Diagnostic: iritabilitate sani?

Diagnostic: iritabilitate sani? | Autor: onitza

Link direct la acest mesaj

Revin cu strigat de ajutor, sunt in mare impas, risc sa renunt la alaptat copilas de 5 luni din cauza problemelor (durerilor infioratoare) de sani din timpul alaptarii.
Totul a inceput la o sapt de la nastere, asadar in prima sapt am alaptat fara dureri , totul era magic, eram atat de fericita....apoi au aparut durerile,....am fost la culcer, a zis ca nu pun copilul in pozitie corecta la san (desi eu simteam ca el trage bine si apuca corect sanul), dar la sfarcuri nu s-a uitat, nu aveam rani, ci niste santzulete pe care eu le credeam un inceput de ragade.....dupa o luna revin iar la culcer cu dureri infioratoare, imi spune ca e candidoza, imi da tratament glicerina cu nistatin si anestezina, tamponari cu musetel si bicarbonat.....niciun rezultat, poate o usoara amelioare cat sa nu mai urlu la san si sa pot alapta, dar durerile erau mari in continuare. Urmam tratamentul f corect si nu intelgeam de ce nu trece. DUpa alta luna irosita, ajung iar la culcer, care imi spune ca e candidoza sigur si imi schimba tratamentul...niciun rezultat...la sfatul unei prietene ajung la un medic homeopat ( mai mult pt fi-miu ca era racit), i-am spus si de candidoza, mi-a dat un tratament fara niciuun rezultat, in schimnb am fost ffff multumita de cum a mers tratamentul lui daniel , raceala a trecut in 2 zile. Am fost si al ginecolog, mi-a spus ca nu tine de ea si mi-a dat trimitere la dermatolog; dansa mi=a pus diagnosticul de iritabilitate la sani, din cauza ca papa bebe agresiv si e haplea. MI-a dat o crema preparata in farmacie si sa pun comprese cu acid boric...nu am apucat sa urmez acedst tatament pt ca intre timp am aparut o problema la daniel si ajung iar la culcer careia ii spun de diagnostic si afirma cu tarie ca e candidoza dupa ce imi vede iar sanii, cu mentiunea ca dansa a vazut sute de astfel de cazuri si o judecatoare nu a vrut sa creada si sa inteleaga si a ajuns sa i se raspandeasca ciuperca pe sani si sa numai poata alapta....nu va spun in ce hal m=am speriat, mi-a zis sa dau cu violet de gentiana...de 2-3 ori /zi...i-am spus ca am ami dat o data dar o data/zi seara dupa baita lui bebe, azis ca nu a fost suficient....sa dua o sapt de 3-4 ori/zi....ieri a fost a 10-a zi de dat tratamentul acesta si nu a trecut deloc....sfarcul se albeste uneori, dupa alaptat, in mediul umed, sua chiar si daca il ating un pic....ustura f tare la alaptat...dermatologul a zis ca se albeste pt ca nu ami e vascularizat bine din cauza agtresivitatii cu care papa bebe.....am afalt ca se poate face fungigrama [pt depistarea candidozei, dar trbuie sa las a treaca o sapt dupa ce am terminat cu violetul de gentiana ca sa iasa corect rezultatul.
Intrebarea mea este: oare e candidoza? oare e iritabilitate? MAI SUNT mamici care au avut un asemenea diagnostic si cum au tratat????
Mult nu cred ca mai rezist, sunt 5 luni de chin si suferinta, dar nu asta conteaza nu privesc in trecut, vreau sa cred in viitor...unul bun si plin de speranta ca voi putea alapta pana la un an macar asa cum mi=am dorit mereu.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat raspunsurilot voastre.

O zi minunata!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ooof, nu stiu ce sa-ti spun, imi pare f f rau de ce patesti.
Intrebarea mea, Daniel are ceva in gurita cumva? Lui s-ar pytea sa-i treaca cu tratament homeopat. La adulti e mai greu...trebuie schimbata si alimentatia...si tot.

Spala-te si cu bicarbonat cat mai des daca e candidoza.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Of Onitza, tot nu ti-a trecut...
Am si eu cateva intrebari. Sanul doare si la frig? Dupa ce se albeste urmeaza inrosire/invinetire chiar si discreta a sanului? La primul bebe ai alaptat? Cum a fost?
Am mai citit pe net ca exista femei care fac fenomene vasospastice (vasoconstrictie) la mameloane declansata de supt, frig, mediu umed. Asa cum unele persoane fac aceste fenomene la degetele de la maini altele le fac la sani. Acestea raspund bine la tratamentul cu Nifedipina, care e cel putin la americani permis in alaptare. Se mai asociaza caldura locala (uscata=comprese uscate pe san, sosete umplute cu orez crud incalzit la microunde imediat dupa alaptat, dupa ce copilul apuca sanul acoperi bine tot sanul, caldura in camera in care alaptezi, sa eviti cafeaua, cola, fumatul, medicamente ptr raceala cu efedrina, picaturi de nas etc. Cea mai eficient este insa Nifedipina.

Uite gasesti aici: http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipple-blanching.html
http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/full/113/4/e360

Am mai gasit ca altfel de simptome (durere, albirea sanului, mici eroziuni) apar cand bebe nu apuca corect sanul datorita unui fren lingual, o mica membrana sub limbuta care impiedica miscarea in afara a limbii.

Eu iti tin pumnii si sper din tot sufletul sa scapi de probleme si sa te bucuri de alaptat!

Concursul "I love DC": www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=i love dc&page=2" target="_blank">dr-1 si dr-2



Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)

croitoreasa cea viteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

SABINA, multumesc pentru intelgere! Am folosit de 5 luni bicarbonat, in cazul meu, apa de ploaie. Ce mai fac Gheo si Sofia?

DIANA, tare iti multumesc pentru raspuns. Ma regasesc cu simptomele celorlalte mamici de pe siteul dat de tine. TInd sa cred ca de asta sufar, fenomen vasospastic la mameloane. Da, dupa ce se albeste, prinde o culoare roz iar cand suge o ora la san si ma mai si musca se invineteste dar revina la culoarea roz-rosu.
Acum sunt in cumpana daca sa iau pastilele de nifedipine.
Cred ca mai intai astept sa fac fungigrama si apoi voi merge la un medic bun caruia ii voi vorbi si de fenomenul acesta. Imi doresc atat de mult sa continui alaptarea!!! MI-e frica sa il afecteze pe bebe pastilele acestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Producatorii de nifedipina recomanda intreruperea alaptatului pe parcursul tratamentului pe motiv camici cantitati se elimina in lapte si ei prefera sa sufle si in iaurt decat sa riste procese de milioane de dolari. Asa ca pe orice prospect citesti apare chestia asta.
Dar se elimina doar 5% din doza terapeutica, si daca iei nifedipina cu 3-4 ore inainte de urmatorul alaptat riscul e minim.
Suficient sa spun ca Asociatia Pediatrilor Americani (AAP) considera Nifedipina compatibila cu alaptatul. Uite, o gasesti aici in tabelul cu medicamente permise in alaptare: http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;108/3/776/T6
Mai poti citi si aici: http://www.drugs.com/pregnancy/nifedipine.html

Pana la nifedipina incearca celelalte chestii: caldura locala, ibuprofen (nurofen, ibalgin), vitamine etc. ce mai vezi pe acolo.

Concursul "I love DC": www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=i love dc&page=2" target="_blank">dr-1 si dr-2



Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)

croitoreasa cea viteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Onitza, poate suna aiurea ce zic eu, dar te-ai gandit la altenativa scosului cu pompa sau muls cu mana si dat la bebe laptele tau din biberon? Asa o sa primeasca lapte de la tine in continuare, chiar daca nu direct de la sursa. Despre problema de sanatate nu stiu ce sa iti spun, dar imi pare rau ca treci prin asta si iti doresc din suflet sanatate multa



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

DIANA, din pacate Daniel nu rezista nici 2 ore fara sa pape san, i se face foame//sete f repede si nu am ce sa ii fac, nu ma pot intelege cu el sa pape la 3 ore ... am incercat si din cate am citit pe DC e ok sa ii dau la cerere. Am sa studiez linkurile date de tine, iti multumesc ca ma ajuti! La vitamine ma gandeam si eu ca s=ar putea sa am carente de fier, calciu....imi cade si parul f rau, cand ma pieptan scot vreo 5 suvite , nu fire......cu caldura nu am apucat ieri ca am fost numai pe fuga si cu treaba, azi voi incerca. La ibuprofen nu ma gandisem, dar de ce nu? Duhovnicul mi=a spus aseara sa pun miere cu scortisoara...

LAURA, uaf, uite, inca un "of" spus cu greu, pentru ca nu ma pot mulge manual decat vreo 10 picaturi , maxim...nu am lapte de muls, mi se intaresc sanii numai noaptea si asta daca nu suge el deloc in timpul noptii...multumesc pentru suportul moral, apreciez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

onitza
nu stiu exact ce sa iti spun, insa trebuie sa stii ca esti o mamica minunata si trebuie neaparat sa rezolvi pentru ca e pacat sa nu cunosti alaptatul acela plin de drag si de placere

cu mulsul sa nu te stresezi, nici eu, in mai mult de 3 ani, nu am reusit sa ma mulg. tot ce iese, iese pentru d, niciodata pentru bibe si alaptatul la 2h e perfect daca asa are el nevoie.

mie imi pare incredibil ceea ce faci cand avea d vreo 2 ani si un pic am facut o infectie la un san cu puroi si dureri nasoale la alaptat vreo 2 zile. in momentul ala am inteles toate mamele care se plang ca alaptatul e nasol si renunta, nu am mai putut sa le condamn. dar tu...tu esti supermama

poate ar fi o idee sa cauti o consiliera LLL, daca nu gasesti iti dau eu pe pm mailul celei cu care discut eu si vorbeste si romana. ma gandesc ca sigur e mai pregatita decat decat multi medici de la noi :(. sau ai putea incerca sa vorbesti cu georgeta musat de la elias. Culcer e extraordinara insa e foarte ocupata si probabil din cauza asta nu se ocupa cum trebuie decazurile deosebite. musat e mult mai libera, si-asa e ostracizata la elias si mai e marta muresan din cluj. cred ca merita incercat.


dianocica cu d (3+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

onitza,

daca iti aduci aminte cand ai scris prima data, dupa simptomele pe care le descriai ti-am sugerat sa cauti sa-ti diagnostice un medic daca e sau nu ceea ce-ti spuneam, sindromul lui Raynaud. DianaR ti-a dat descrierea completa aici.

Pana la urma, dupa un tratament indelungat pentru candidoza, vezi si singura ca durearea e aceeasi si rezultatul la tratament nul.
Nifedipina e complet compatibila cu alaptarea, eu am luat nifedipina o vreme, si durerea a disparut complet.
Mergi la Culcer sa iti dea tratament. e compatibil, nu e nevoie sa intrerupi alaptatul, daca e nevoie iti trimit referinte.


asa a fost

poze

mes p’tits riens


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Asta iti scrisesem, dupa aia am lasat-o balta caci am vazut ca tindeai sa faci tratamentul sugerat de DianaR pentru candidoza:

N-am inteles cand a aparut problema: zilele astea, de cand esti in provincie? inainte nu te durea?

Te dor amandoi sanii sau unul doar? Nu ai spus pana la urma daca aplicand caldura cand te doare durearea se calmeaza: o sticla cu apa calda, un fular incalzit sunt bune ca sa te simti mai bine, daca te doare foarte tare DUPA ce alaptezi. Am inteles ca te doare mai tot timpul, cand spui ca ustura, ustura in interior sau sfarcul?

Infectie cu ciuperci am avut multe din noi, asta e clar, partea mai grea e de demonstrat ca intr-adevar era ciuperca. Pentru asta ar trebui facuta o analiza microbiologica si daca este infectie, o antibiograma pentru un tratament efectiv. Personal am avut mai de toate, dat fiind ca alaptez in continuu din 2006.

Inteleg perfect prin ce treci, eu vedeam peste tot CANDIDA cand mi-au zis asta, parea ca totul (sfarcurile, areola, gura copilului) era plin de ciuperca. De aici, pe langa durerea crunta, stresul si preocuparea. te inteleg perfect. E foarte dureros.

Cel mai important: incearca sa nu te stresezi pe tema asta, parte din problema e tensiunea emotionala. Santurile de care spui de pe sfarc poate erau si inainte dar nu le dadusesi atentie.

Ce-as face eu in locul tau: as incerca tratamentul topic de soc cu violet de gentiana, sa vezi cum te simti. Personal, desi nu pot sti sigur caci nu mi-ai raspuns clar, inclin sa cred ca durerea crancena pe care o simti e un fenomen de vasoconstrictie la sfarcuri, caci schimbarea culorii sfarcurilor in interval de cateva minute: alb ( tu zici si galben, cunosc perfect nuanta galbui), rosu, albastru, asociata cu durere insuportabila, e simptom de asa ceva. inainte de a face un tratament cu antibiotice, trebuie vazut daca nu e asta. Cum poti tu sa vezi: intr-un mediu calduros ar trebui sa te simti mai bine, stresul e vaso-constrictor, ca si cafeina, frigul, fumatul (pasiv inclus)- De evitat deci.
Cum mai ai putin pana te intorci acasa, te vei simti mai in largul tau. Ai facut tratament cu antibiotice in sarcina sau de cand ai bebelusul?

Nu panica, pentru tine si bebe e mai bine sa fii linistita. Si fii sigura ca exista o solutie. Ai grija de tine!

asa a fost

poze

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

PAULUSH, incerc sa iti raspund pe rand si sa imi raspund si mie dealtfel:

"N-am inteles cand a aparut problema: zilele astea, de cand esti in provincie? inainte nu te durea?"

Problema a aparut la o sapt de cand am inceput sa alaptez, deci la o sapt de cand am nascut. Nu, in prima sapt de alaptat nu m=a durut deloc.

"Te dor amandoi sanii sau unul doar? Nu ai spus pana la urma daca aplicand caldura cand te doare durearea se calmeaza: o sticla cu apa calda, un fular incalzit sunt bune ca sa te simti mai bine, daca te doare foarte tare DUPA ce alaptezi. Am inteles ca te doare mai tot timpul, cand spui ca ustura, ustura in interior sau sfarcul?"

Ma dor amandoi sanii. Da, cand aplic caldura se reduce durerea, dar...dupa ce alaptez se calmeaza si sanii, eu ma plang ami mult de durere in timpul suptului..mad oare dupa supt daca am ceva pe mine si ma freaca pe sfarcuri, dar daca imi pun sutien nu ma mmai doare. Ma ustura sfarcul f tare in interior nu neaparat....

"Ce-as face eu in locul tau: as incerca tratamentul topic de soc cu violet de gentiana, sa vezi cum te simti. "

Am facut tratament cu violet de gentiana si dupa 10 zile daniel s-a ales cu buzita de jos arsa sau ma rog cu pielea luata de la violet, de i se vedea carne vie si eu fara nicio ameliorare.

De dim am fost la o clinica cu laborator de analize pt a face testul fungigrama (cu trimitere de la culcer) pt depistarea candidozei, dar am plecat cu coada-ntre picioare pt ca mi s=a spus de catre receptionera ca nu se face fungigrama decat daca sanul secreta , n-am auzit asa ceva....in fine....acum nu stiu unde sa ma duc sa fac analiza microbiologica....la ce clinica, o sa ma uit pe net...si pana una alta ce sa mai fac, cu ce sa ma mai dau sa nu mai doara???? La ce doc sa ma duc? CUlcer zice ca e candidoza...ii tot spun ca nu cedeaza durerea la niciun tratam dat de ea, dar o tine pe a ei....nu ma mai duc la culcer, atunci unde????

Mergi la inceput