AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
tudoralexa ce sa zic de rezultat e ceva diferenta, eu tot la synevo am facut amh-ul si tot mai mic de 0,1 mi-a iesit, insa nu m-am mai investigat prea tare de atunci...eu l-am facut mai de mult cand inca se facea cica in germanica....si daca era sa ma iau dupa anliza aia eram deja la menopauza, ceea ce inca nu s-a intamplat...am avut ceva dereglari in februarie la ciclu cu intarziere mare si anovulator , in rest a fost fff normal ciclu meu...
eu la ideea de fiv am renuntat, pt ca am si endometrioza si mai nou cica si uter fibromatos..deci n-are rost...insa cu amh-ul nu cred ca e asa neagra situatia...
va puuuup si va urez multe cicluri ovulatorii de acum inainte si bebei multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Buna dimineata
Si sper sa fie buna. Acum am descoperit forumul si parca mi-a mai trecut disperarea. Am facut si eu hormonalele la Synevo si mi-a iesit AMH<0.1
Sambata am repetat analiza la Bioclinica si pana miercuri astept rezultatul cu speranta ca o sa fie o valoare mai buna decat la Synevo. Eu am 37 de ani si FSH 11.62. Rezultatul m-a dat peste cap cu totul. Medicul meu a spus ca la valoare AMH<0.1 sansele de a obtine o sarcina sunt aproape 0 Astazi sunt programata la un alt medic pentru a obtine o a doua parere. Chiar nu mi-am pus problema ca as putea intra la menopauza inainte de 40 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare carin, si mie mi-au zis ca voi intra la menopauza mai repede, ca mi se vor scurta ciclurile, adik perioada dintre ele va scadea sub 25 zile si apoi vor incepe sa fie mai rare si ca mai apoi sa nu mai vina deloc....eu ce sa zic, ciclul meu s-a lungit de la 25 zile la 28, 29 acum vine regulat, am ovulatie aproape in fiecare luna...ovulatie spontana...iar in vara fac anu de cand am aflat amh-ul , iar luna viitoare fac 2 ani de la un fsh de 25, deci chiar nu stiu ce sa zic...
cat despre sansele de bebe si eu mi le-am taiat singurica, insa nu sunt 0, ai varianta fiv-ului cu sau fara donate, amh-ul arata faptul ca nu mai ai ovule insa calitatea lor nu o poate arata, doar ai nevoie de unu si bun....eu n-am facut fiv pana acum...cine stie de unde sare iepurele.
cat despre mine, nu ma mai stresez mi-a mancat pre multi ani boala asta si gandul in fiecare luna ca raman sau nu, am 27 ani si de 4 ani numai la copil ma gandesc, si de ceva timp am zis ca gata e timpul sa-mi fac o familie fericita asa cum este ea, eu si sotul...ne gandim peste cativa ani la adoptie (asta ca sa nu ajunge 2 mosi morocanosi, asa glumim noi) si ma gandesc ca fiecare copil e o minune venita de la Dumnezeu si daca El vrea sa fiu mama voi fi, numai sa pot trece de zidul asta al infertilitati si sa vad in zare ce-mi ofera.
va doresc numai bucurii la toate si speranta vie in voi ca veti reusi sa treceti toate obstacolele. va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Multumesc xdidi. Am fost ieri la un alt medic, specializat pe FIV si mi-a spus ca situatia nu e atat de disperta (oricum ieri in z12 aveam un folicul de 22mm ). Exista sanse de a ramane insarcinata cu FIV, dar evident nu sunt foarte mari. Am facut restul de analize cerute si luna viitoare incercam stimularea. In functie de raspuns mergem mai departe cu FIV sau nu. Cel putin mi-am recapatat optimismul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

Hristos a inviat!

Am intrat si eu sa va spun povestea mea cu speranta ca o sa aduc in sufletul vostru optimismul de care aveti nevoie.
Eu am incercat 4 ani sa raman insarcinata dar fara succes.In cele din urma am ajuns sa fac Fiv.Am descoperit ca AMH-ul meu era 0,40,o hepatita B ,o ureaplasma pe cap si chiar si o infectie urinara cu Ecoli pe ultima suta de metri.Cu toate astea ma mers mai departe si am demarat procedura FIV in 16 martie 2012.Astazi sunt insarcinata ...astazi sunt cea mai fericita!Maine merg la eco si astept sa imi spuna ca sunt 2 bebei.Deci ....se poate...
Bafta multa si vise implinite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Buna seara,
Pety, imi poti spune unde ai facut FIV-ul?
Eu am aflat 3 rezultate la AMH in ultima luna:
- 0,16 la Matei Basarab
- 0,29 la Matei Basarab dupa o saptamana
- 1,16 la Bios.
Am depus si dosarul pentru FIV in speranta ca se va aproba, iar de nu, vom vedea.. cred ca ne indreptam catre ovo donate. Nu stim, insa asemenea povesti de succes imi dau sperante.
Multumesc frumos,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

noi2am facut fiv in ungaria ,seged cu dr.zadori.am inteles ca in cadrul programului fiv in romania cu amh mic astia nu accepta dosarul dar sper sa fie altfel in cazul asta si sa reusesti.eu nu am incercat in romania niciodata si nici nu am de gand.si bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Fetelor nu disperati si am Amh 0.28, la fel menstruatie regulata cu ovulatie, dar estradiol f mic, prin urmare doctorul spunea foliculi goi, am repetat si a iesit un amh apropiat 0.38 parca, dc a zis ca e normal sa oscileze un pic in functie si de ziua de prelevare a analizei. la dosar Fiv nu ma incadram cu acest Amh, cica sansele ar fi nule, totusi in toamna anului trecut s-a intamplat minunea am ramas gravida natural, asa ca se poate nu va pierdeti speranta si credinta in Dumnezeu.


31+ cu fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Raluca multumesc pt. incurajari.
Imi da speranta reusita ta mai ales ca suntem surori de mutatie
Eu mai am si pai 844G homozigot.
Iti doresc nastere usoara si o bebelina sanatoasa, voioasa si la fel de puternica ca mamica ei.

O sa va tin la curent cu planul de bataie.
Pe 10 Mai am programare la dr. si sunt curioasa ca planuri are pt. mine.
Sper sa nu ma trimita direct la ovocite donate....as vrea sa mai incerc cu materialul clientului

Pup toate doamnele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Salut. Poate sa imi spuna cineva un laborator in care se poate avea incredere pt AMH ?
Eu l-am avut in sept 2010 1,3 facut la Medlife, dupa o luna am ramas insarcinata natural dar s-a oprit in evolutie, am facut apoi o IA si un FIV, iar saptamana trecuta am repetat analiza la Synevo si mi-a iesit 0,39 (!). Conform limitelor lor sunt la postmenopauza, numai ca contrar acestui rezultat eu am cm (cam redus ca volum, de 1-2 zile, dar exista), luna asta chiar m-a surprins venind fix la 28 de zile. In aceeasi luna hormonalele au fost rezonabile FSH 7.41 (in 2010 cand am avut AMH-ul de 1,3 a fost 14.96), LH 5.13, E 54. De ovulat sigur am facut-o pt ca de 2 luni (dupa FIV) glera e "ca la tinerete".
Eu pe cine sa mai cred ?

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput