Alaptat in tandem

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

In primul rand te felicit pentru perseverenta si dragostea pt puii tai. Mie in afara mi se pare destul de clar ca tu ai nevoie de ajutorul si implicarea tatalui pe timp de noapte. Este deja evident ca Gruia are nevoie de contact fizic si dragoste pe timpul noptii, vrand nevrand el trece printr-un proces greu de adaptare, si are nevoie de intelegere. Cezara are si ea nevoie de tine, cat mai aproape de 100%. Singurul adult si responsabil din ecuatie, in afara de tine, este sotul tau. Cu atat mai mult daca nu e de acord cu alapatatul prelungit al lui Gruia, ar putea sa te inlocuiasca macar o data pe noapte si sa-si petreaca ceva timp cu baiatul. Daca el a acceptat ca tzatzi doarme noaptea, cred ca ar accepta usor si ca acum mami doarme. Asta te-ar elibera si pe tine de angoasa ca cei doi s-ar putea trezi in acelasi timp, tu ai raspunde noaptea numai nevoilor Cezarei, sotul tau s-ar ocupa de Gruia, iar dimineata e tzatzi plina pt amandoi.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Azi-noapte a fost prima noapte 'buna' a lui Gruia din ultimele 5 saptamani .. s-a trezit pe 'lumina', la 7, a supt si a mai tras un pui de somn pana pe la 8. Sper sa tot fie asa! Ma gandesc ca poate a contribuit faptul ca in noaptea precedenta, dupa 2 treziri in care a fost refuzat, cand s-a luminat m-am dus eu la el si i-am oferit mic-dejunul in patutul propriu, exclusiv pentru el :), fara sa vina sa ceara, poate iar cu asteptarea ca va fi refuzat, asa incat s-a mai relaxat. A fost foarte incantat atunci, iar pe parcursul zilei de ieri tot asa, i-am inaintat eu cateva oferte fara sa ceara si continui sa fac asta de cate ori am ocazia. Este, totusi, inca foarte angoasat cand e Cezara la san, atunci nu prea pot scapa si mi-e destul de greu sa-i pozitionez pe amandoi, bebelina a inceput sa fie tot mai greusoara si am nevoie de ambele maini .. nu am o pozitie confortabila pentru tandem :(. Poate ca asta e urmatorul lucru pe care va trebui sa-l invete Gruia, sa stea la rand sau savada ca e rand in spate (deseori mama o amana pe Cezara la alaptat leganand-o sau altfel, ca sa termin cu el)

Pisi
Probabil vederea din exterior e naturala si fireasca, tatal trebuie sa faca parte din proces, mai ales cand acesta e atat de complex, insa, asa cum spuneam, tatal are un nivel nu foarte inalt al empatiei si sensibilitatii si mi-e teama sa nu fi de mai putin ajutor (respectiv dimpotriva) decat ar trebuie ... pe de alta parte copiii (nu pot avea 2 mame, adica parinti identici ...) Oricum, am discutat cu tatal despre varianta trezirii lui la solicitarile de noapte ale lui Gruia, el a zis ca vrea, cu conditia ca seara sa-l adoarma tot el, deci sa fie 'serviciu complet' .. ma gandesc la asta ..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

nerantula, te admir foarte mult pentru perseverenta si chiar ma intrebam unde ai disparut , dar citind ce faci tu noaptea (si ziua) e de inteles ca nu ai mai aparut pe la noi.
citesc in continuare postarile tale de aici si uneori ma intreb daca eu as fi putut alapta in tandem. din pacate eu am terminat cu alaptatul. cu chiu cu vai am ajuns si pana la un an. nu prea mai aveam destul si se simtea in nr. de alaptari care se intampla foarte des si in greutatea lui mihaita.
succes si sa ai lapte din belsug pentru amandoi copilasii.


Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti ALBUMUL MEU
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
am nevoie de voturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Madi
Noi cu greutatea stam bine, Gruia vad ca acumuleaza kg aproape cot la cot cu sora-sa, in ultimele 2 sapt a mai luat vreo 300gr, iar cea mica are deja falcute pline si colacei peste tot. Ca si mine, de altfel , care ar trebui sa ma topesc cu acest ritm de viata, insa tot cu 10+ sunt

Cat despre noaptea ce tocmai a trecut, iar 2 treziri cu plans dupa tzitzi , nu ma pot baza pe nimic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Neata!

Pentru cine da refresh sa vada cum mi-a mai fost noaptea, musai zic ca e cea mai buna de cand am ajuns acasa, adica am dormit 5ore! (din 3 bucati, dar nu mai conteaza!)
Cezara a adormit pe la 11:30 si s-a trezit la 3 si la 6 pentru supt, pe Gruia l-am vizitat eu la 6:45 cu micul dejun la pat, ca merita, puiul, a dormit toata noaptea snur

Daaar, ca sa nu se raceasca topicul, am si noutati: bebelina nu mai vrea la san ziua decat cu mami stand in picioare si eventual in miscare, daca ma asez incepe sa se zbata, tipa, nu vrea sa prinda sfarcul sau trage de 2-3 ori si il lasa si iar tipa .. ce-o fi asta? Recunosc ca ea imi aduce mult mai multe provocari decat Gruia la vremea ei, cu care singurul impas, la un moment dat, a fost ca nu a mai primit sanul stang din pozitia lui naturala, a trebuit sa i-l dau tot stand pe dreapta, dar asa macar nu mai schimbam pozitia la alaptat, daca ii voia pe amandoi .. Cu bebe acum nu stiu ce sa fac, daca o sa o tina asa, ca e din ce in ce mai grea si nu o mai pot tine cu o mana, stand in picioare, astfel incat sa-i sustin si sanul cand suge ..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

tine -o in wrap sau sling;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

tine -o in wrap sau sling;


In sling o mai pun, dar nu mi-e la indemana decat cu capul spre mana stanga, deci la sanul lui Gruia, si nu mai apuca sa-l goleasca pe al ei .. plus ca noaptea mi-e greu sa fac miscarea asta ... oricum, se pare ca am gasit solutia ca si la Gruia, daca tot am scris-o aici, ii dau cumva incrucisat, sanul meu drept pe partea ei dreapta si asa se pare ca ii place .. cine sa ii inteleaga?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

la varsta ei e mai usor/comod in wrap

iarla sling poti schimba slingul cand pe un umar cand pe altu

sper sa ai putere

mie nu imi pare corect alaptatul baiatului pe zi dar tu iti stii limitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

la varsta ei e mai usor/comod in wrap

iarla sling poti schimba slingul cand pe un umar cand pe altu

sper sa ai putere

mie nu imi pare corect alaptatul baiatului pe zi dar tu iti stii limitele


stiu ca pot schimba slingul, teoretic, dar intotdeauna l-am purtat pe umarul stang ca sa am libera mana dreapta cu care mai faceam cate ceva, si acum imi e tare nelaindemana sa-l port invers .. dar pot sa ma obisnuiesc, nu?
poti sa detaliezi putin
Citat:
mie nu imi pare corect alaptatul baiatului pe zi dar tu iti stii limitele
?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Cred ca ce vroiau sa spuna fetele e ca in wrap, in pozitia www.wrapyourbaby.com/crosscradle.htm" target="_blank">cross-cradle ai avantajul sa o poti pune si pe stanga si pe dreapta, si sa ai ambele maini libere pt Gruia, cu bonusul de a distribui greutatea pe ambii umeri. Eu la cat e grasutza pisi a mea, de mult nu mai folosi sling sau infasatul wrap-ului in cradle simplu, sprijinit doar pe un umar.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput