MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Draga Moni, de cand am citit vestea numai la tine imi e gandul. Muuulta sanatate iti doresc. O sa fie bine.
......la alimentatie as adauga numai ceva. inlocuirea completa a fainii si a produselor din grau cu graul spelta (triticum spelta). Pe germana ii zice Dinkel (din pacate nu gasesc o alta traducere).
o sa-ti scriu eu un mail mai detaliat)
http://www.armonianaturii.ro/Graul-spelta.html*articleID_316-articol


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA mersi multa O sa caut si eu pe net sa vad care-i treaba cu graul ala,daca se gaseste la noi el sau produse din el,cat costa etc. Culmea ca eu chiar nu-s nici consumatoare de fainoase,paine mananc f.putina doar la sanwich-uri si predominant neagra,prajituri doar la ocazii.Doar in sarcini in ultimele luni am cam dat iama la cantitati mai mari de napolitane,prajituri,piscoturi,biscuiti si altele de gen.Chiar si pastele dupa retetele italiene le gatesc destul de rar.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Moni iti doresc ce imi doresc si pt familia mea....sanatate si optimism ca sigur va fi bine


sunt inca marcata de cele scrise si ma gandesc cu groaza ca mama me a are o alunita mare chiar pe spate...cat un sambure de maslina...o are de cand ma stiu,niciodata n am intrebat o daca a fost la dr sa vada ce si cum....dar acum pt ca ai tras un semnal de alarmasigur o s o conving sa mergem la dr


sanatate si pupici la copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

COSMI multumesc si sa mergi neaparat cu ea la control.Cel mai probabil e doar un nev congenital gigant,parca asa am citit ca le zice astora si astia sunt printre cei cu risc.Dar ai vazut ca poti sa ai risc si sa n-ai nimic,sau sa n-ai risc si sa ai toate alea.

Vorba aia, sa uram nu doar sanatate ci si noroc, ca sanatosi erau si-aia de pe Titanic

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

MOnica, sanatate multa



Your heart is my piñata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Monica ma bucur ca ai deschis un astfel de subiect. asa poate, multe dintre noi merg la control si nu ignora alunitele astea pacatoase.
si eu am multe semne, mai mic, mai mari...le urmaresc constant.
Sanatate maxima si sa auzim numai de vesti bune.
Tu esti o luptatoare, nimic nu te doboara. Totul va fii bine!



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Moni, multa, multa sanatate!
Ai grija de tine si fii optimista in continuare!
Mai "vorbim" dincolo.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Monica, si eu am patit la fel...

In timpul sarcinii mi-au iesit 3 alunite pe mana....care au inceput sa creasca in dimensiuni...si care se zgariau...ma deranjau...
Dupa ce am nascut....2 au dat inapoi...una a dat un pic inapoi, dar nu de tot....
Acum....una dintre ele incepuse de ceva timp sa creasca, sa isi schimbe culoarea si forma....(dar cu toate astea nu era foarte mare).
Am fost la dermatolog (sincera sa fiu nu pt alunita aia....ci pt alte 2 care ma deranjau si vroia sa le scot din punct de vedere estetic)...si ea s-a speriat cand a vazut-o pe asta, nu au mai interesat-o celelalate 2 si a hotarat ca trebuie sa imi faca biopsie....
Si eu sunt blond/roscat cu ochii versi, am pistrui peste tot (pe fata, pe umeri, pe maini) o muultime de alunite de toate formele si culorile)...asa ca am fost de acord.

Dupa cam 3 sapt, am primit acelasi diagnostic...de melanoma maligna....tip cel putin II cu ulceratii (asta dupa biopsie, urma sa scoata tot ca sa se stabileasca de fapt cat de adanca este)
Am incremenit...aici nu prea se fac interventiile "ganglionul santinela", se considera ca in cazul melanomei nu ajuta scoaterea ganglionilor....
Dupa 2 diagnostice de melanom malign (de la 2 dr diferiti), deja eram pe lista de interferon....
Din fericire...am gasit aici in Miami, unul din cei mai buni dr de melanoma, cu un palmares impresionant la care am incercat sa obtin o programare (l-a interesat cazul meu, ca eram tanara).
M-a strecurat in programul lui intr-o luni la ora 1.30 pm si eu aveam programare cu oncologul care urma sa imi urmareasca cazul si sa programam interferonul la ora 3.00 in aceiasi zi.
Si....am stat mult de vb cu dr. Grinchnik, care dupa ce mi-a revizuit rezultatul de la patologie cu patologul lui, a ajuns la concluzia ca nu e melanoma....
Mi-a spus ca daca nu ar fi 99% sigur ca nu este...m-ar fi tratat si el cu chimo...pt ca este mai sigur sa distrugi ficatul, decat sa omori pacientul.
Si, am intrat in amanunte...de ce nu pot pune un diagnostic sigur, si de ce alti 2 dr au avut alta parere...
Mi-a spus ca
1. melanoma este inca un tip foarte rar de cancer, despre care nu se site mai nimic
2. celulele normale ale pieli, melanocytele care pot deveni canceroase, se modifica mereu pe parcursul vietii in mod normal, si nu exista inca un test, sa poti diferentia o melanocyte canceroasa de una care sufera schimbari normale....diagnosticul se pune cam "orbeste" pe observatiile doctorului, observatiile pacientului, comparatia dintre melanocytes, modul si viteza de transformare.
3. pentru ca este un cancer foarte agresiv, si nu e timp sa "astepti" mutarea celulelor, se prefera un tratament "profilactic" adica, chimo, si operatie (uneori insotita si de scoaterea nodulilor sentinel)
4. halo nervus, spitz like melanocytic tumor, sunt tumori care sunt foarte des confundate cu malignant melanoma, este foarte greu de diferentiat si se prefera in majoritatea cazurilor tratamentul similar melanomei...

Pe mine m-a operat (o incizie de 4 cm in total) tot el, si dupa ce a revizuit rezultatul de la patologie, m-a asigurat ca este un spitz-like with halo (precancer), si ca nu e nevoie de chimo mai departe....
Trebuie sa merg la control des, sa imi urmaresc miile de alunite de pe piele, sa folosesc haine UV (preferate cremelor), sa nu stau in soare (si locuiesc in Florida)....

Monica si eu am avut la fel ca tine....alunita era rotunda, ma manca, se inflamase....
Tie ti s-a propus ceva chimo?

Sper sa fie totul bine si la tine, fii optimista, ai incredere in tine si in puterea organismului tau de vindecare si sper sa auzim vesti bune!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Monica, iti tin pumnii. Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

NOE,ALINA,GIO
SANZIIANA pai mine la biopsia primara mi-a iesit melanom nodular malign nivel Clark III/IV ,indice Breslow 4 mm,stadializare pt T3a .Neulcerat.Asta se incadreaza deocamdata la stadiul 2.Dupa biopsia santinela se va face stadializarea in continuare.
Stiu ca melanoamele-s cele mai rare dintre cancerele de piele si melanomul nodular chiar cel mai rar dintre melanoame.
Tumorile de care zici am citit ca se pot confunda cu melanomul,dar asta e posibil si la biopsie? Ma gandeam ca doar vizual.Odata ce in buletinul histopatologic scrie malign,cum ar putea sa nu fie asa ? O sa citesc mai mult si despre ele sa vad ce si cum.
Din ce am citit eu pe net si din ce mi-a confirmat si medicul,daca biopsia la nodulii santinela e ok,nu mai urmeaza decat controale regulate.Daca biopsia e pozitiva urmeaza a fi scosi restul de ganglioni si probabil tratament cu interferon (eventual interleukina parca ceva vaccin e asta),plus controale regulate.Am inteles de pe net ca nu se face chimio sau radio decat in stadiul IV (metastaze) asa ca paleativ ...
Dar acum m-ai cam pus pe ganduri.Tipa cu care m-am intalnit la Cluj si avea pe mana un melanom (dar nu nodular) avea facut la TG.Mures o biopsie cu un rezultat si la Cluj unde a adus proba i-a iesit alt rezultat,usor mai grav! Asa ca e cam ghiveci si cu laboratoarele astea si cu anatomia patologica

Alunita pe care o descrii e identica cu a mea.Cam 6 mm diametru,perfet rotunda, maro inchis ,ma mancase,se inflamase ...
Mai revin.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput