vremea dificila, consecinta a eruptiei vulcanului?

vremea dificila, consecinta a eruptiei vulcanului? | Autor: cris_stef

Link direct la acest mesaj

Este o vara foarte dificila. Este cald, rece, vijelii, inundatii, etc. Bine, inundatii au mai fost, calduri au mai fost, frig a mai fost, ploi perioade indelungate au mai fost.

Dar eu ma intreb: de ce? Colega mea de birou a spus: bine draga, nu vezi ca s-au taiat paduri in nestire, nu mai exista un echilibru ecologic corect ...

Nu cred ca numai taierea padurilor este cauza. Cred ca aceasta vara se datoreaza si vulcanului.

Nu suntem chiar http://en.wikipedia.org/wiki/Year_Without_a_Summer un an fara vara, dar cautand pe google am gasit la intamplare http://informatiabt.com/news/121/ARTICLE/1791/2010-05-25.html sau www.romania-actualitati.ro/vulcanii_vremea_si_viata-12765" target="_blank">http://www.romania-actualitati.ro/vulcanii_vremea_si_viata-12765.

As vrea sa stiu ce ma asteapta iarna viitoare. Cat de frig va fi. Stiu ca nu se pot face previziuni, dar probabil trebuie sa ma astept la ce este mai rau. Geruri si vreme dificila.

Ce parere aveti? Are vulcanul vreo legatura, sau e doar vremea, si ma panichez eu pe termen lung?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Si eu cred ca exista legatura, exista pe net ceva date istorice (nu numai despre iarna 1816). Aseara la ora 7 erau unsprezece grade acum la sse dimineata sunt noua grade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Nu...de cand este lumea au fost perioade cu vreme buna si rea, catastrofe si altele. Nu este nimic nou sub soare

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Da, poate ca nu este nimic. Poate doar multitudinea de stiri din toate colturile lumii si ale tarii induce ideea de vreme capricioasa.

Cu toate ca mie imi pare acest an, ciudat de capricioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Daca vulcanul e de vina ca in Germania e vara adevarata...atunci TRAIASCA VULCANUL!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

in 77 parca au fost niste inundatii de toata "frumusetea" , in 2006 la fel, in India/Banglades au parte de catastrofe in fiecare an,in Grecia ce incendii dezastruoase au fost anul trecut,intre 1880 – 1915 au fost niste ani f reci,etc.
de-a lungul vremurilor au fost perioade nasoale si o sa mai fie

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Eram satula de inca o zi innourata. Dar se incalzeste. Astazi este soare si am inteles ca soare si caldura vor fi si zilele viitoare. Chiar caldura mare.

Oricum, clima este un fenomen la scara planetara. Erupe un vulcan aici, peste o saptamana ploua in Filipine. O eruptie solara astazi, peste 2 saptamani putine perturbatii in comunicatii si o aurora boreala mai stralucitoare.

Anticiparea meteo este foarte scurta. 3 zile in Ro, 2 saptamani in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

www.stsci.edu/~lbradley/seminar/butterfly.html" target="_blank">Un biet fluture din Amazonia poate hotara soarta a milioane de oameni la cateva mii de kilometri distanta.
Daramite un vulcan ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Capcaunule, pentru a aplica rezultatele care descriu sisteme haotice, trebuie mai intai sa stabilesti ca sistemul climatic este haotic.

Nimeni nu a demonstrat asa ceva, iar ceea ce stim nu prezinta nici un motiv sa credem ca e adevarat.

Nici macar despre sistemul dinamic al fluidelor descris de ecuatiile Navier-Stokes nu putem stabili asta.

Chiar daca sistemul climatic ar fi haotic, scara temporala la care s-ar vedea efectele ar putea depasi varsta preconizata a sistemului solar. La ce-s bune atunci cuvintele mari, haos, Lyapunov, Lorenz sau Anosov?

Cris_stef, o analiza relativ simpla arata ca efectul climateric al vulcanului e mult mai mic decat al lui Krakatau, de exemplu. Desigur ca a perturbat evolutia temperaturii solului fata de media ultimei decade, dar e improbabil ca va duce la schimbari pe termen lung (un an, mai mult).

Daca ma impiedic de vreun articol stiintific care sa analizeze efectele, promit sa-l aduc aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Daca vulcanul e de vina ca in Germania e vara adevarata...atunci TRAIASCA VULCANUL!!!!

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Si de la noi.

Desi aici de vreo 2 zile s-a cam dus vara (18-19 grade) dar cica vine iar sapt viitoare.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Capcaunule, pentru a aplica rezultatele care descriu sisteme haotice, trebuie mai intai sa stabilesti ca sistemul climatic este haotic.
Nimeni nu a demonstrat asa ceva, iar ceea ce stim nu prezinta nici un motiv sa credem ca e adevarat.
...

Eu stiu din ce am tot citit ca, din contra, sistemul climatic este primul care a fost certificat drept haotic, dinamic (in sensul sistemelor dinamice), complex (in sensul teoriei complexitatii), iar acum toate modele se bazeaza pe asta, incluzand modelele numerice simulate pe marile supercalculatoare.
Oi fi ramas eu in urma, mai stii?

Mergi la inceput