AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Sper, deci ti-au iesit doua rezultate diferite?Eu am avut o situatie cel putin stupida: m-au trimis cu eprubeta cu sange de la Medicaver la Synevo si mi-a iesit rezultatul la AMH sub 0,1.Cred ca am sa o repet. Ce valori ti-ai iesit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui S_Elena

As vrea sa stiu ce ati patit cu Synevo.Mie mi-au luat analizele la Medicover si m-au trimis cu eprubeta la Synevo. Mi s-a parut stupida situatia si cred ca este si vina mea pentru ca am acceptat.Rezultatul este mai mic decat 0,1.Mi se pare incredibil. Ati patit asa ceva? Cred ca este cazul sa o repet.

Eu am acelas rezultat la Synevo dar am 41 ani si FSH mare. Dr a zis sa nu mai repet analiza pt ca tratamentul de stimulare nu mi-l va schimba. Tu cati ani ai?
Nu stiu cat de bine fac analiza cei de la Synevo acum cand o lucreaza ei si nu mai trimit sangele in Germania Dc vrei sa o repeti du-te la alt laborator si te rog scrie aici ce valoare ti-a iesit pt ca sunt tare curioasa dc cei de la Synevo dau valori proaste. Eu nu am unde sa o repet in orasul meu deoarece doar Synevo o face.



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui S_Elena

Sper, deci ti-au iesit doua rezultate diferite?Eu am avut o situatie cel putin stupida: m-au trimis cu eprubeta cu sange de la Medicaver la Synevo si mi-a iesit rezultatul la AMH sub 0,1.Cred ca am sa o repet. Ce valori ti-ai iesit?

Eu nu am facut de 2 ori analiza, am scris de o alta fata care a repetat-o la Polisano si i-a iesit <0.2 . Pt prima analiza cu rezultatul <0.1 i-au trimis sangele in Germania.



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Eu anul trecut am facut la Bios Diagnostic de pe Strada Roma din Bucuresti. Aveam 0,8.Nu pot sa cred ca am asa o valoare acum: sub 0,1?Voi implini 40 de ani.Oricum si astia de la Polisano sunt departe de adevar. Am sa incerc din nou la Bios. Am fost la Medicover pentru ca aveam card la ei; m-au trimis cu eprubeta la Synevo si am primit rezultatul in doar doua zile.Dar vad ca am gresit.Stiam ca pentru aceasta analiza e nevoie de mai mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Sper, la tine mai este vreo sansa pentru vreo procedura? Ce spune medicul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

La ML am citit ca dau valori mai mari la AMH dar dc ai facut la Bios repeta tot acolo, ca sa poti compara cu valoarea din trecut. Incep sa cred ca nu le fac bine cei de la Synevo, sau dc vad varsta de 40 nici nu o mai fac si pun <0.1

Dr mi-a spus ca sansele sunt mici ca voi avea ovocite de proasta calitate si sa fac cu donatoare. I-am spus ca mai vreau o incercare si mi-a propus un minifiv, tratament antagonist cu 2 menopur, sa urmaresc luna in care am mai multi antrali (mai mari de 3-4mm) si sa incep stimularea. Mi se vor punctiona doar acesti foliculi dc reusim sa-i crestem. La AMH f mic si FSH mare dozele mari de hormoni fac foliculi goi si ovocite de proasta calitate de aceea mergem pe doza mica . Sper sa se gaseasca 2-3 ovo bune care sa se fertilizeze. Pt calitatea lor cu 3-4 luni inainte de FIV mananc sanatos , ma vitaminizez, iau un reglator hormonal si sper sa am un rezultat bunicel.

Tu cum ai analizele de zi 2-3 ?



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Nu am nicio problema la celelalte analize. Sunt ok toate.Sa ma intrebi daca vrei sa stii o valoare anume. Doar asta a iesit aiurea.La tine care este valoarea la AMH?Tot mai mic de 0,1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

analizele de la medicover sunt lucrate de synevo, asa e si la timisoara. ca trimit ei pacientul sa duca eprubeta la synevo, da, asta nu-i normal.
eu suspectez insa ca synevo, fiind la inceput cu analiza amh in romania, nu stie inca sa o lucreze corect. mai demult, cand am facut eu amh-ul la synevo, se lucra in germania si cred ca se lucra mai bine ca acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui S_Elena

Nu am nicio problema la celelalte analize. Sunt ok toate.Sa ma intrebi daca vrei sa stii o valoare anume. Doar asta a iesit aiurea.La tine care este valoarea la AMH?Tot mai mic de 0,1?

AMH<0.1 FSH=21 E2=49.32 LH=7.93

Am dat iar sange pt anal de zi 2 luna aceasta , inca nu am primit rezultatul, sper sa fie mai mic FSH-ul.
Dc ai anal de zi 2-3 bune at ai sperante mai mari decat mine.



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Buna dragele mele si La multi ani!!!!
am facut si eu AMH-ul. Surpriza: mai mic de 0,1 .
l-am facut la synevo cu speranta ca voi primi un rezultat cat de cat aproape de realitate dar din discutiile voastre realizez ca ar trebui sa-l repet. ma asteptam sa iasa o valoare mica dar nici sa fiu la postmenopauza.
anul trecut l-am facut la medlife chiar inainte de FIV si a iesit 2,22 cea ce era f bine dar dupa cat de prost am raspuns la stimulare am fost sfatuita de catre medic sa il repet pt ca au mai fost cazuri la medlife cand a iesit amh in limite normale si de fapt era eronat.
am mers acum la synevo si am avut "surpriza".
am mai facut FSH 6,9 mUI/mL limite intre 3,5-12,5; LH 5,7 mUI/mL limite intra 2,4-12,6; Estradiol 173,6 pmol/L limite intre 46-607; Progesteron 1,21 nmol/L limite 0,6-4,7 mentionez ca au fost recoltate in ziua 3.
mai trebuie sa recoltez inhibina B si cariotipul iar cand o sa am rezultatele la cele 2 o sa merg la medic ca sa-mi spuna ce sanse mai am in conditiile date.
ma pregateam pentru inca un Fiv la toamna dar se pare ca trebuie sa grabesc lucrurile cu asemenea amh.
Totusi as vrea sa-l repet pt linistea mea sufleteasca (daca mai a ramas ceva din ea) si ma gandeam sa-l fac la CMMB (Matei Basarab) unde o sa fac si cariotipul.
voi ce ma sfatuiti? este ok clinica? a facut cineva acolo?
o pentru toate doamnele

Mergi la inceput