Gravidute cu trombofilie -cap3-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Ruxi, avand in vedere ca s-a transformat in maroniu e f posibil sa se elimine hematomul, iti doresc numai bine, sa te odihnesti cat de mult si asteptam vesti.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra http://www.organizatiaemma.ro/node/590

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Felix, Paula multumesc mult pentru mesaje.
S-a oprit de tot secretia, sau mai bine zis, a revenit la alb-galbuiul cu care deja m-am obisnuit ( scuze pentru detalii); e drept ca ziua de ieri mi-am petrecut-o in mare parte in pat si azi o sa incerc sa stau potolita, pana plec la Bucuresti ( am programare la Medlife abia diseara, la 7). Oricum, va scriu imediat ce ajung inapoi acasa, ca sa va dau vesti.
Am usoare emotii, la sarcinile trecute totul s-a petrecut asa de repede ca am crezut ca traiesc un vis urat ( la prima a inceput hemoragia si a trebuit sa se intervina repede, la a doua, medicul de la ecograf mi-a dat mareata veste, la aproape 7 saptamani, ca era o sarcina neembrionata, si am facut chiuretaj chiar acolo, la Municipal, dupa o ora...). Ma gandesc insa ca acum , cu ditamai tratamentul, am sanse mai mari sa fie totul bine.
Va pup pe toate si va doresc o zi minunata!


R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Ruxandrada multa bafta!



FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Letzy, multumesc din suflet!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Ruxandra eu tuturor viitoarelor mamici le zic "trebuie sa fie bine, ai incredere" asta iti spun si tie. Nu te stresa si doar bucura-te de sarcina cu bune si rele. Dar sa speram ca vin doar vesti bune.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra http://www.organizatiaemma.ro/node/590

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Gata, dragele mele, m-am intors!
Am auzit inimioara, masuratoarea zice ca bate cu 115bpm, CRL este 0,57cm, iar nemernicul de hematom e mai mic, are 1,5 mm fata de 3, cat avea saptamana trecuta. Doctorul a zis ca e totul bine, parametrii sunt in normalitate, si crede ca sangerarea a fost de la hematom. Mi-a spus sa iau in continuare Duphaston 2 comprimate la 6 ore, sa merg cu tratamentul de pana acum, cel putin pana peste doua saptamani, cand ne vedem pentru o eco de rutina, si m-a programat pe 12 august, pentru ecografia de trimestrul I.
Acum m-am mai linistit, o sa-i scriu si doamnei Uscatescu sa-i spun vestile; asa am stabilit cu dumneaei, ca, dupa ce auzim inimioara, o anunt, sa vada daca-mi mareste doza de Clexane.
Va multumesc din suflet pentru sustinere! Nici nu stiti cat de mult a insemnat suportul vostru zilele astea, cand ma gandeam ca retraiesc cosmarurile anterioare...
Ma rog sa ne ajute Dumnezeu pe toate sa ne ducem visul pana la capat!


R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, superveste! Sa dea DD sa se retraga de tot hematomul si bebe sa mearga bine pana la 40 de saptamani!

Paulapor, cata dreptate ai! Trebuie sa fim optimiste!

Felix 9 fix

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Ruxandrada ma bucur ca e totul bine!


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Fetelor, dati-mi si mie o idee - la cine sa merg pt supravegherea sarcinii? Cineva care sa aiba cat de cat experienta in urmarirea sarcinilor cu trombofilie, sa fie din Bucuresti, sa raspunda la telefon si sa vina la nasteri. Pretentioasa, nu?
Nu stiu catre cine sa ma mai indrept: Haiduc nu ia nasteri in perioada sarbatorilor de iarna, Albu Dragos nu are nasteri la spital de stat, Ion Ionut nu are cabinet particular.Cam la astia ma gandisem eu.
As prefera pe cineva de la Filantropia ....
De dr Calciu de la Filantropia stie cineva ceva? Cum este privit de colegi? Vine la nasteri? Orice informatie e binevenita.
Faza e ca daca mai merg la multe consultatii si nu imi plac doctorii sau nu pot naste cu ei din diverse motive, o sa raman fara bani pt camera copilului...

14+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Letzy, multumesc pentru incurajare!
Tamaryllis, eu am o parere foarte buna despre dr. Mihai Dumitrascu de la Municipal. E un profesionist, e calm, stapan pe el, stie foarte multe ( el m-a trimis la Uscatescu), mi se pare un medic foarte bun. El mi-a descoperit sarcina oprita in evolutie in decembrie si tot el mi-a facut intreruperea ( era sarcina neembrionata). Are si cabinet la Euromed ( undeva pe langa Obor), poti sa-ti faci programare acolo intai, ca sa ai intrarea, pe urma te va chema la spital. Singurul inconvenient este ca el nu face niciun fel de ecografii, te trimite in alta parte, de-aia m-am orientat catre Dragos Albu ( si la insistentele medicului endocrinolog, e drept), pentru ca, nefiind din Bucuresti, e prea complicat sa alerg dintr-o parte in alta, pentru eco si consultatie. Daca vrei, iti trimit un PM cu numarul de la Euromed, unde poti sa faci programare.


R

Mergi la inceput