Depresia postnatala sau postpartum

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaarghir spune:

Desi credeam ca e doar o poveste si eu a trbuit sa infrunt depresia dupa nastere, nu la cote maxime dar suficient de neplacuta, a durat doar 2 saptamani apoi a iesit "soarele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelou spune:

Da, si eu am facut cunostinta cu doamna depresie...Chiar dupa ce-am nascut si mi-a fost luata fetita si dusa la alt etaj unde nu puteam ajunge decat cu program... Auzisem de baby blues, de depresia post partum si totusi cand a venit, nu ma mai recunosteam. Mi se parea ca e atat de greu totul, cumplit de greu iar eu sunt depasita de situatie. Imi amintesc cum ma busea plansul din senin, in timp ce ma spalam pe dinti de exemplu si ma priveam in oglinda. Apoi rusinea ca arat cum arat, ca desi am nascut, arat tot ca o balena si ma imbrac tot cu haine de gravida...Telefoanele si insistentele celorlalti...Oboseala crancena, ragadele, nervii, durerea, culpabilizarea enorma. M-a ajutat mult prezenta sotului meu, eforturile lui, nu credeam niciodata ca poate fi intr-atat de grijuliu. Nu stiu daca chiar intelegea ce simteam dar stiu sigur ca ma lua asa cum eram, ma accepta, imi recunostea greul si dreptul de a fi deprimata. Am trecut prin asta in cateva saptamani, Slava Domnului. Nu am avut nici noi niciun fel de ajutoare dar incet incet ne-am mobilizat, am invatat din mers, iar ce era inainte sursa de depresie (lipsa cuiva care sa ne dea o mana de ajutor ) a devenit o sursa de bucurie (ca nu ne piseaza nimeni la cap sa facem intr-un fel sau in altul!)
Fain topicul asta...
Sunshine, m-a impresionat mult ce-ai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Si eu am avut parte de asa ceva,si sincer cred ca asta mi-a afectat si laptele,dupa o luna de la nastere mi-a disparut. Cred ca si din cauza nervozitatii si supararilor mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Cred si sper ca am scapat de depresia asta, in sfarsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

La Londra a fost de curand un caz al unei familii tinere in care sotia suferea de o depresie post-natala atat de crunta si indelungata incat si-a ucis cei 2 copii de 10 luni si 1 an si 2 luni. Sotul a venit de la serviciu si i-a gasit morti. Doamne, Doamne ce-o fi fost in inima lui. Din exterior aveau o viata perfecta: amândoi tineri si f atragatori, copiii super dragalasi, se mutasera de curând intr-o zona super frumoasa din Londra intr-o casa de un milion de lire... Dar uite ca boala nu iarta

Linkul aici

http://www.thisislondon.co.uk/news/london/two-babies-killed-in-nappy-valley-horror-mother-held-7733494.html

Mergi la inceput