Bebele meu ia greu in greutate

Bebele meu ia greu in greutate | Autor: liliana2010

Link direct la acest mesaj

Bebele meu s-a nascut cu 1550 grame, iar acum are 7 luni jumate si are doar 5400 grame . Pediatra spune ca a luat binisor daca ne luam dupa regula ca un prematur la 3 luni isi dubleaza greutatea de la nastere, la 6 luni si-o tripleaza iar la 12 luni si-o mareste de 4 ori. Nu e f. mancacios, face scandal cand ii este foame insa mananca ca o vrabiuta. Se spune ca prematurii iau mai bine in greutate, la voi cum e?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetita mea la un an si 9 luni are 9 kg si ceva (s-a nascut cu 1050 g). Daca bebelsul tau e vioi, vesel si sanatos nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pentru greutate.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Buna Liliana asa cum a zis si Joklk nu-ti face griji daca si pediatra zice ca e "binisor" stii intotdeauna e loc de ma bine...dar de e vioi,manaca catusi de cat are energie...este super ok.
Noi spre ex avem 10 kg la 1 an si 8 luni,la 1 an nu aveam mai mult de 7-8kg nascuti cu 1.700kg.


poze Luca Daniel
varsta noastra
nascut pe 22.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Liliana, bine ai venit!
Aici poti gasi multe articole despre ingrijirea bebelusului si cateva sunt si pt mamicile de prematuri.
Iar aici poti citi despre cresterea medie a unui sugar:
"La cei nascuti prematur, greutatea de la nastere se dubleaza pe la 3 luni si jumatate si se tripleaza catre a 6-a luna, la 1 an ajungand sa se cvadrupleze. In general copiii cu greutate mai mica la nastere, cresc ulterior mai repede, recuperand ramanerea in urma."
Deci eu cred ca sunteti bine "in grafic".
Din cate imi amintesc, fetita mea, nascuta la 31 de sapt cu 1,375 kg, avea la 6 luni 5,250 kg, si la 7 luni jumate 5,750 kg. La 1 an 7,500 kg, la 14 luni-varsta corelata 8 kg, si la ultima masuratoare la 16 luni+ avea 8,500 kg.
Prematurii recupereaza treptat si cresc mult mai mult decat un bebelus la termen, voi practic ati crescut in 6 luni aproape 4 kg, cat nu creste un bebelus la termen. Cat de mult ar putea sa ia in greutate? In plus daca esti atenta, vei vedea ca in lunile cand ia in greutate nu creste foarte mult in lungime, si cand creste in lungime nu ia foarte mult in greutate.
Daca papa din fiecare grupa de alimente, si ia constant in greutate, e vioi si sanatos, nu cred ca trebuie sa iti faci atatea probleme. Poata sa tine si de personalitatea copilului, nu toti sunt mancaciosi (stiu ca am si eu 2 acasa) si de sezon, acum cu caldurile astea, multi copii papa mai putin si prefera lichidele (lapte, apa suc, ceai).
Va dorim multa sanatate! Daca vrei poti sa ni te alaturi la discutii zilnice la clubul mamicilor de prematuri.

_
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana2010 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri Sunt bombardata de comentariile parintilor mei si ai socrilor care intruna ma intreaba daca sigur e ok cu greutatea copilului... El pare micut pentru varsta lui...e normal doar a fost f mic...A avut 43 cm, Acum are 62 cm, a crescut aproape 20 cm, ce sa-i cer mai mult? Si da... aveti dreptate, e ff vioi , jucaus si plin de viata...Dar ne auzim la discutii generale...Va pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana2010
Sunt bombardata de comentariile parintilor mei si ai socrilor care intruna ma intreaba daca sigur e ok cu greutatea copilului... El pare micut pentru varsta lui...

Liliana, te inteleg, cred ca fetele de la prematuri te inteleg cel mai bine.
Pai cred ca e mic pt varsta lui...in comparatie cu un bebelus de aceeasi varsta nascut la termen, dar va recupera in timp.
Uite, de ex, Luana la 1 an avea 68 cm, si purta hainute 6-9 luni. La 11 luni deja mergea singurica in picioruse...si mergeam cu ea la cumparaturi si, mare dilema. Nu parea de 1 an, ca era micuta, dar nici de 9 luni, ca mergea. Nu intelegeau vanzatoarele de la magazinul de copii care e treaba, eu ceream hainute marimea 68, ele imi dadeau marimea 74, cat poarta copiii la 1 an. Nu prea statea cu ele la discutii, doar nu trebuia sa dau raportul oricui ca de fapt copilul meu e prematur si s-a nascut de 36,5 cm.
Asa ca nu te mai necaji ca altii nu inteleg. Asa e, nu toti pot intelege, dar nici nu e atat de important acest lucru, ci bebe sa fie sanatos. Cum spui tu, a crescut 20 cm si 4 kg in 7 luni jumate, deci eu cred ca a recuperat excelent.

_
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput