Gravidute cu trombofilie -cap3-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Ruxandra am citit pe un alt forum ca dna dr e posibil sa lipseasca pana in 23 iulie. Cred ca cel mai bine ar fi sa o suni inainte de a merge


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra http://www.organizatiaemma.ro/node/590

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Da, Paula, am citit si eu acelsai lucru ( de fapt, unele fete ziceau ceva de 19 iulie, altele de 23). O sa incerc sa o gasesc cat mai repede. Nu am sangerari, nici dureri , usoare crampe, foarte usoare, dar in abdomenul superior. N-am luat pana acum No Spa decat o singura data. Eu sunt speriata de hematomul ala, mai ales ca am pierdut doua sarcini pana acum, si nu prea mai am timp sa mai fac experiente...
Desi pana la urma, tu stii prea bine, se intampla ce vrea Dumnezeu...
Va pup pe toate, dragele mele.

P.S. Sunt asa de toanta, ca nu reusesc sa-mi fac semnatura... Dar perseverez.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Fetelor va rog puteti sa-mi spuneti daca voua vi se fac vanatai pe burta de la injectii
Eu m-am invinetit la vreo 3 injectii, sunt vanatai destul de mari
Oare e normal ??
Va multumesc tuturor
Multi

S-a intamplat minunea
5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

buna dimineata fetelor!
ruxi felicitari pentru sarcina!
yoni sa stii ca te mai invinetesti de la celxane si eu patesc de multe ori. a fost o perioada ca nu ma invineteam deloc, acum cum am burta mare tot mai des imi fac vanatai, noroc ca imi mai face sotul si in mana.
va doresc o duminica placuta! pupici

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, ma bucur ca esti deja pe clexane! Tu ne-ai mai spus dar eu am uitat. Si eu simt intepaturi si contractii in zona uterului, nu cred ca sunt de la hematom ci de la uterul care e in crestere. Probabil ca dr. iti va mari doza de anticoagulant daca a aparut hematomul. E bine ca nu sangerezi!

Ioni, eu sunt dalmatian cu pete de la vinetiu intens pana la galben pai. Ma ajuta mult sa apas tare cateva minute (3-4) dupa ce imi face sotul injectia. Plus ca daca inteapa intr-un loc unde ma doare, scoate acul si incearca in alta zona... Daca doare, mai mult ca sigur ca a nimerit un vas superficial si se va invineti.

Felix 8+



mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si eu ma mai invinetesc de la clexane, dar nu intotdeauna, cateodata doar pete mici galbui sau deloc, cateodata pete mari vinetii
Atata bai sa fie

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008) si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Va pup, dragele mele!
Si eu am felurite pete de tot soiul de culori si marimi pe burta, de la Clexane, dar il iert, ca-mi face bine. Am vazut ca functioneaza teribil chestia cu apasatul, pacat ca eu nu tin intotdeauna minte...
Ai dreptate, Felix, s-ar putea sa-mi mareasca doza de anticoagulant; marti am din nou programare la eco, speram sa auzim inimioara. Tot atunci vedem si ce mai face "distinsul" hematom, poate s-a plictisit pe-acolo si a disparut...
Am tot vrut sa va intreb pret de vreo cateva mesaje- voi cum stati cu secretiile vaginale? Si-au modificat culoarea si cantitatea? Eu sunt derutata in privinta asta, nu stiu daca sa dau vina pe cele 4 capsule de Utrogestan sau nu, dar am observat ca sunt uneori usor mai galbui si mai abundente. Azi mi-a sosit si rezultatul analizei de secretie pe care am facut-o la Medlife, am cautat pe net, nu pare sa fie nimic aiurea, dar astept sa vad si ce zice medicul, marti.
Sa aveti o seara buna si sa ne revedem pe-aici cu bine!


R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, sa dea DD sa dispara orice urma de hematom si sa auzi minunatia de inimioara!!! E un sentiment cu care nu m-am intalnit in viata mea!

Apropos de secretii, eu tot citeam ca in sarcina creste cantitatea de secretii dar la mine, cu exceptia noptii cand am nevoie de tamponel zilnic din cauza arefamului, in timpul zilei nu prea sunt cine stie secretii. Si eu am avut senzatia ca-s galbui dar am insitat un pic cu hartia igienica si am vazut ca de fapt sunt gelatinoase, galbenul ala apare de la pi colorat de atatea pilule (scuzati detaliile "tehnice" ).

Felix 8+

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Felix, multumesc pentru raspuns. Sunt putin speriata, azi-dimineata am avut o usoara sangerare rosiatica, s-a transformat acum in maroniu si e pe cale sa dispara, am stat linistita, i-am dat mesaj doctorului care mi-a spus sa iau in continuare tratamentul si sa stau calma pana maine seara, cand ne vedem. Dar parca mai e o vesnicie... Noroc ca e vacanta si pot sa stau acasa.Nu stiu ce sa cred- m-am gandit ca se elimina hematomul... Nu am dureri deloc, si nici alte simptome. Ma rog la Dumnezeu sa nu fie ceva grav ( m-am cam agitat sambata, am avut si musafiri si pe seara am fost si la nunta, nu m-am zbantuit, am stat cuminte pe scaun, dar , probabil, oboseala s-a acumulat). Sa vedem ce o sa fie...
Va pup pe toate si va doresc o zi buna!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, cum esti? Cum a fost la consultatie, sper din suflet ca tu si bebe sunteti bine iar hematomul ala a avut ultima zvacnire cand a curs un pic rosu.

Didiloo, mai ai putin si nasti!

Ioni, spuneau fetele de un gel recomandat de Uschi, dermaton se numeste parca.

Gretyyyyy, unde esti? Cand am fost eu la Uschi pe 2 iulie era o graviduta acolo cu 33 de saptamani si bb avea tripla circulara de cordon careia i-a recomandat cezariana de urgenta. Sper din suflet ca nu esti tu, fata era blonduta si cu parul scurt, nu te-ai vopsit si tuns, asa-i???

Felix 8+

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput