Floricele de Liliac mai-iunie 2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna fete scumpe, bine v-am regasit la Primele 365 zile...va pup pe toate, va felicit pt bebelusii sanatosi si frumosi pe care i-ati nascut si ca de fiecare data....scriu ca imi pare rau ca nu pot fi mai prezenta aici.

Azi, (la recomandarea Lauritei) am luat legatura pe PM cu cateva fete de aici care au recomandat restaurante de botez, caci si noi suntem in cautari....

Noi suntem bine acum, din pacate am avut o masttita urata insotita de frisoane oribile si n-am putut manca cateva zile bune iar lapticul s-a cam dus pe apa sambetei, acum ii dau mixt san+ biberon dar papa de la bibe cam 120 ml la fiecare masa ceea ce ma determina sa cred ca sanul a ramas cam apa de ploaie :(

VA pup pe toate si va doresc sa treceti cu usurinta peste perioada de inceput care e mai greutza dar are si ea farmecul ei. Sper sa revin curand....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Crissy, dar nu poti sa pui mai putina solutie de sterilizare, daca e doar pt lingurita? Sau ai putea s-o fierbi 5 minute, ma gandesc, daca nu ai sterilizator..Eu cu Matei nu sterilizam chiar si lingurita sau masura de lapte praf, acum insa fac asta, la indicatia medicului.


Sorana
Matei (21.02.2008) si Tudor (24.04.2010)



Eh, asa o sa fac, dar va fi o provocare sa calculez precis dilutia de 2%
Merci

Cristina, mamica fericita de Patricia Andreea 9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Tatyana, raspund eu pana vede Ale, ca si noi am luat colief: da, kk galben (din verde) e de la colief, si noi am patit asa si ma intrebam daca e de la el.

Eu sunt disperata acum, tocmai am aflat ca nasa nu a cumparat nimic pt botezul lui Tudor de duminica si nici nu mai are cand, asa ca in 2 zile tre sa ma ocup eu de toate Nu vreau sa iau ceva la repezeala, dar nici nu stiu de unde s-o apuc: tre sa iau hainute, prosop, panza, fasa, prosop si sapun parinte, ulei, cruciulite, etc Ma streseaza ca nu mi-a zis pana acum ca nu se poate ocupa, m-am bazat pe ea si nu mai am suficient timp sa iau ceva ca lumea. Off..Daca veti ceva recomandari, ca maine nici nu stiu unde sa ma duc mai repede..Si mai am si alte treburi, plus copiii, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

Cris imi pare tare rau de durerile astea,dute la dr cu radiografia care ai facut-o vezi poate ii dai de capat
fetelor imi spuneti si mie cam la ce controale trebuie sa mergem cu bb?ca am vazut aici ca unele din voi ati facut echo la sold,ati fost la orl,la kineto etc....noua pediatra ne-a spus ca echo trebuie facuta pe la 4 luni,la orl e inca prea mica pentru a face testul ala de auz,analizele pe la 3 luni cica sa le facem iar la oftalmologie am fost si ne-a dat pica pt ochisorul care curge....cam atat

sorana in legatura cu capul la bb,ti-ai dat tu seama ca nu-i ok sau dr?eu i-am luat pernutza speciala si sta pe ea ziua ca noaptea parca mi-e teama desi am vazut ca poate sta capul si intr-o parte in caz de voma

http://emma-antonia.weebly.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati

Buna fetelor,

Ieri am facut eco la uter, si sunt foarte bucuroasa, ca nu au mai ramas reziduri placentare. Deci am scapat si eu de interventii.

Cris, tare dragalash e blondul tau chelios.

Tatyana, ce frumu doarme Emma pe burtica ta. Bebelina mea n-ar adormi niciodata asa. Ea sta doar cateva minute in pozitia asta apoi se frichineste.

Cusa, ce frumusele sunteti amandoua!

Vero, ce scump e Mateut al tau! Ce ochisori are!

Corina, la noi se duce o cutie de 33 pampersi in fix o saptamana. Numarul de pampersi folositi se va micsora treptat, dar odata ce treci la scutece mai mari, creste si pretul.

T_Ioana, si eu zic sa nu te ingrijorezi pentru greutatea Soniei, la sigur e OK bebelina. Iar referitor la alaptat: uneori si Bibi papa putin si adoarme. Si dat fiind faptul ca a supt doar lapticul slab de sete, cand se trezeste, ii dau iar din sanul care a papat pana a adormit.

Referitor la diversificare, zic si eu ca Vivela, as schimba imediat medicul daca mi-ar zice sa-i dau "suculet" de la 2 luni!

Eu am o alta problema. Voi va plangeti de bebei care nu dorm. Ei, la noi e alta poveste. Imi pare ca Bibi doarme prea mult. Sta treaza doar 10-15 min. intre reprizele de somn de 1-2 ore. Nu-i mai dau fenobarbital de 4 zile. O fi inca de la el?! Bbii vostri cat stau treji ziua? Noaptea doar mancam de 2 ori si adoarme iar.

Gata, fug la datorie...








www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mandra mamica de 2 comori Emilia-Beatrice (10-iun-2010) si Camelia-Nicole (20-aug-2006)





tot eu....adica pot ramane reziduri placentare in uter???si daca da chiar si la cezariana?...adica e musai sa ma duc la control nu??mi-e asa silaaa

a mea sta treaza aprox 4 ore ziua dar nu legate, in rest doarme la greu...noaptea mananca si doarme...si eu nu-i dau nimic de somn

http://emma-antonia.weebly.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

taty_ana , ti a rasp f bine onana in privinta culorii la kk, si completez si eu k o sa faca mai des(nu stiu d kte ori facea inainte a ta)
cat despre apa de mare mie mi a fost rec de 4 pediatrii care au consultat o knd am vaz mucisorii si eram disperata k eu ma gandeam k racise


offtopic:imi recomandati si mie un site cu modele de coafuri pt mirese?



fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Tatyana, raspund eu pana vede Ale, ca si noi am luat colief: da, kk galben (din verde) e de la colief, si noi am patit asa si ma intrebam daca e de la el.

Eu sunt disperata acum, tocmai am aflat ca nasa nu a cumparat nimic pt botezul lui Tudor de duminica si nici nu mai are cand, asa ca in 2 zile tre sa ma ocup eu de toate Nu vreau sa iau ceva la repezeala, dar nici nu stiu de unde s-o apuc: tre sa iau hainute, prosop, panza, fasa, prosop si sapun parinte, ulei, cruciulite, etc Ma streseaza ca nu mi-a zis pana acum ca nu se poate ocupa, m-am bazat pe ea si nu mai am suficient timp sa iau ceva ca lumea. Off..Daca veti ceva recomandari, ca maine nici nu stiu unde sa ma duc mai repede..Si mai am si alte treburi, plus copiii, etc

Sorana
Matei (21.02.2008) si Tudor (24.04.2010)



multumesc de raspuns....cu shopingul nu te pot ajuta ca nu sunt din buc

http://emma-antonia.weebly.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

onana eu anul trecut knd am botezt am cumparat totul dupa lipscani
sau dak vrei si mai ieftin si de toate pt toti(k tot e criza)mergi in Europa....practic tot de acolo se aprovizioneaza magazinele


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelor fug sa o "skimb "pe mamaie....k deh donsoara vb la ora asta
usor, va pupic


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

hop si noi mai pe-nserate (la noi ca la voi mai e un pic si sare sus soarele)

e oficial! e canicula! 40 grade! teribil nu alta; si cand ai kile in plus sunt cam 50 de grade la sol.

insa, am descoperit ceva superrrr; fac dus cu Sabina! sta atat de cuminte si pare ca ii place;

cel mai tare a fost azi cand a adormit cand am venit din padure; dormea la mine in brate; am pus-o in scaunel pana sa fac eu dus apoi am luat-o, scos pampers (ca afara a iesit doar cu pamersul), facut dus cu ea in brate, pus la loc in scaunel si ea NU S-A TREZIT!

Alysh, bun revenit!

Nati, ce bine ca esti ok
Sa stii ca si eu ma gandeam ca doarme cam mult Sabina (asta acum vreo luna). Insa acum e mult mai...treaza.

Sorana, inceara sa nu te stresezi; botezul este ceva mult prea pretios si mult prea important siritual. Toate restul sunt detalii atat de minore.

Chiar azi am primit de la mama o poza de la botezul meu. Crezi ca a contat ca nu e poza color? Sau crezi ca dau vreo importanta daca au fost sau nu marturii sau daca rochita cu care m-au imbracat nasii a fost alba sau rosie? Cu siguranta ca nu. Ma bucur ca am avut parte de Sfantul Botez. Ma bucur de bucuria din ochii parintilor si ai nasilor. Oricum, sunt 33 de ani de atunci si toate cele maruntisuri acum mie mi se par potrivite anului 1977.

Sunt bucuroasa si atat.

Iti doresc sa iti gasesti linistea de a te bucura din plin si fara stres de fericitul eveniment.

Cris, sanate multa


tuturor

Ioana,

Philip, Yann, Sabina - 3 Aprilie

Mergi la inceput