Poveste cu final trist ...

Poveste cu final trist ... | Autor: LISS_

Link direct la acest mesaj

In 1996 eu, respectiv sotul ne-am construit o casa, pe un teren dat de o matusa de-a lui. La vremea respectiva traiam in concubinaj. Tot in timpul concubinajului i-a facut act de vanzare-cumparare dar tot pe numele lui, eu nestiind la vremea respectiva ca trebuia sa fiu si eu scrisa pe acel act de vanzare-cumparare. Dupa 4 ani ne-am casatorit legal dar de 2 ani ne-am separat. Nu suntem divortati, data fiind situatia, as vrea sa stiu daca am drepturi egale cu ale lui asupra casei si terenului. In prezent , desi ne face viata grea, mie si fiicei noastre care locuieste cu mine, nu pot sa depun nici o plangere deoarece el este proprietar iar politia nu se baga in problee familiare. Ce imi sugerati sa fac deoarece nu am bani pentru partaj.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ishulina spune:

Liss, vezi ca exista un sub-forum numit Probleme legislative, si cu siguranta intrebarea ta referitoare la drepturile tale, isi va gasi un raspuns intemeiat acolo. In functie de raspunsul primit , poti sa iei o decizie in ce directie sa mergi. de ce nu ai dat divort daca tot v-ati separat?

Viitoare mamica 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui LISS_

In 1996 eu, respectiv sotul ne-am construit o casa, pe un teren dat de o matusa de-a lui. La vremea respectiva traiam in concubinaj. Tot in timpul concubinajului i-a facut act de vanzare-cumparare dar tot pe numele lui, eu nestiind la vremea respectiva ca trebuia sa fiu si eu scrisa pe acel act de vanzare-cumparare. Dupa 4 ani ne-am casatorit legal dar de 2 ani ne-am separat. Nu suntem divortati, data fiind situatia, as vrea sa stiu daca am drepturi egale cu ale lui asupra casei si terenului. In prezent , desi ne face viata grea, mie si fiicei noastre care locuieste cu mine, nu pot sa depun nici o plangere deoarece el este proprietar iar politia nu se baga in problee familiare. Ce imi sugerati sa fac deoarece nu am bani pentru partaj.

stai sa lamurim faptele dpdv juridic...
- 1996 tu si concubinul ati construit o casa, pe un teren care nu era proprietatea vostra, ci a unei matusi de-a concubinului tau
- intre 1996 si 2006 matusa lui a incheiat act de vanzare-cumparare pe terenul cu concubinul tau(respectiv nepotul ei), numele tau nu figureaza nici la cumparator, nici ca alta persoana care ai creditat/donat bani cumparatorului, din care sa rezulte ca ai sustinut financiar actiunea lui
-in 2006 ati incheiat casatorie la starea civila
- in 2008 v-ati separat in fapt, inteleg ca nu sunteti divortati inca

intrebari:
- cum locuiti din 2008, impreuna sau separat?
- cine suporta cheltuielile casei?
- ai acte demonstrative si martori oculari (care sa si depuna marturie in caz de proces in instanta) ca ai participat financiar la ridicarea casei?
- ai acte si martori(aceleasi conditii de mai sus privind martorii) prin care sa demonstrezi ca el a dobandit acel teren si cu bani de la tine, data fiind relatia de concubinaj in care va aflati la acea vreme cand s-a semnal actul de v-c?
- poti demonstra orice fel de participare efectiva la cheltuielile casei de-a lungul anilor?

Legal, nu ai drepturi comune cu el la casa si teren, te va depagubi cu o sulta direct proportionala cu participarea ta la cheltuielile ce tin de casa si daca aduci martori in instanta care sa depuna marturie ca ai investit financiar si tu alaturi de el sau ca macar l-ai intretinut pe o perioada de timp (cat el a fost somer sau nu a lucrat sau poti demonstra cu cartea lui de munca ca a avut venituri mici), sulta poate fi mai mare, dar in nici un caz nu obtii o cota indiviza de 50%...plus, bineinteles pensie alimentara cuvenita copilului, daca acesta ramane in intretinerea ta.

sfatul meu: du-te si discuta serios cu un avocat...exista si modalitatea medierii, adica sa va intelegeti voluntar voi doi(tu si sotul), sa va duceti la un mediator si sub semnatura privata sa incheiati un acord in sensul ca va partajati voi bunurile, la fel si divortul si custodia copilului...incearca varianta asta, e mai ieftina si mai comoda decat sa porti "razboaie" in instanta -daca vrei iti trimit pe privat 2 numere de telefon de avocati si mediatori din craiova...sau cauta-l tu pe unul ffff bun, dar sa stii sigur ca e bun si se lupta cu dintii sa obtii cat mai mult...se poate!!!! succes si numai bine

Mergi la inceput