alaptatul si diversificarea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Acum, dupa o luna, pot sa spun ca sunt mult mai relaxata. Daca ajuta pe cineva, iata concluziile mele:

"bb papa ff des" - iubeste tzitzi si stie ca e cea mai buna mancarica pentru el . Si acum papa des dar nu ma mai stresez. mananca mai putine fructe si legume decat altii copii din jurul nostru dar compenseaza cu lapticul, care e cel mai important.
"e nemultumit, nu doarme bine (am ajuns deja la 5-6 supturi doar noaptea..)" - dupa ce au spart primii dintisori a scazut numarul de treziri la 2-3 si s-a mai linistit putin.

"nu reusesc sa mai mulg decat 5ml" - daca incerc sa mulg cu bb sugand la celalalt san curge f bine deci laptic este dar stimularea mecanica nu mai functioneaza prea bine. Nu e mare paguba, facem cerealele cu fructe.
"e marait mai tot timpul" - de la dinti, nu cred ca are legatura cu lapticul
"nu mai face pipi cat facea inainte" - pentru ca transpira mult mai mult...
"am incpeut sa beau din nou ceaiure de lactatie dar nu observ imbunatatiri." normal, nu lapticul era de vina.

concluzia globala ar fi ca diversificarea nu scade lactatia, corpul se adapteaza dar perioada coincide cu alte problemute (dintii, puseuri de crestere) si putem interpreta gresit semnalele micutilor. in jurulmeu toata lumea insista sa incerc un biberon de lapte praf ca nu-i mai ajunge lapticul meu; probabil si prietenele mele ar fi continuat alaptarea daca nu ar fi cedat presiunilor si n-ar fi apelat la "miraculosul" biberon.



mami de strengarel dulce Rares Mihai
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

referitor la autodiversificare, incercam data viitoare. nu am avut timp sa ma documentez temeinic si am mers pe carari batatorite..

mami de strengarel dulce Rares Mihai
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

felicitari



Mami de (28.10.2008) si bb2 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Imi poate explica si mie cineva pe scurt ce e autodiversificarea?LA ce varsta se incepe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Delia, citeste aici: http://autodiversificare.blogspot.com/2009/07/ghid-de-autodiversificare.html sau subiectul de pe forum: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145363

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Multumesc frumos , Diana!

Mergi la inceput