Povestea nasterii unui prematur

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Dragele mele, eu am inceput sa lucrez sunt foarte aglomerata, insa m-am inscris la un concurs si sper sa si castig ... pentru a pune bazele unei fundatii pentru prematuri. Va rog daca se poate sa ma ajutati si sa imi acordati stelute, care pot sa imi aduca tot mai aproape visul.
http://clipedeinspiratie.ro/2010/11/22/o-sansa-pentru-copiii-prematuri/


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Pana in prezent sunt pe locul 1 in concurs, va rog sa fiti in continuare alaturi de mine si sa imi acordati stelute asa incat sa raman pe primul loc. Se poate vota zilnic, o data la 24 de ore.
http://clipedeinspiratie.ro/2010/11/22/o-sansa-pentru-copiii-prematuri/


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Eu am intrat sa va rog inca o data sa sustineti proiectul O sansa pentru prematuri, desi mi-am cam pierdut speranta de a-l castiga. Inca sunt pe locul 1, insa un proiect a reusit de ieri pana azi sa stranga 6500 puncte si sa ajunga pe locul 3, asa ca probabil, pt foarte putin timp voi ramane pe 1. Inca trag speranta si sper sa mobilizez mai multa lume si pana in 17 decembrie 2010 sa raman totusi pe locul 1. Se poate vota o data la 24 ore. Puteti trimite link-ul si prietenilor, astfel sansele cresc.

Multumesc anticipat, acordati preferabil 5*


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Paula, m-a impresionat enorm blogul tau, si imi pare foarte rau de pierderea suferita. Vei fi mereu in gandurile mele. Te imbratisez si iti doresc numai bine. 5 stelute de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma31 spune:

BUNA FETELOR SI EU SUNT MAMICA UNUI BEBE PREMATUR,DAR MAI BINE SA VA SPUN POVESTEA NOASTRA Am avut o sarcina usoara toate bune si frumoase,nu trebuia decat sa stau in pat si am fost o rasfata in timpul sarcinii ,m-au rasfatat sotul si mama ,pt ca piedusem 3 sarcini inainte si am hotarat impreuna cu dr,sa-mi faca cerglaj ca bebe sa stea cuminte in burtica .Burtica crestea bb era sanatos aflasem ca va fi baietel si eram fff fericiti,la serviciul nu mai mergeam ,imi luasem concediu medical totula fost ok pana intr=o seara de duminica cand am inceput sa am contactii.Fuga la spital ,iar acolo SOC avem firul de cerglaj rupt ma intraba dr de garda cate sap am eu spun ,,29 si 5 3 zile ;; imi spune ca nu este bn ca bebe nu poate supravietui ca nu are plamanii suficient de dezvoltati alt SOCCC.Vine contorul meu care imi supraveheaza sarcina si incepe tratament cu perfuzii pt oprirea contactiilor ,pt bb tarament pt maturizarea plamanilor si imi spuneca ,,trebuie sa mai reziste inca 3,4 zile ca sa fie ok cat de cat ,,iar bb la ascultat si a venit pe lume joi la ora 4,40 ,nasterea a fost ff usoara avand in vedere ca mogaldeata mea a avut 1400kg si 43 cm la 30 de sap de sarcina .Fuga cu ella sectia pt prematuri ,eu eram disperata nu stiam nimic de el ,iar dupa ce am nascut la 3 ore am fost sa-l vad SOCC era la incubator cu multe fire cabluri monitorizat era mic si rosuuuuuuuu, ca m-am speriat asa de rau si am inceput sa .Am interbat dr daca va fi bn si a aspus ca depinde de el daca vrea sa traisca si de DUMNEZEU.PLANGEAM de cate ori il vedem altceva nu stiam decat sa plang si ma rugam la DUMNEZEU SA mi-l faca bine.DUPA 10 zile a inceput sa respire singur trecusem de problema cu respiratul a facut cateva crize de apnee dar med mi-a spus ca asa se intampla la prematuri ,,uite sa respire , intre timp se rezolvase si acesta prob ,dar in loc sa i-a in greutate el scadea ajunsese la 1100kg si dr mi-a spus ca daca nu papa nu mai are ce sa-i faca ca nu poate sa-l tina la infinit pe perfuzii si glucoza tot ce papa prin gavaj voma un lighid galben .TRECUSE 3 saptamani si el nu manca nimic ,ne hotaram sa-l botezam chemam preotul din spital nasii si il botezam MIHAI ALEXANDRU .A 2 ZI dupa botez i se pune un cater pt ca nu mai avea vene pt perfuzii iar pt prima data o vad pe dr neonatolog zambint si imi spune ca a luat 10 g si papat tot nu a vomat ,MA SIMNT FERICITA , IN SFARSIT DUMNEZEU MI-A ASCULTAT RUGACIUNILE ,PT FIECARE 10 g era o victorie pt noi eram fericita si vine ziua cand ma cheama sa-l hranesc la biberon (nu l-am haranit cu lapte de la mine ca imi pierise intre timp decedase si bunica mea altSOC SI ASTA A PUS CAPAC)Tremur toata ,transpir de emotie in sfarsit imi tin puiul in brate pot sa-l pup asa usor il privesc ma priveste ma simnt asa de fericita plang de fericire .MINUNEA MEA incepe usor dar sigur sa i-a in greutate .Am avut mare noroc cu domna dr BACESCU LUCIA de la spitalul CARITAS care a facut tot ce i-a stat in putinta sa-mi faca copilul bine si nota 10 cu felicitari pt dn dr dar .pt ;;asistente 7;;.ERAM in sala de alaptat eran cu bebe in brate ii dau sa pape si dupa ma cheama doamna dr imi spune daca ,, vreau sa plec acasa ,, ca bebe este bn a luat in greutate avea 1870kg ,pt ca sunt prea multe nasteri si nu mai au locuri , va dati seama ca am inceput sa plag de fericire , radeam si plangem in sfarsit plecam acasa dupa 2 luni si jumatate de sta in spital ,PLECAM CU COPILUL MEU NIMIC NU MAI CONTA .ACUM suntem bine sanatosi avem 7 luni si 7 kg papam tot si mancarica si laptic sunt un cuminte si un rasfatat. MAMI SI TATI SI BUNICII TOATA LUMEA IL IUBESTE PE MIHAITA PE LUPTATORUL NOSTRU SI PUTERNICUL LUI MAMI SI TATI,ESENTELE TARI SE TIN INTARDEVAR IN STICLUTE MICI .ACESTA A FOST POVESTEA NOASTRA SPER CA NU V-AM PLICTIST

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma31 spune:

paula imi pare rau pt fetita ta ,dar cuvintele sunt tartive ti-am citit povestea si am intrat pe blogul tau ,am plans ,dat nu trebuie sa renunti trebuie sa mai incerci sa mai aduci pe lume un copil o surioara sau un fratior pt GABRIELA CATALINA se va bucura de acolo de sus ca aici pe paman mai are un fratior sau o suriora si il va veghea impreuna cu DUMNEZEU SI CU INGERASII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Emma ma bucur mult pt frumoasa poveste, pt caa a vut final fericit. Asta nu face decat sa imi umple sufletul de bucurie. Imi dau seama ca puii nostri s-au nascut in cam aceeasi perioada asaca astept si de la tine vesti noi legate de evolutia micutului Mihaita.

Cat despre mine ... nu pot decat sa spun ca toate ... la timpul potrivit.

Va pup pe toate si mosul sa puna in ghetute, alaturi de daruri multa sanatate si numai bucurii.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma31 spune:

eu am nascut pe 15 aprilie ,mihaita este ok face progrese in fiecare zi acum se ,,chinuie ;; sa stea in fundulet singurel,rade ff mult .Paula si sfatul meu este nu te ta batuta TREBUIE SA MAI INCERCI ,stiu acum este prea devreme dar trebuie .te pupam si mosul sa-ti aduca mmm sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Emma, nu ma dau batuta, la timpul potrivit va veni un bebe 2, dar nu ma grabesc.

Va multumesc mult pentru sprijin, am ajuns din nou pe locul 1.
http://clipedeinspiratie.ro/2010/11/22/o-sansa-pentru-copiii-prematuri/


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Buna. Au mai ramas 3 zile de concurs … sunt foarte importante. Am sa va rog sa sustineti in continuare proiectul O sansa pentru copiii prematuri si sa acordati stelute. Pentru 1 punct steluta din stanga, pt 5 pucte steluta din dreapta. Cu cat adun mai multe puncte cu atat mai bine. De asemenea va rog sa trimiteti mai departe link-ul pe mail, mess, retele de socializare, la prieteni si cunostinte. Am sa va rog sa votati o singura data la 24 de ore si sa nu uitati ca si un singur vot poate face diferenta. Va multumesc din suflet pentru sprijinul vostru, increderea care mi-ai acordat-o, puterea care mi-ati insuflat-o … impreuna sa facem ceva pentru copiii prematuri.
http://clipedeinspiratie.ro/2010/11/22/o-sansa-pentru-copiii-prematuri/



Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput