Trombofilia o cauza a infertilitatii - 28 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

neagudaniela, bine ai venit! Imi pare rau ca ai pierdut si tu o sarcina, dar ne putem considera norocoase ca am aflat de problemele astea, nu? Apropo, tu cum ai aflat de ele? Tratamentul tau seamana cu al multor fete de pe aici, cine ti l-a prescris, ginecologul sau hematologul? iti doresc sa fie cu noroc de data asta, ai toate sansele acum fiindca faci tratament!

anna_leah27, iti tin pumnii sa fie totul bine. Probabil sunt doar niste stari de la caldura, stres... suferinta...uneori vrem sa credem ca am trecut peste durere, dar ea si-a facut deja culcus in sufletele noastre, greu pleaca de acolo (daca pleaca vreodata!). Cat despre statul la soare si in mare, eu banuiesc (sper!!!) ca era vorba de pacientele sub clexane sau aspenter, eventual. O sa mai scormonesc dupa informatii si eu.


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Buna fetele

am fost la dr Uscatescu si mi-a dat sa iau si Femibion nr 1 inainte de sarcina si in sarcina pana la 12 sapt si apoi o sa trec pe medyn forte. Din cate am inteles se procura din franta sau ungaria femibion si medyn din germnaia. Problema mea e daca tb reteta ca sa le cumperi de acolo...poate sa-mi spuna cienva care si-a mai procurat cum se procedeaza? Eu as avea niste comlegi care merg in frata si germnia si o sa-i rog pe ei sa ma ajute. idei cam cat ar costa aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Floaredemac, multumim pentru link. Cum sa dam cu pietre, mai ales in tine?!
Asa am citit si eu in legatura cu soarele, e cam dusmanul nostru, din pacate! Dar pana la urma ne multumim si cu "vizionatul" marii, nu? Oricum, bronzul imbatraneste pielea, mai e si riscant, apa nu e chiar asa de curata, deci, pana la urma, prea multe nu pierdem... ( zise vulpea care nu ajunge la struguri)
Cat despre Medyn forte si Femibion, eu am dat pe o cutie 35, respectiv 40 de Euro ( la pretul asta mi-au fost aduse, e drept, prin iarna; pentru Femibion 2 am platit 118 Euro pentru 3 cutii+taxele postale, saptamana trecuta).


R.
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

ruxandra, dar reteta iti trebuie?
mie mi-a dat femibion 1 inainate de sarcina pana la 12 sapt si apoi medyn, deci mai urgent este femibionul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Referitor la incompatibilitatea Rh si de grupa intre soti, am vazut ieri o emisiune la care era invitata o d-na dr ginecolog si zicea ca la persoanele care au ambele incompatibilitati in cuplu (atat de Rh cat si de grupa) situatia e mai buna decat daca ar exista doar incompatibilitatea Rh. Cica o combinatie intre cele doua face ca efectele incompatibilitatii Rh-ului sa fie mai reduse.

Mamica de Antonia Maria (27.11.2004) si Daria Nicoleta (6.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Printe, nu cred ca trebuie reteta, nu mi-au zis fetele care mi le-au luat.
Daca aflu ceva in legatura cu asta, iti spun.

R.
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

pai daca ti-au luat fara reteta, inseamna ca nu trebuie reteta...plus ca daca ele se pot face comanda pe net e clar ca n-ar tb. multumesc de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Eu am niste informatii despre femibion si progesteron: "Femibionul costa 16,50 pentru o luna si 29,50 pentru 2 luni - fara reteta.
Progesteronul numai cu reteta si este foarte scump , 16,40 fiola" Asta ar fi in Germania, nu stiu daca sunt diferente mari de la farmacie la farmacie. Vreau sa ma interesez si in Ungaria cat costa, nu am apucat inca. Cand voi merge in concediu o sa dormim o noapte acolo, sper sa reusesc sa merg la o farmacie si sa fac un stoc. Din cate stiu eu, in Germania sunt mai scumpe medicamentele.


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

eu am sa-mi iau Femibion acum pt vreo 6 luni si Medyn mai am timp sa-mi procur ca oricum nu-mi trebuie acum, decat cand voi ramane insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Hellooo dragutele,

Fetele, eu am mai spus pe aci, femibionul 1 costa in jur de 54 lei cutia (30 de pilule, ajung pt o luna) iar in Ungaria nu e nevoie de reteta, in alte tari nu stiu.

Floaredemac , sper sa ajute info si alte fete care-s la inceput de mers la Fundeni.

Samira, se face sigur SAFL, am vazut-o trecuta la mine pe analize. De APCR nu stiu daca se face au ba.

Anna, poate nu-i nimic, sau stiu eu, fluctuatiile astea de presiune care si pe mine ma zapacesc de-a dreptul. Hai, sa vii cu rezultat ok!

Neagudaniela, felicitari pentru bebic! Bine ca ai descoperit balariile si acum esti pe tratament! Sarcina usoara pana la capat!

Ruxi, Aristica

Gabi, parerea mea e ca e super ca faci clexane. Eu nu as risca nici o secunda bunastarea lui bebe. Bafta la injectat!!!

Despre mare stiu si eu ca nu avem voie, mai ales daca suntem si gravide si sub clexane daaaar, am decis si noi sa mergem undeva la sfarsitul lui august. N-am vazut-o de 2 ani si mi-e un doooor de ea de nu mai pot. O sa stau sub umbrela, dimineata si seara. O balaceala cu picioarele nu cred ca are ce sa faca rau iar aerosolii sunt minune! Oricum, ne-am facut deja planuri, la anul mergem la bulgari cu tot cu bebe, chiar daca vom fi cu titi-n gura.

Pup fetele,

Felix 10+

Mergi la inceput