Floricele de Liliac mai-iunie 2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna fetelor,

Ieri am facut eco la uter, si sunt foarte bucuroasa, ca nu au mai ramas reziduri placentare. Deci am scapat si eu de interventii.

Cris, tare dragalash e blondul tau chelios.

Tatyana, ce frumu doarme Emma pe burtica ta. Bebelina mea n-ar adormi niciodata asa. Ea sta doar cateva minute in pozitia asta apoi se frichineste.

Cusa, ce frumusele sunteti amandoua!

Vero, ce scump e Mateut al tau! Ce ochisori are!

Corina, la noi se duce o cutie de 33 pampersi in fix o saptamana. Numarul de pampersi folositi se va micsora treptat, dar odata ce treci la scutece mai mari, creste si pretul.

T_Ioana, si eu zic sa nu te ingrijorezi pentru greutatea Soniei, la sigur e OK bebelina. Iar referitor la alaptat: uneori si Bibi papa putin si adoarme. Si dat fiind faptul ca a supt doar lapticul slab de sete, cand se trezeste, ii dau iar din sanul care a papat pana a adormit.

Referitor la diversificare, zic si eu ca Vivela, as schimba imediat medicul daca mi-ar zice sa-i dau "suculet" de la 2 luni!

Eu am o alta problema. Voi va plangeti de bebei care nu dorm. Ei, la noi e alta poveste. Imi pare ca Bibi doarme prea mult. Sta treaza doar 10-15 min. intre reprizele de somn de 1-2 ore. Nu-i mai dau fenobarbital de 4 zile. O fi inca de la el?! Bbii vostri cat stau treji ziua? Noaptea doar mancam de 2 ori si adoarme iar.

Gata, fug la datorie...








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Multumesc de raspunsuri, fetelor !

Ruxi, eferalgan pediatric si supozitoare cu paracetamol am si eu acasa (cu eferalganul m-am "inspirat" de la tine, pe cand eram burtici si ne organizam farmacia ) si neonatologul mi-a zis solutie pana la 38.5 si supozitoare abia daca temperatura depaseste 38.5. Alexandru cum mai e? Dar Alexandra?

Ale, mersi de pontul cu apa de mare, daca nu va functiona cu serul incalzit (pe care il am in casa) voi incerca si cum faci tu.

Cata, si eu apelez doar in ultima instanta la medicamente... Fruntea si obrajorii ii sunt racorosi, nici nu e rosioara la fata; pe mine ma ingrijoreaza faptul ca e bleguta si somnoroasa, ca de obicei e foarte vivace si energica, tot timpul chiuie, gangureste, plange dupa brate...

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Nati, ma bucur ca ti-a iesit ecografia ok si ai scapat de alte neplaceri !

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Margiana, eu cred ca e vorba de colici/gaze sau arsuri la stomacel daca face asa, si cu Patricia mai patesc asa la masa de seara, de regula - ce-i fac eu ca sa-i treaca: o pun sa scoata aerul imediat ce incepe sa se foiasca si sa refuze sanul, chiar daca abia s-a apucat de supt, si deseori despre asta e vorba pt ca ea inghite aer la inceput, cand ii e ft foame. Daca nu functioneaza si plange rau facem pauza vreo 5 -10 min timp in care ma plimb cu ea pe umar si apoi iar la san - pt ca pot fi arsuri provocate de ingerarea lapticului si dupa un timp trec. Mai pot fi gaze, si atunci o pun pe spate o masez pe burtica si incercam sa facem bicicleta cu piciorusele... sper sa functioneze ceva din astea si la tine. Chestia e ca la mine am observat ca isi doreste sa pape, ii e foame, dar ceva ceva o deranjeaza si n-o lasa sa se sature...

Nana, Patriciei i-au luat temp rectal cand am fost acum 3 zile la pediatru si avea 37,6 sau cu 7 si mi-au zis ca e ok, nu e febra, ca era si cald si ea era incinsa. Deci nu te speria pana la un 37.8 rectal.

Sorana, merci de raspunsul cu sterilizatul, am sol de sterilizat la rece de la Chicco, dar chestia e ca eu nu prea fol biberoane si deci nu am de sterilizat decat lingurita, si ma gandeam sa folosesc o metoda mai simpla, decat sa pun un litru de apa+ solutie pt o singura lingurita. Si ii dau Bonnisan de 3 ori pe zi, ar trebui sa ii sterilizez lingurita de fiecare data?

Fetele care alaptati exclusiv: voi ati introdus suzeta? Si daca da, la ce varsta? Ati observat ceva probleme cu suptul la san dupa? Ca vadca la unele mese sta mult mai mult la san in ultimul timp, chiar si o ora, cum statea cand avea o saptamana, si ma intreb daca nu cumva e doar pt ca ii place sa molfaie sanul sau chiar i-o fi foame... Off, si de unde era o cumintica si avea program de papa la 3-4 ore si somn la greu, acuma doarme dupa tzitzi 45 de min o ora si se trezeste ca ii e foame... Si are o gura cand ii e foame, n-o pacalesc cu nimic... Sper sa nu faca colici daca ii dau mai des de 2 ore... offf

Cristina, mamica fericita de Patricia Andreea 9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Crissy, mersi . Eu i-am dat suzeta Adelinei din maternitate... Am avut probleme cu alaptatul, dar din cauza mameloanelor, si nu din cauza suzetei, sau a biberonului (desi eram geloasa rau pe biberon si dadeam vina pe el ); a fost mai greu pana am invatat-o sa aiba rabdare sa prinda cu gurita areola, iar eu am avut de muncit pana am invatat sa-i tin sanul astfel incat sa o ajut. Si stai linistita, cand ii e foame tine suzeta in gurita fix pana isi da seama ca nu curge nimic din ea ! Noi o folosin pe www.bebebebe.ro/produse/tetine-si-suzete/chicco-1/chicco-phsuzeta-cauciuc-monobloc-f-ortodontica-physio-0-cod-71984-7.html" target="_blank">asta ; e integral din cauciuc si oricum s-ar intoarce sau ar trage de ea nu se poate rani. Si se gasesc mai multe marimi.

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

va salut p toate
eu sunt nedormita avem colici
mucusori care ies cu lapte p nas avem si noi
maribelsaraiu langa harsova
va pup dulce

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna mamici,

Multumim de aprecieri fetele: Ioana, Cristina,Laura si Nati.
Nana speram sa nu fie nimik grav cu iubiricea ta.
Margiana nu cred ca exista posibilitatea ca sa nu ii placa lapticul tau, si ti-a explicat Crissy f frumos si eu fac la fel ca ea cu micuta mea cand se intampla.
Noi am fost azi la o eco pt solduri si suntem bine fara probleme.
Acum pitica doarme de vreo 3 ore, aproape 4 , mai rar se intampla asta ziua, dar in schimb noaptea dormim f bine , ne trezim pe la 1 odata sa papam apoi pe la 6-7 dimineata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

cusa esti o mamica fericita ca iti doarme noaptea
eu nu mai stiu ce sa ii fac sa doarma noaptea....sta cu okii beliti cat cepele pana a 2 3
si nici ziua nu pot sa zic ca doarme 3 ore legate


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

cusa esti o mamica fericita ca iti doarme noaptea
eu nu mai stiu ce sa ii fac sa doarma noaptea....sta cu okii beliti cat cepele pana a 2 3
si nici ziua nu pot sa zic ca doarme 3 ore legate


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!



Off Ale, nasol. Da de la inceput de cand s-a nascut nu am avut nici o noapte in care sa zic ca nu a dormit bine, chiar si cand am avut mucisori cateva zile ii dadeam sa pape si adormea saracuta imediat chiar daca respira cam greu.
Poate la tine e doar o perioada, o fi de la caldura sau cred ca de la colici ca o deranjeaza ca asa aiurea nu cred ca se agita micuta draga de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

nu se foieste...radeee , nu isi strange piciorusele.....se uita pe tavan(verifik dak a dat tati bn cu lavabila)
pt colici merge super cu colief
acm scriu cu 1 mana
a dormit 10 min


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput