Strumfi de iulie-august 2007 (190)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

LA MULTI ANI STRUMFI!ii pup cu drag pe toti care si-au sarbatorit ziua de nastere zilele trecute!multa sanatate si tot ce va doriti sa se implineasca!

noi ca si floarea de sore trecem cu eli din una in alta cand sa zic ca e bine hop mai vine ceva.nu o mai duc la gradi pana in septembrie .pana si de ziua ei a fost bolnava saraca...
pupici tuturor !

si sunt socata de madalina manole efectiv soooc!

alina mamica bulinei Elisa(20 iunie 2007)




povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

apropo de expresii mai putin ortodoxe, vorbeam cu sotul - nici nu mai stiu exact ce, cred ca despre politica si i-am zis ca "toate la noi in tara sunt cu curul in sus".
si peste vreo juma de ora il aud pe david- jucandu-se cu niste cuburi de lego: "si asta cu curul in sus, si asta cu curul in jos..." - dar foarte natural, ca si cum nu era nimic nelalocul lui .
l-am ignorat si vad ca nu insista pe expresie, desi nu e tocmai grava.

mychy, la axila merge cu benzi, eu ma fac ca mi-e mai comod decat cu epilatorul. doare primele dati, apoi e floare la ureche.
si am mai luat si niste ceara karaver, mi se pare super buna - eu m-am facut si la axila si inghinal, dar nu suport ceara tot din cauza ca raman zone in care nu reusesc s-o curat bine.
curios e ca in timpul sarcinii nu-mi mai crestea par pe maini si pe picioare, decat ff rar si incet, cred ca a fost nevoie sa ma fac doar o data sau de doua ori...se zice ca daca ai fata, se incetineste ritmul de crestere. e, uite ca eu am baiat si tot nu mai crestea. ma gandeam eu ca ce bine ar fi sa raman asa...dar din pacate, se pare ca recuperez.

ti-am admirat si eu pustiul, se face din ce in ce mai frumos - si isi ia un aer smecheresc cu care o sa dea fetele pe spate peste cativa ani . of, ce va invidiez ca aveti un coltisor de aer curat, chiar si la 600 de km...noi schimbam doar monoxidul de carbon din bucuresti cu ala de ploiesti

Vio, super tare Laurasul cu perlele lui, are cu cine semana .

vroiam sa mai zic ceva, dar nu mai stiu ce , am o durere de cap de-mi vine sa ma urc pe pereti. nu e atat de puternica durerea, cat sacaitoare, parca am un pepene in loc de cap .



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Vio ce pita faceti? aveti si din aia buna, taraneasca, satioasa...?
Noi toate 3 suntem maaaari iubitoare de paine si culmea in Irl nu gasesc paine care sa-mi placa suficient de mult.

E total Laur, mai scrie cand ai timp. Ce-am mai ras....

Azi dimi m-am trezit gata obosita, cu dosu-n sus si capsa pusa, primul lucru care il citesc pe net e moartea Madalinei M, afara ploua marunt si enervant iar la lucru m-am "curentat" cu un coleg italian...ca sa mearga cafa mai bine....bleah ce zi (stiu ca se poate si mai rau).

cine stie ce-o fi foat in sufletul/mintea Madalinei de-a hotarat sa sa se sinucida si sa-i copleseasca de durere pe cei ce-o iubeau. Din ziare nu stiu ce sa cred ca-s toti avizi de senzational si pana la urma cine stie cum a murit biata de ea....

Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Da, Timi, avem pita de casa, paine taraneasca yummy yummy, da' mie cea mai misto mi se pare italiana (adica cu seminte de dovleac) haoleo sa te tot imbuibi...io cu greu ma abtin sa nu bag in mine zilnic, dimineata la sedinta cand sunt toate pe masa si toate-mi fac cu ochiul...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Da, Timi, avem pita de casa, paine taraneasca yummy yummy, da' mie cea mai misto mi se pare italiana (adica cu seminte de dovleac) haoleo sa te tot imbuibi...io cu greu ma abtin sa nu bag in mine zilnic, dimineata la sedinta cand sunt toate pe masa si toate-mi fac cu ochiul...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007



hmmmm ce mi-ar place sa-mi fac propria parere despre painile voastre....nu deschideti o brutarie si aici?
Aproape de noi e o brutarie italiana...are paine ok daaaar e cam sarata pt gustul meu si desi are crusta f faina e prea fluffy in interior. Ar trebui sa zic merci ca macar e coapta, bleah ce nu-mi place painea albicioasa, nerumenita un pic.
Painea irlandeza traditionala e Soda bread, pe baza de bicarbonat...normal-e ok din An in Paste.



Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Maine avem BBQ party, cu tot soiul de competitii "sportive" dar sunt sanse sa ploua . Noi i-am zis XCompany Olympics dar de ploua se transforma in eating&drinking Olympics.
Chiar mi-as dori sa fie vreme faina caci e singurul eveniment unde sunt si copii invitati si Soph e foarte entuziasmata.
Tineti-mi pumnii sa iese fain caci am fost in comitetul de organizare.

Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

vio, sotul meu e fan paine italieneasca. uite, in seara asta i-am zis sa cumpere si paine cand vine acasa (ca eu nu m-am invrednicit ) si pun pariu ca cu de-aia o sa vina.
si mie mi se pare buna .

totusi, ca sa zic pana la capat, mie mi se pare ca painea italieneasca are gust super bun, insa ca si consistenta e cam ...gumoasa, nu stiu cum sa zic altfel, adica tb sa tragi de ea sa se rupa. nu stiu care e ingredientul care o face asa, probabil din cauza ca nu are grasimi?
e doar parerea mea si o zic numai si numai ca sa te/va ajut in procesul de a face painea "mai buna"..

alfel, mi-e dor de fi-miu al mare mult de tot, e abia miercuri, lipseste de numai 3 zile si tot mi-e dor de el.
mi-am amintit ca sambata seara am avut roluri in familie, el era mychey mouse, eu eram daisy , tati era donald si asta micu'- goofy .
si asa mi se adresa david: "ce faci, daisy, te speli pe dinti?" sau "ce faci, daisy, ii dai sa pape tzitzi lui goofy?" , culminand cu "te iubesc, daisy" , asta de vreo 30 de ori inainte sa adormim, replica la care eu trebuia neaparat sa raspund cu "si eu, michey!" .

a doua zi am revenit la normal .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Wow, timi, va tin pumnii sa iasa superb, auzi tu, comitet de orgenizare, ce misto!!!
Vivela, , italieneasca de-o cumpara sotul tau sigur e de la noi?? Ca eu pap cam din 3 in 3 zile si nu mi se pare gumoasa. Are alta consistenta decat restul, pen'ca e diferit procesul, mai ales ca are seminte care mentin cumva umiditatea, sper sa nu zic traznai, ca inca nu sunt la curent cu toate detaliile. Dar io nu pot sa zic ca ma pricep, asa ca poti sa ai dreptate, nu zic nu!
Cea mai reusita paine in sensul clasic e bagheta, pentru ca are crusta aia mai tare si rumenita si interiorul fluffy da nu foarte fluffy, e exact la fix. Aia dispare imediat de pe masa. Da' mie imi place gustul de dovleac
Cel mai misto e sa nu-ti fie foameca altfel te ucide mirosul ala de paine proaspata din strada!
Abia astept sa va pot povesti noutati fff interesante

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

vio, nu-mi zice de miros de paine proaspata, ca inghit in sec numai cand citesc .
probabil daca lucram la voi ma faceam cat China, nu cred ca m-as fi putut abtine.

noapte buna.

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns snowbunny spune:

N'aseara si de pe la casili noastre.

Si p mine m-a lovit vestea cu Madalina Manole....cuvintele sunt de prisos din pacate...Am devenit foarte emotiva de cand il am pe Alex...ma atinge orice eveniment neplacut.
Acum 3 saptamani s-a sinucis un coleg de la mine de la munca.. a fost ciudat, aiurea, neplacut, ingrozitor..si parca nici acum nu imi vine sa cred.
Sa trecem la lucruri mai incantatoare ca parca e mai bine.Lunile astea sarbatoriti multzi la strumfarie.
Noi in principiu suntem bine.Nu mai retin daca am intrat sa va zic pataniile cu alex de pe la doctori.Am avut 2 evenimente una dupa alta cu diferenta de o zi :).Prima o otita si a 2a o enterocolita.La prima am fost la un medic privat...m-a trimis sa il operez de polipi (alex chiar nu are nici o treaba cu polipii) iar cu enterocolita m-am dus la Grigore Alexandrescu la spital.M-a trimis la chirurgie...de medicamente nu mai spun ca am plecat cu 2 retete de park am fii fost in 5 bolnavi nu o mana de copil.In fine...DISSAPOINTED!!!!
Acum 2 zile m-am dus in Mega Image sa cumpar una alta.Domnu de la intrare m-a anuntzat cu zambetul pe buze ca daca nu imi las geanta la intrare in dulap e obliogat sa ma controleze la ieshire!..in fine ..


Partea buna :)
Fuseram la mamaia....fuse bine....in prima zi pana la amiaza cand au inceput sa cante manelele.APa curata lumea ok... Mancarea...nu ma exprim....
Cu gradinita suntem bine adica alex e FOARTE incantat de faptul ca nu mai face ''activiCtatzi'' si se joaca toata ziua.Le indrageshte mult pe educatoare DARRRRRR totusi cred ca am sa il mut la stat avand in vedere ca se schimba educatoarele aici cam des.Asta ma nemultumeste total.

Ziua si-a petrecut-o la gradinita am cumparat neste suc naturel...un tortulet si am aruncat plodu la gradi.S-a distrat de minune.A tipat toata ziua ca el deja a devenit mai mare si ca vrea la SHCOALA (bietu plod habar nu are ce il ashteapta :)) )Seara am fost in herastrau si urmeaza sa il sarbatorim si in familie pe sambata.
Cadouri cu duiumu, deja ne dau afara din casa.Cele mai importante i s-au parut laptopul, trenul thomas, gormiti si tzoalele.Cum era ocazie de cheltuit am gasit o geak de iarna la C&A la un pretz minunat si i-am cumparat-o + un hanorac bestial.
In principiu e cuminte...cand doarme!:)Glumesc evident.Alex fara suparare fetelor e copilul perfect pentru mine.

Va pupez pe toatele si poate mai reusesc zilele astea sa intru

Mergi la inceput