Pete dubioase!

Pete dubioase! | Autor: hannen

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,de vreo doua saptamani am observat ca am pe interiorul picioarelor in jurul gleznelor niste pete rosii-maronii,de parca ar fi singe uscat.La atingere nu se simte,nu e pielea zgiriata,nu m-am scarpinat sa las urme,de ce zic asta?Pt. ca desi la inceput asa am crezut,de citeva zile le-am observat iar(nu trecusera intre timp,ci am uitat eu) si sotul meu le-a observat acum 4 zile si le-am studiat impreuna.
Faza e ca in seara asta cum stateam pe canapea cu picioarele in poala sotului, el a observat ca petele s-au intins pe talpi,in platfusul picioarelor dar si in sus pe gambe.Daca ma holbez atent observ cum se formeaza noi pete ,usor colorate deocamdata,pina aproape in spatele genunchilor!
M-am speriat!!Tare!Ce se intimpla cu mine?Ma transform?sa fac si putin haz de necaz.

Cine a mai patit,cine a auzit de asa ceva?Ce credeti ca e???

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Petele sunt "pline" inauntru, colorate? Sau sunt punctulete rosii adunate?
Seamana cu asta?

http://homepage.vghtpe.gov.tw/~derm/CONTENTS/colordd/image/purpuric/senile_purpura.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Lo_li_Ta,nu prea seamana.Ale mele sunt exact ca si cum te-ai sters de singe dar a ramas si s-a uscat,si-a schimbat culoarea in maroniu.
Nici maro inchis,nici rosu...of ,ca nu stiu cum sa explic

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Hannen, mergi la dermatolog. E posibil sa fie o ciuperca. Dar chiar daca nu e, tot medicul te va lamuri.
J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Julie,da,cred ca tot la medic sfirsesc numai ca azi si maine e liber,dupa cum stii.De marti am un prograaaaam in care trebuie sa-i fac loc dentistului ,la politie trebuie sa ajung ca`mi expira permisul si trebuie sa mai stau si pe acolo vreo 2 ore poate chiar mai mult.

Oare unde sa merg,la dermatolog?Parca il aud "aaa,dar nu aveti nimic"

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

fa o poza la pata sa pricepem si noi
poate ai niste capilare sparte la suprafata in general in spatele genunchiului apar ca niste mici varice
un medic phlebolog (nush traducerea in ro medic de vene si circulatie)
ai probleme de coagulare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ah,nu,nu este vorba de capilare sparte.Macar la atita lucru ma pricep si eu.

Poate am sa fac o poza...asa cum ziceam nu este vorba de o pata,ci de mai multe.Pete care s-au format in jurul gleznei si s-au extins pe interiorul piciorului pe laba,spre talpa dar si in sus pe gambe.


************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia1112 spune:

Hannen seamana cu imaginile astea?

http://dermnetnz.org/common/image.php?path=/vascular/img/s/purpura4.jpg {cautare pentru purpura - vasculitis}

http://dermnetnz.org/common/image.php?path=/vascular/img/vasc3.jpg {cautare pentru "petechiae"}

Oricum ar fi, trebuie sa ajungi si la doctor sa iti dea un diagnostic si un tratament.

Multa sanatate iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

La neurodermita/purpura ma gandeam si eu. Da' nu gasisem pe net decat cazuri extreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

ce naturala e tanti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Julie,da,cred ca tot la medic sfirsesc numai ca azi si maine e liber,dupa cum stii.De marti am un prograaaaam in care trebuie sa-i fac loc dentistului ,la politie trebuie sa ajung ca`mi expira permisul si trebuie sa mai stau si pe acolo vreo 2 ore poate chiar mai mult.

Oare unde sa merg,la dermatolog?Parca il aud "aaa,dar nu aveti nimic"

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Chiar si in zilele libere trebuie sa fie deschis un centru pentru urgente...?
Sau la urgente la spitalele din localitate?

Parerea mea e ca trebuie sa-ti faci timp pt. doctor, unu la mana pt. ca te-ai ingrijorat suficient incat sa intrebi aici, doi la mana pt. ca poate fi ceva transmisibil - daca e o ciuperca - trei la mana ca, daca nu e, poate fi ceva mai grav - vezi postul ligiei - si pot contiuna...

Oricum, noi aici nu putem face nimic, cu poze sau fara, chiar daca or fi si medici pe site.
Sanatate
J.

Mergi la inceput