Nana, suntem alaturi de tine- mai iunie 2010 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Da...Pentaximul e de la stat.

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Vivela saru'mana de raspuns.

hai ca am vorbit cu medicul de familie si m-am lamurit. Situatia este asa:
- sunt medici care au primit Pentaxim ca vaccin gratuit, din pacate insa nu toti
- ea a primit Tetraxim (tot de la Pasteur) pe care il face gratuit. Ca sa ajunga la aceleasi valente cu Pentaximul, se administreaza si ActHib (tot de la Pasteur)(sau ceva de genul asta, nu am apucat sa caut pe net denumirea exacta) care se cumpara si costa doar vreo 70 Ron

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

uau, asta e o veste buna. ca la david am cumparat Pentaximul, nu mai stiu cat era, dar oricum destul...nu chiar ca infanrixul, dar pe-acolo...

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Fetelor,

si eu azi am vb cu pediatra despre Pentaxim si mi-a spus ca a intrat intr-adevar in schema de stat, numai ca cica nu garanteaza ca va fi si disponibil.. adica - azi este, maine nu-i

Voi ati auzit de problema asta?


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Iti zic eu cam cat ai dat pe Pentaxim la David - in jur de 180 ron
Si Tudor tot pe Pentaxim a fost si a fost super ok.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Corina, din pacate....s-ar putea sa fie cam cum a zis doctorita ta cu Pentaximul.
Exista insa varianta pe care am scris-o eu mai sus, adica Tetraxim gratuit + ActHib cumparat

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

In alta ordine de idei,

am fost azi la controlul de o luna (implinim maine) si pitica e f bine sanatoasa, a luat aproape 900 gr in greutate si 3 cm

Am mai vb una-alta cu dr, si i-a prescris fetei vit C si nush'ce fel de calciu pt bebelusi, cica sa le dau lunar, cate 10 zile pe luna (asta pe langa Vigantol).
Cum eu sunt foarte reticenta in a baga diverse chestii "utile" in copil, spuneti-mi si voi: v-au recomandat pediatrii asa ceva? Ati dat copiilor?

Merci anticipat


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Pentru ca Mirunei ii tremura barbita cd casca, medicul de familie m-a zis sa-i dau Sirop de Calciu 10 zile si apoi mai vedem. Pediatra mi-a zis sa nu-i dau calciu...ca bebelusii alaptati nu au nevoie de asa ceva. Fortezi bebeu sa ia mai mult calciu si se fixeaza prin locuri nedorite...Asa ca pana la urma nu i-am dat siropul...il tin in frigider


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Alina ce lapte ii dadeai inainte si ce ii dai acum daca nu te superi?

Noi nu luam decat Vigantol si nu ne-a recomndat nimeni nimic altceva, de la 3 luni am intels ca mai trebuie sa ia ceva vitamine dar inca nu stiu ce.

Mami de fetita frumusica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Seara buna!

Nana - sper din suflet ca sunteti bine, ma rog la Dumnezeu sa o insanatoseasca rapid pe "ubirici" si sa va dea voua putere, rabdare si tarie sa o vegheati pana va depasi momentul.

In legatura cu vaccinul BCG, la Maya abia se mai vede punctul rosu, inteleg de la voi ca e posibil sa coaca mai tarziu? Ca la Luca nu a copt deloc - s-a invinetit locul si s-a intarit, era ca o biluta sub piele... si cam atat. Oare sa nu isi fi facut efectul? Ca nici nu m-a intrebat nimeni (a se citi doc de familie) de sanatate Iar apropo de vaccinul pneumococic, stiu ala protejeaza impotriva pneumoniei provocate de pneumococ, nu si impotriva celorlalte tipuri. Lui Luca i l-am facut si vreau sa i-l fac si Mayei, dar cred ca dupa 1 an, in 2 doze.

Corina - si noi ca voi, tot vreo 900 de grame si 3 cm! Doamne da s-o tinem tot asa! Vitamina C natural i-am dat lui Luca in sezonul rece, de la mine putere... Doctorita lui mi-a prescris doar fier picaturi. Calciu nu. Iar la Maya inca nimic. Vedem mai tarziu.

Apropo de Pentaxim, nu stiam ca s-a introdus gratuit, la Luca l-am cumparat. S-o sun si eu pe doctorita de familie s-o intreb ea ce face la bebelusi.

Sanatate si noroc micilor crestini! Dumnezeu sa va aiba permanent in paza si sa le dea parintilor sanatate, putere si intelepciune ca sa va creasca asa cum isi doresc!
Sorana - Ce perna iti trebuie ca sa nu se intoarca pe spate? Ca eu am ceva de genul asta la Maya, dar nu o mai folosesc. Daca iti face trebuinta... (o poti vedea intr-una din pozele din albumul nostru), ti-o dau cu mare drag.

Pupici, mai revin cand reusesc sa ma strecor la laptop!

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput