AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Buna balanta ai facut FIV in germania?
cat te-a costat?unde te-ai programat si cat ai asteptat pana la programare?cati ani aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Ilary, la Viena am facut FIV. Eu am 35 de ani, iar sotul are 31. Eu am doar un ovar functional, iar el are OATS severa.
Unde am facut eu FIV, FIV+ICSI costa 3500 euro; anestezia generala de la punctie nu intra in banii astia, trebuie platita separat daca se vrea generala (in costul mentionat intra o anestezie cu sedoanalgezice).
Pe mine FIVul m-a costat insa mai mult, fiindca eu am cerut si IMSI (o selectie mai riguroasa a spermatozoizilor), si polar body diagnostic (analiza genetica a ovocitelor). In jur de 5000 euro m-a costat proceura, fara anestezia generala si fara tratamentul FIV.
Probabil ca as fi reusit si daca as fi facut doar FIV cu ICSI/IMSI; la polar body, din 4 ovocite mature, toate 4 au fost ok genetic, asa ca probabil ca analiza asta puteam s-o sar. Dar, nah, asa sunt eu cand e vorba de FIV, cam paranoica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geani-dani spune:

Are cineva idee daca cu un amh de 0,44 mi se accepta dosarul de FIV in programul national?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Iti multumesc balanta!
Cum ai ajuns la ei? cat a trecut de la programare si cum te-ai programat si pana la consult??In ce limba v-ati inteles?Poate ma ajuti cu un nr de telefon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Ilary, ti-am scris un email (iti scrisesem MP, insa nu il am in Outbox, asa ca nu cred ca l-ai primit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Fetelor, dar cand AMH este mare (12,85) si am ovare micropolichistice, ce se face in cazul acesta?
Se urmeaza vreun tratament pt a-l scadea sau se recomanda driling ovarian?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Bccami imi pare rau ca ai AMH asa mare,oricum nu cred ca e bine,care e unitatea de masura pt analiza?Si eu care ma gandeam ca al meu e mare 5.98,am ovare micropolichistice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Buna fetelor mi-am facut si eu la Bioclinica AMH in prima zi a ciclului menstrual si este:

0,76 ng/ml

Valori biologice de referinta:
Pubertate <8,9 ng/ml
A 3-a zi a ciclului menstrual <10,6 ng/ml
Faza foliculara (saptamana 1) <0,50-7,4 ng/ml
Faza foliculara (saptamana 2) <0,46-5,7 ng/ml
Faza luteala <0,59-7,6 ng/ml
Postmenopauza nedetecatbil

Fetelor este rea analiza mea ? Anul trecut am facut un FIV si am avut 9 ovule din care 7 mature si am avut 2 embrioni de catalog foarte buni.
Fsh si toate analizele hormonale le am foarte bune. Am facut si inseminare uterina fara stimulare fiindca aui zis ca produc ovule bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Gabi_ducu, ceea ce scriu este din experienta mea personala si nu corespunde cu "teoria".
Valoarea amh-ului tau e scazuta dupa "carte". Unii medici considera valorile sub 1 foarte proaste, altii si pe cele sub 2 ca rezerva ovariana scazuta. Unii spun ca aceasta analiza e constanta in oricare zi a ciclului, altii spun ca valoarea scade usor dupa faza ovulatorie. Valorile de referinta date de laboratorul la care ai facut tu analiza imi par ciudate. In nici un caz o valoare sub 1 nu e "normala", deci nu prea inteleg. Totusi "teoriile" nu sunt intotdeauna valabile. Ceea ce pot sa iti spun in legatura cu situatia ta e ca un medic experimentat se ghideaza dupa situatia per ansamblu, si aici rezultatele unei stimulari anterioare (bune in cazul tau) sunt mai relevante decat valoarea amh, cu atat mai mult cu cat ai hormonale bune. Deci nu cred ca stai rau per total.
Totusi din 9 ovocite mature doar 2 embrioni "buni" mi se pare cam putin (asta in caz ca n-ai congelat nimic, poate n-am inteles eu bine si au fost mau multi), iar inseminarea are sanse micute de reusita, mult mai mici decat fiv, in orice conditii.
Si inca ceva, in timp ce unele persoane au cam aceiasi "parametri" luna de luna (asta insemnand valorile analizelor hormonale, lungimea cm, etc, deci implicit rezultatele unei eventuale stimulari), la altele - si acesta e si cazul meu - anumite luni sunt de nota zece iar altele adevarat dezastru. In acest caz sa prinzi un ciclu bun in luna in care ai programat un fiv sau o inseminare tine efectiv de noroc.
Repet, e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Asta este analizata facuta la Bioclinica si raspuns am primit dupa 2 zile. Eu am avut 7 embrioni din care puteam si 3 sa imi implantez in uter. Si restul nu ia congelat deoarece nu erau de calitate.

Mergi la inceput