NASTERE IN GERMANIA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

daca in strainatate patesti ceva si ai nevoie de ingrijire medicala ti se da. daca ai asigurare plateste asiguratorul ceva. dar ingrijirea de urgenta se face, nu te lasa nimeni sa mori.

doar ca apoi iti vin frumos facturile acasa.

altfel ne-am duce toate in saptamana 38 in vacanta in elvetia, nu?

exista si clinici particulare cu preturi acceptabile in romania. de ex la targu mures este nova vita, nasterea naturala e 1500 de lei, cezariana 2000. adica nici 1000 de euro.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Kariguld, poti dezvolta putin, te rog? Frauenarzt ce inseamna? Si care sunt vestile proaste pentru cele care vor sa nasca acolo, si atat de bune pentru voi? Nu poti sa nasti daca ai asigurare medicala platita aici, nu poti sa nasti in caz de urgenta (de exemplu te apuca nascarea la 35-36 de saptamani), nu poti sa nasti chiar daca esti dispus sa platesti nasterea?

Si, pana la urma, de ce deranjeaza chiar atat de mult ca exista familii care iau in calcul si posibilitatea de a naste in alta tara decat romania??? Ca este ea Germania, sau Ungaria, sau oricare alta tara care ofera servicii cu siflet si bun simt?



Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 8+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Kariguld,eu cred ca poti sa nasti aici daca platesti facturile.Sunt multe vedete sau ma rog,pers cu bani din Ro care nasc in strainatate,fie Germania,fie Franta sau pe unde o mai fi.
Acum cu nascutul de urgenta nu ma stiu,nu am auzit dar nu cred sa fie suportat integral de asigurare,atunci ar naste f multe persoane aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Kariguld, poti dezvolta putin, te rog? Frauenarzt ce inseamna? Si care sunt vestile proaste pentru cele care vor sa nasca acolo, si atat de bune pentru voi? Nu poti sa nasti daca ai asigurare medicala platita aici, nu poti sa nasti in caz de urgenta (de exemplu te apuca nascarea la 35-36 de saptamani), nu poti sa nasti chiar daca esti dispus sa platesti nasterea?



Frauenarzt inseamna medic ginecolog. nu e nici o veste proasta ptr nimeni. (raspunsul meu de mai sus era adresat Mirilutei)
poti sa nasti daca vrei, desigur ca poti. dar la internare ti se cere cardul de sanatate, daca nu-l ai atunci se completeaza niste formulare...nu stiu procedura exacta. si evident, semnezi ca te angajezi sa platesti facturile. cu asigurarea medicala platita in Romania nu poti naste aici, nici chiar cu acel card european de sanatate. nici cu asigurare de calatorie. cazurile de urgenta sunt extrem de putine, pentruca femeile insarcinate in ultimile saptamani de sarcina, au restrictii la calatorii. dar daca esti printre acele exceptii sigur ca poti naste, dar cum am precizat mai sus, dupa care evident platesti. si daca nu stii limba si ai nevoie de translator (ca trebuie sa intelegi ce spune medicul si el sa te inteleaga pe tine) platesti si translatorul, si nu costa putin.
daca totusi cineva vrea sa nasca, trebuie sa vina din timp la un medic, la cateva controale....


Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
Si, pana la urma, de ce deranjeaza chiar atat de mult ca exista familii care iau in calcul si posibilitatea de a naste in alta tara decat romania??? Ca este ea Germania, sau Ungaria, sau oricare alta tara care ofera servicii cu siflet si bun simt?




pe mine personal nu ma deranjeaza acest aspect. am explicat doar care sunt conditiile realiste. repet, poate naste oricine unde vrea, in ce tara europeana, dar va platii mii de euro.

un PS, zilele trecute am cautat pe la farmacii un lapte special ptr un copilas din Romania. unele farmacii mi-au cerut reteta, altele nu.
sunt farmacii care accepta retete de la medici din Romania, numai anumite medicamente. cu reteta obtii un medicament care nu se elibereaza fara reteta, sau obtii o reducere de pret. totusi am aflat pana la urma ca reteta nu ma ajuta deloc. de ce? am mers la casa de asigurari unde am asigurarea medicala si am intrebat. doamna de acolo mi-a spus ca Romania e pe lista lor neagra, casa de asigurari din Romania are datorii la ei de sute de mii de euro si din pacate ei nu mai preiau retete romanesti.
am obtinut totusi laptele comandandu-l pe internet, la pret foarte bun.


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David

M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Kariguld, oricum cazul meu nu este caz de nastere de urgenta. Dupa cum am spus si in primul post, medicul care imi urmareste sarcina este posibil sa se intoarca in Germania, fiind satul de romania (dupa numai vreo 2 ani). Si am discutat si cu dumnealui foarte scurt, mi-a spus ca ar fi si asta o varianta, sa merg la clinica unde va urma sa lucreze dumnealui. Insa nu stiam conditii financiare, nimic, nici nu am dezvoltat subiectul. Iti multumesc pentru informatii.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 8+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Deci...ceva mai in fata era un post unde cineva spunea ca spera sa isi faca o asigurare de 100€ ca sa poata merge sa nasca pe nu-stiu-ce-coclauri!
Cat despre vestea buna, lucrurile stau in felul urmator: in Germanika, deficitul de la bugetul de sanatate e suportat de casele de sanatate, care la randul lor maresc contribtiile. Doar in ultimii doi ani s-au marit contributiile cu 2% si inca urmeaza sa mai creasca. Si orice nastere '' in regim de urgenta'' care nu e acoperita de o asigurare, inseamna ca e platita, printre altele, si de mine. Noi platim lunar peste 700€ pt 4 persoane. Si pentru banii astia ma astept sa am EU servicii medicale de calitate si nu am chef sa platesc pt vreo madama careia i s-a pus pata sa nasca in strainatate ca e mai de fitze. Nu le includ in categoria asta pe cele care iau in calcul sa isi suporte costurile sau au o asigurare buna, nu de calatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Miriluta, noi am avut de stat cu micuta in spital 1 zi si o noapte. Asta in Turcia. Factura a fost de aproape 1000 eur. Asigurarea ne-a costat vreo 50 ron, adica putin peste 10 eur. Insa spitalul si-a recuperat banii de la asigurare fara probleme. La fel ar fi si in cazul nasterilor, in cazul in care ar fi decontate de asigurari (lucru care nu este posibil insa). Chiar daca ar plati cineva numai 100 eur pt o asigurare, spitalul si-ar recupera banii. Iar platitorii de asigurari de sanatate ar beneficia oricum de serviciile pe care le platesc, indiferent ca apar femei care nasc in alta tara, repet, din dorinta de a beneficia de SERVICII de calitate, lucru pentru care nu le pot blama. Experienta nasterii in romania este mai rar una frumoasa. Si cred ca, citind ce scriu mamele care nasc in alte tari, ne incearca si pe noi dorinta de a fi tratate cu omenie.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 8+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Bebe Beca, eu nu vorbesc de urgente in adevaratul sens al cuvantului. Am si eu copii si daca ma duc cu ei in concediu ma astept ca mi se acorde ingrijire daca unul din copiii mei e bolnav. Insa eu vorbesc de planuirea unei nasteri de urgenta in strainatate. Si nu e vorba ca nu as mai beneficia eu de servicii de calitate ci de faptul ca eu sunt nevoita sa suport, ca platitor de impozite in tara asta, costurile suplimentare. Si ma enerveaza cand aud ca unii inca nu au invatat sa aiba respect pt cei din jur. Eu pe fie-mea am nascut-o in Romania, si am avut noroc ca am avut bani sa dau in stanga si in dreapta, asa ca inteleg teama mamicilor. Insa vporbim aici de lucruri diferite...de incercari de fraierire. Pe nemti ii doare la basca ca ei nu stau sa citeasca pe forumuri ca romancele vor sa vina sa nasca aici, insa pe mine ma doare..si mai ales la buzunar. Si ma deranjeaza ca unii inca nu au inteles ca NOI contribuabilii suntem statul si ca statul nu are de unde sa dea daca nu si incaseaza de undeva.
OK si cu asta am incheiat pledoaria mea la cazul asta. Sper ca m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Deci...ceva mai in fata era un post unde cineva spunea ca spera sa isi faca o asigurare de 100€ ca sa poata merge sa nasca pe nu-stiu-ce-coclauri!
Cat despre vestea buna, lucrurile stau in felul urmator: in Germanika, deficitul de la bugetul de sanatate e suportat de casele de sanatate, care la randul lor maresc contribtiile. Doar in ultimii doi ani s-au marit contributiile cu 2% si inca urmeaza sa mai creasca. Si orice nastere '' in regim de urgenta'' care nu e acoperita de o asigurare, inseamna ca e platita, printre altele, si de mine. Noi platim lunar peste 700€ pt 4 persoane. Si pentru banii astia ma astept sa am EU servicii medicale de calitate si nu am chef sa platesc pt vreo madama careia i s-a pus pata sa nasca in strainatate ca e mai de fitze. Nu le includ in categoria asta pe cele care iau in calcul sa isi suporte costurile sau au o asigurare buna, nu de calatorie.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)




De-asta Romania este in halul in care este dpdv al sistenului sanitar, ca un asigurat plateste de fapt pt. 5 persoane: el si 4 pers neasigurate.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu am nascut in Elvetia, acum mai mult de 12 ani in urma. am mers la doctor acolo, lunar, la o clinica privata unde am platit totul din buzunar. la 8 luni de sarcina a trebuit sa raman acolo, ptr ca aveam interdictie de calatorie.
in paralel mergeam si in Romania la control, aveam sarcina cu ceva probleme.

in iarna cand am fost in Roamnia si am racit cu complicatii de otita si alte cele, am chemat salvarea. care salvare a venit dupa 4, 5 ore si mi-a cerut actul de identitate. cand a vazut unde locuiesc, ma luat la rost ca ei nu ingrijesc straini, care nu platesc asigurari in Romania. si ma trimis la policlinica privata. desi eu aveam asigurare internationala de sanatate. totusi a fost amabila doamna pana la urma si mi-a scris o reteta.....dar in final am ajuns la policlinica privata la medic.

si mi se pare perfect normal, daca platesti asigurare medicala in Romania sa nu poti beneficia de consult medical si tratament in alta tara din Europa. astea sunt normele, nu sunt facute de mine.
cum si eu platesc asigurari medicale aici si atunci cand calatoresc in strainatate trebuie sa platesc daca am nevoie de medic.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David

M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput