe la 9, ne-am dus in salon, au venit pe rand asistente si i-au luat sange pt analizele de dinainte de operatie, dc pediatra, dc anestezista, scurte discutii, intrebari, apoi pe la 12 fara ceva a venit dl Voinescu pe care l-am regasit parca mai vesel, si cu o privire mai ghidusa [de obicei imi parea mai calm si mai putin vorbaret]. Am coborat la preoperator, am avut noroc ca bb adormise cu 10 minute inainte, asa ca am scapat de momentul despartirii de mine, sa-l vad plangand "mama". Chiar am si ras, le-am zis ca bb deja s-a pregatit pt anestezie. Intre 12 si 2,30 a durat totul, anestezie + operatie + revenire din anestezie, timp in care eu am fost neasteptat de calma si de relaxata chiar, m-am dus sa-mi cumpar niste covrigi si branza fagaras, si dupa ce am terminat tot pachetul coboara o asistenta sa ma cheme la masa [nu stiam ca voi avea]. Am urcat pt ca a insistat, si de pofta am mancat macar jumate, mi-a fost rusine sa-i zic ca eu mancasem deja ca la mine la tara, adica paine cu branza. Mancarea era fb, 2 fripuri, salata, cartofi inabusiti si culmea, 2 clatite cu ciocolata parca!!!! Nu vreau sa zic ca ce bine e sa mananci la spital, cel mai bine e sa fim toti sanatosi, dar dc tot eram acolo si am platit niste banuti, macar am apreciat ca se reflectau undeva. Am coborat apoi la sala sa astept sa-mi zica ca a iesit bb din operatie, mai ales ca mie de anestezia generala imi era frica mai mult, ma tot andeam ca daca nu isi revine inima sa bata iarasi normal... Si deodata se deschide usa si una din tipele de la operatie imi cere sa aduc un pampers. Am fugit, i-am dus, si in timpul asta ce credeti ca ma gandeam? "dc imi cere pampers, inseamna ca bb e viu!!! deci am scapat de grija anesteziei" Apoi intru sa-l vad in patutul de postoperator, era fara nici un tub, respira singurel, dormea un pic chircit, apoi s-a intors singurel pe burta, cum ii place lui sa doarma! Atunci m-am linistit si mi-am dat seama ca e 100% revenit :). A dormit un picut, apoi s-a trezit singur si dupa ce a vazut anestezista ca poate bea apa ok, fara sa tuseasca sau sa vomite, ne-a dat drumul sus in salon. Dl Voinescu a venit si el cateva secunde, l-a privit pe bb ca tocmai se trezise un pic, mi-a zis linisit si la fel de calm: "S-a rezolvat". Si atat. Eu ma asteptam sa imi zica dc a fost complicat sau nu [ca imi ramasese in minte medicul de la Alexandrescu cum mi se vaicarea cate zeci de cusaturi trebuie el sa faca si ca de multe ori inauntru e mai complicat decat se vede din afara...], dar nimic, asa ca intreb eu: "Si cum a fost? Ce ati gasit in interior? A fost mai complicat?" Iar medicul ma priveste linistit si usor razand in coltul gurii si imi zice: "S-a putut rezolva, e bine acum. Vorbim maine la externare." Si apoi a plecat, parea ca are treaba in alta parte. In salon, iar am avut iar noroc ca bb a dormit cam toata ziua, cu mici pauze de 10 min, ceea ce a fost fb, ca cica in ziua operatiei e bine sa doarma cat mai mult ca sa se recupereze cat mai repede. Eu practic am avut doar grija pungii de pisu sa nu se incurce pe picior si sa-i dau 2 bibe de lapte la 7 si la 10 seara. Tot timpul au venit asistente din ora in ora, i-au pus pe branula antibiotc, diverse, supozitoare contra durerii, asa ca bb nu a simtit nimic-nimic. Am avut tv in camera si paturi reglabile, ceea ce l-a facut fericit pe bebitz, care a butonat la greu, ma trezisem cu patul sus-sus, ma gandeam ca trebuie sa sar de acolo :)). Azi dimineata s-a trezit in sfarsit vioi, deloc blegut cum fusese ieri, si pana acum nu a mai dormit decat juma de ora pe la 10. Si acum impinge scaune prin casa. De durut cred ca nu l-a durut nimic nici o secunda, asist mi-au dat nurofen pt noaptea trecuta dc s-o trezi plangand, insa el a dormit bustean. Azi pe la 12 a venit dl doctor sa-l vada cum este, sa ii schimbe pansamentul si sa ne externeze. Mi-era frica de moment, insa dl doctor si cele 2 asist au incearcat sa fie cat mai blanzi, astfel incat bb doar a marait si lacrimat vreo cateva secunde, nici vorba de urlete si tipete cum ma asteptam. Cand a desfacut pansamentul m-am uitat si eu acolo, se vedea penisul umflat si rosu-vinetiu, medicul a zis ca pt ziua a 2-a arata foarte bine, i-a scos toate firicele de fasa de pe acolo, in umflatura aia pare ca sonda iese prin varf, oricum abia peste cateva zile o sa vad de fapt cum arata, a facut medicul un nou pansament care are avantajul ca nu mai trebuie schimbat decat vineri seara, cand scoatem si sonda. Avem 2 pampersi, primul pt kk, si al doilea pt sondita, dar sonda iese pe sus spre buric, primul pampers nu trebuie gaurit. A ramas ca mergem vineri seara la spitalul panduri, cand este el in garda si appi, probabil va mai urma un control la un anume timp. Mi-a zis ca nu crede sa fie complicatii, si parea la fel de linistit. La ora 1 am plecat acasa, dupa ce am platit la receptie 38 mil [35 operatia + 3 mil spitalizare si restul]. Sincer, pretul e destul de rezonabil, in sensul ca personalul e ff amabil, nu trebuia sa caut pe nimeni, apareau fetele singure, si azi de ex, am iesit pe hol, sa intreb de un tonomat de cafea, imediat una din asistente s-a oferit sa imi aduca ea de la aparatul de la parter. Conditiile erau f ok, nici nu stiai ca esti la spital, era ca hotel, nici macar miros de spital nu era. Ce m-a amuzat un pic a fost faptul ca, in cele 2 zile ii mai ziceam lui bebisor sa faca pa-pa la asistente, casnd veneau si plecau de la noi, si el nu a facut deloc, in schimb azi, la 12, cand a intrat medicul in salon si i-a zambit spunandu-i "salut", cu mana, bb imediat i-a facut cu mana vesel, ba parca au si dat mana. Mi s-a parut ca bebitz i-a perceput campul energetic armonios, ca alt motiv de prietenie nu avea, ca deh, doar il taiase . Diseara trebuie sa ii dau Zinnat parca, un siropel antibiotic, preventiv ca dupa orice operatie, probabil pana vineri.

Asa ca vineri seara dupa vizita la Panduri va mai scriu noutati. Desigur, sper sa nu apara vreo fistula sau ce complicatii am mai citit ca pot aparea, doctorita pediatra imi spunea ca daca in primele 6 luni nu apare nimic atunci apropae sigur nici nu vor mai apare in viitor, ma rog, sa speram pt toti copilasii evolutii bune si sanatate la max.

Am povestit asa detaliat pt a veni in ajutorul celor care sunt in faza deciziei, faza in care si eu am stat cateva luni, si stiu ce greu este sa decizi. Mai ales ca avantaje si dezavantaje exista peste tot. Un alt detaliu tehnic, pt cine stie detalii medicale: pe foaia de externare scrie ca ne-am internat cu Hipospadias penian distal si ca s-a realizat uretroplastie Snodgraft. Eu nu ma pricep, dar am citit ca unii dintre voi stiu metode diferite de operatie, si poate informatia va este utila.

Din punctul meu de vedere, toata perioada asta de 2 zile a trecut neasteptat de usor si sunt f multumita de alegerea facuta.

Tinem legatura si va pupam!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

Ma bucur ca sunteti bine.

Ateptam cu nerabdare vesti de la tine intrucat si eu am programare joi dupa-amiaza la o consultatie la dr Voinescu - mi-a placut ce am citit pe net despre el, plus faptul ca a avut atata incredere in sine incat sa-si transmita live o operatie de hipospadias), cat si pt faptul ca intalnirea cu Basca mi-a lasat un sentiment neplacut (distant, nu mi-a dat nici un fel de detaliu despre operatie sau postoperatie, s-a adresat 80% din timp unor rezidenti care asistau la consultatie). In plus prefer sa dau niste bani si sa am servicii de calitate decat sa trebuiasca sa umblu ca la nastere cu banutii pe la doctori/asistente/infirmiere, ca sa nu mai zic de conditiile din spital. Sunt convinsa ca si dr Hadidi e o alegere f buna, insa distanta si valoarea operatiei (triplu fata de Medlife) sunt niste inconveniente destul de mari pentru noi...

Vroiam sa te rog daca poti sa-mi dai pe PM/email adresa ta de email sau tel ca sa discutam mai dealiat despre op in zilele/saptamanile urmatoare, in functie de cum vom hotari joi dupa intalnirea cu dr V.

Multa sanatate si recuperare rapida pt bebe!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monituta spune:

Asta da veste buna!! Sanatate si refacere rapida pentru bebe!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana.salo spune:

Buna tuturor,

Eu sunt o mamica mai veche, cu un baietel de 4 ani si jumatate cu HS forma simpla, adica orificiu putin mai jos, perfect decalotat doar cu un surplus de piele.

Noi am fost in Debrecen unde ni s-a spus ca in afara de o cosmetizare a pielii nu este indicat sa facem nici o operatie, orificiul fiind in afara glandului.

As fi vrut totusi o consultatie la Dr Hadidi daca tot spuneti ca vine si in Cluj, noi fiind in Cluj.
Pot sa ma programez undeva? Stiti?

Eu acum sunt destul de stressi caci astept in orice moment sa nasc al doilea copil o fetitza acuma- dar imediat ce sunt apta vreau sa merg cu Alex, caci nu vreau sa imi reprosez ca nu am aflat toate parerile- pe cele de Bucuresti le am si NU multumesc...nu am incredere, pe cele de Cluj la fel...

Va multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Andreea, imi pare bine ca a decurs totul ( destul de) usor. Ai si un fel de a povesti linistitor, calmant. Deci ar fi ok si la dr. Voinescu. Conteaza mult si starea medicului, daca-l vezi crispat si pesimist...normal ca vei fi si mai si crispat...pe cand daca el e asa increzator...iti transmite starea lui.
Am incredere ( din ce ai povestit) ca totul va fi ok. Acelasi diagnostic a fost pus si baiatului meu, nu mai retin de metoda daca e aceiasi sau nu, stiu doar ca dr. Basca foloseste o singura metoda, nu mai retin daca e vorba tot de asta( parca da). Ma voi uita pe fisa de iesire si voi scrie.

Dana, dupa operatie ( inteleg ca i-a facut la Debrecen cosmetizarea?)ati mai fost la control?
Cred ca ma va interesa si pe mine o consultatie la dr. Hadidi, ca nu strica o parere in plus, dar prin primavara-vara anul viitor, nu in toamna- iarna cand am inteles ca va veni iarasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

Buna.
Am fost si noi ieri la consultatie la dr Voinescu. A fost f punctual (de fapt ne-a primit chiar mai devreme decat era programarea), si, cum spusese si Andreea_71 Ne-a explicat f. calm procedura, urmarile posoperatorii, etc. incat, desi aveam pregatita o lista de intrebari asemanatoare cu cea postata de Roxana pe prima pagina, nu a trebuit sa-i mai adresam vreuna intrucat le-a punctat pe toate in prezentarea dansului. Ne-a mai spus ca Radu are o forma usoara de HS si ar trebui sa fie riscuri minime postoperatorii, insa, desigur, nimeni poate garanta asta (speram ca nu va fi cazul).Sincer, mie si sotului meu ne-a transmis din calmul sau si ne-a inspirat incredere (plus ce descrisese Andreea_71 despre operatie+spital), asa ca ne-am programat la operatie pe 21 oct.
Va tinem la curent. Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_alexis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Initial postat de alexccxia
Citat:
Salutare tuturor!

si sa speram ca va mai opera in continuare in Romania in ciuda tuturor celor intamplate la Cluj.
Pupici!Multa,multa sanatate!
Lumi



Ma lamureste si pe mine cineva ce a vrut sa zica alexccxia/Oana_B ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Buna,

noi am fost sa schimbam pansamentul joi, nu vineri, pt ca medicul mi-a zis ca daca mi se pare ca s-a murdarit prea mult pansamnetul sa nu astept pana vineri. Asa ca joi am fost la spitalul panduri, unde fiind seara ne-au atacat in semicerc 3-4 caini de prin curte, fara nici un motiv, dar am strigat si eu la ei si am facut cercuri cu geanta!!!, am scapat pana la urma, dar de retinut atentie seara prin curtile spitalelor!!! Dl Voinescu a sosit la minut, la 8,30, dansul locuieste prin zona si a preferat la panduri decat la medlife grivitei, si eu la fel, stand in dr taberii :). De data asta am fost in cabinet doar noi 2 si bebe, asa ca eu am tinut mainile si picioarele si dl medic a schimbat pansamnetul, la fel de calm, si mai ales imi place ca pune MUUULTA tetracicilina din aia galbena din tub, cu care practic am crescut eu, era buna la orice inceput de cos sau julitura in genunchi, desi multi medici au si uitat de ea. Acum am vazut un pic mai bine cum arata motzisorul, era un pic mai dezumflat, dar nu complet, si inca rosu, sonda se vede iesind prin varf, medicul a zis ca pt cele 3-4 zile de la operatie arata foarte bine, si a ramas luni, azi, diseara, sa ne vedem iar la panduri sa scoatem sonda :). Eu am fost atenta zilele astea la pampersi, si pana acum pisu se vede doar in pampersul 2, nu si in primul, ceea ce, macar pana acum, arata ca pisu iese doar prin sonda. Am inteles ca practic 6 luni e termenul dupa care, dc nu au aparut fistule, se poate considera total rezolvat. Fiind inca umflat, nu am mai recunsocut prea mult motzul cum il stiam dinainte, asa ca nu am apucat sa vad dc mai este piele in plus sau nu, insa tind sa cred ca nu, ca mi-ar fi sarit poate in ochi. Oricum, va voi scrie tot ce observ in timp, sper sa fie doar vesti bune!

Legat de intrebarea lui dana.salo, eu am o usoara mirare, si anume: la bebe al nostru a fost tot un hs forma simpla, si SI eu ma tot gandeam dc nu o fi de ajuns doar cosmetizare, pt ca orificul pt pisu nu era ff jos, adica doar la vreo 2 mm de varf, si penisul nu avea curbura decat fff putin la varf, aproape nesesizabil. INSA, tot eu m-am gandit ca daca doar se indeparteaza pielea in plus [de obicei de pe partea superioara], zona de dedesupt [unde este orificul de pisu] ramane tot fara piele, si atunci ar ramane baiatul cu un peput neuniform, ca o suprafata cilindrica cu o zona lipsa. De aceea am gandit, pana la urma, ca e bine sa fie mutat SI orificiul in varf, pt a se putea aranja un preput circular uniform si fara zone lipsa, chiar daca operatia de mutare a orificiului e mult mai grea decat simpla operatie de cosmetizare a pielii in plus. Citind postarea lui dana, mi-am amitit de gandurile mele si am vrut sa i le scriu, pt a ii oferi posibilitatea de a aduna cat mai multe pareri. Daca am scris ceva gresit, please sa ma corectati.

Va dorim la toti motzulete cat mai perfecte!!! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

Si Radu are aceeasi forma de hs, tot cu o curbura moderata; insa dupa cate mi s-au spus si am citit, chir si forma aceasta poate cauza probleme ulterior atat de ordin psihologic:nu va arata niciodata ca un penis norma,)cat si, posibil, de ordin functional: 1. poate cauza udarea lenjeriei la urinare datorita pozitionarii inferioare, 2.uretra poate fi mai ingusta decat normal - trebuind largita prin operatie - si de aceea ulterior poate provoca infectii ale vezicii/rinichilor sau, la maturitate, 3. curbura, chiar si moderata poate cauza erectii dureroase. Punand toate astea in balanta, ajung la concluzia ca nu pot sa risc sa-i provoc copilului meu mai tarziu complexe sau disconforturi doar pt ca ma tem eu de ideea unei operatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Am fost aseara la panduri, am scapat de sonda [ce bine :)] si a ramas sa mai mergem la control peste 2 saptamani. Initial ne zisese ca la 1 luna, dar cand a aflat ca suntem din bucuresti, chiar din dr taberii adica 5 min de panduri a zis ca daca doresc putem sa ne vedem si mai devreme, adica peste 2 saptamani, si da, o sa doresc. La scos sonda a durat cam 1 minut, a plans bebisor, :(, dar m-am consolat cu ideea ca uita pan se face baiat mare bun de iubit. S-a mai desumflat un pic, dar nu complet, inca putin rosu, se vede clar orificiul in "varful varfului", pielea pare ok de jur imprejur, nu se vad zone de cusatura, decat vreo 2 firicele rosii cum se fac la ochii stati in curent, pare bine, de azi pot sa-i fac baie [mai spre dus], insa inca astept sa se desumfle complet, ca sa zic daca arata perfect :).

Legat de motivele necesitatii operatiei, otiliaco a scris mai sus f ok, si ii uram si ei sa treaca cu bine de octombrie.

O vara buna in continuare si tinem legatura!!!

pup.

Mergi la inceput