analize hormoni...estradiol foarte mic

analize hormoni...estradiol foarte mic | Autor: anne`mary

Link direct la acest mesaj

fetelor am si eu o problema si vin la voi. Am facut analize la 5 hormoni in ziua 5. Am facut acu` vreo 3 luni la ovulatie dar eu am o problema cu ovulatia asta caci nu stiu sigur cand o am. Am un ciclu neregulat, cand 32 cand 35 de zile si nu pot stii exact cand am ovulatie. Asa ca luna asta am hotarat sa fac in ziua 5, in faza preovulatorie pentru ca am o suspiciune ca fostele analize nu au fost facute su simt de raspundere. Anul trecut, in decembrie, mi-au iesit prolactina si estradiolul usor mariti si am luat 3 luni brocriptina. Analizele dupa, aratau ca si-au revenit. Acum estradiolul este extraordinar de mic si ma apuca disperarea. Am incurcat prolactina cu progesterolul asa ca nu stiu ce valoare are prolactina acum
Analizele arata asa
Denumire Rezultat Unitate de masura Valori normale
ESTRADIOL 127.01 pmol/L --
FSH 7.24 mIU/mL --
LH 8.23 mIU/mL
PROGESTERON 5.80 nmol/L --
TESTOSTERON 0.894 nmol/L --

Comentarii::
ESTRADIOL
FAZA FOLICULARA : 97.5 - 592 pmol/L
FAZA PREOVULATORIE : 685 - 1404 pmol/L
FAZA LUTEALA : 20 - 738 pmol/L
MENOPAUZA : 14.9 - 258 pmol/L
BARBATI: 19.7 - 242 pmol/L
FSH
FAZA FOLICULARA : 1.96 - 11.6 mIU/mL
FAZA LUTEALA : 1.38 -9.58 mIU/mL
MENOPAUZA : 21.5 - 131 mIU/mL
BARBATI : 1.55 - 9.74 mIU/mL
LH
FAZA FOLICULARA : 2.58 - 12.1 mIU/mL
FAZA LUTAEALA : 0.833 - 15.5 mIU/mL
MENOPAUZA: 13.1 - 86.5 mIU/mL
BARBATI : 3.9 - 22.6 mIU/mL
PROGESTERON
FAZA FOLICULARA : 0.39 - 5.4 nmol/L
FAZA PREOVULATORIE :1.23 - 18.7 nmol/L
MIJLOCUL FAZEI LUTEALE: 19.1 - 76.2 nmol/L
SARCINA( SAPT. 4 - 12) : 35.5 - 137 nmol/L
MENOPAUZA : 0.0 - 0.6 nmol/L
BARBATI : 0 - 1.27 nmol/L
TESTOSTERON
COPII: 0.1 - 1.0 nmol/L
BARBATI 20 - 49 ANI : 4.56 - 28.2 nmol/L
BARBATI > 50ANI : 2.49 - 21.6 nmol/L
FEMEI : 0.196 - 2.67 nmol/L

Sunt intr-o mare mare dilema. Sunt oare bune analizele? Oare sa fie asa mic estrogenul? Luna trecuta am fost la sovata si mi s-a spus ca tratamentul "rezolva" si problemele hormonale. Tot luna trecuta am avut 3 saptamani sanii mariti, tari dar nedurerosi si de aici suspiciunea mea ca e o problema cu vre`un hormon. Sunt usor disperata. Oare sa refac analizele? Dar sunt asa de scumpe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

si inca ceva. Am facut analizele luni si azi am primit rezultatul. NU e prea devreme? In 3 zile sa fie oare gata?Sau deja am dat in paranoia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

in primul rand cele mai concludente analize sunt cele de ziua 2 sau 3..si nu 5

chiar daca nu ai ciclu neregulat..tot de ziua 2 sau 3 e indicat


anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

huray deci le-am facut degeaba? Sunt foarte tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Estradiolul nu e deloc asa mic cum crezi tu, este in interval, si e bun. Ar explica faptul ca ovulezi prin z18-20 valoare asta. dar stai linistita ca nu e deloc mic,.
Ce este cam dubios este progesteronul, care este prea mare pt faza foliculara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aa inseamna ca m-am uitat eu prost. Am crezut ca ziua 5 este in faza preovulatie si de aceea sincer ma panicasem intr-un mare fel mai ales ca dupa ultimul tratament cu brocriptina m-am ales cu un chist pe ficat si nu stiu cum as mai suporta un alt tratament pt hormoni, ultimele analize arata ca am si helicobacter la stomac, infectie la rinichi....numai de asta nu am nevoie. Nici nu vreu sa ma gandesc cate pastile o sa iau.. Oricum o sa imi fac o programare la endocrinologl la care am mai fost, poate poate ma lamureste/ linisteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

am uitat sa-mi multumesc adriana pentru raspuns. Mi-ai deschis ochii ca eu ma uitam in alta parte. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Cu mare placere
Eu nu cred ca bromocriptina are vreo legatura cu chistul al ficat sincer. Si poti repeta prolactina inainte sa te duci la endocrinolog, se poate face in orice zi a ciclului, asa ca fuguta. Macar stii daca a dat rezultate tratamentul cu bromo. Si eu nu as renunta la acest medicament, ba din contra as incerca sa gasesc doza potrivita incat sa tin prolactina in control. E o mare pacoste cind vrei sa ramai gravida, si chiar de acum este normala, in momentul cand ramai gravida poate creste si cauza probleme. Asa ca repet-o acum si cu rezultatul te duci la endocronolog.
Cu celelalte probleme eu zic sa le iei pe rand si se vor rezolva. Niciodata nu e asa negru cum pare la prima vedere. Hai curaj si optimism!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

prolactina mi-a zis dr sa o fac in ziua 14 desi eu ii spusesem ca am un ciclu de 32-35 zile...ea pe trimitere tot ziua 14 a trecut. Dupa ce prolactina si estradiolul mi-au iesit un pic marite, mi-a prescris brocriptina 1/2 de pastila iar testele dupa tratament au arata ca sunt in limite normale. Azi am fost si mi-am facut analize la sange pentru ficat si apoi ma dus sa fac o ecografie abdominala ca sa vad ce mai fac chisturile de pe ficat si ovarul drept. Astept pana la presupusa ovulatie, refac prolactina si fac si o analiza la secretie (am mancarimi suspecte in perioada ovulatie si pana la ciclu) si apoi bat la usi.
Mi-as cauta un alt dr endocrinolog dar tanti asta mi-a placut ca parea interesata, intrigata, mi-a pus multe intrebari...
Merci pt raspuns

Mergi la inceput