vremea dificila, consecinta a eruptiei vulcanului?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Nu inteleg de ce atata pesimism. Repet ce-am mai scris la subiectul asta: o componenta majora din sistemul climatic este ceea ce numim ecuatiile Navier-Stokes. "Haosul" e asociat cu turbulenta (de la turbulenta in oceane la formarea de cicloane in atmosfera), iar aceasta poate fi descrisa de ecuatiile mentionate. A intelege structura solutiilor posibile pentru aceste ecuatii inseamna a intelege natura turbulentei. Daca am avea acel rezultat, capacitatea noastra de a explica vremea ar creste enorm. Practic, peste noapte.

De aceea Navier-Stokes a fost pusa pe lista "problemelor mileniului". Insa asta nu inseamna neaparat ca va lua mult timp pana cand problema va fi rezolvata: este relevant exemplul lui Perelman, care a rezolvat recent alta problema de pe acea lista selecta. O problema considerata inainte la fel de dificila precum Navier-Stokes. Asa ca, cine stie? Poate ca se va ajunge la o solutie intr-un an, in zece, sau niciodata. Este foarte posibil sa vedem progres intr-un timp foarte scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Stii Beren, nu cred ca este pesimism. Cred ca este doar Targul. Care nu este satisfacut intotdeauna de raspunsul Turnului.

Uite, eu deja am mai adaugat un termen in ecuatia ta. Exploziile solare. Stiu, este un termen ocazional, dar probabil ca zilele acestea trebuie luat in considerare.

Oricum, zilele acestea au fost anticipabile. Cald, cald, cald.

Mergi la inceput