Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Uitati ce trebuie sa contina mancarea de prepelite outoare:

-proteina 19.8%
- celuloza bruta 3.95%
- grasime bruta 4.3%
- lizina 1.14%
- retinina 0.85%
- cenergic metabolizabila 2765 kcal/kg

contine: porumb, grau, srot soia, srot floarea soarelui, carbonat de calciu, fosfat monocalcic, ulei vegetal, sare, aminoacizi, vitamine si saruri minerale.

Sper sa va ajute.

O zi frumoasa,
Liliana_28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

pe sac scrie:proteina bruta 19%,grasime bruta 3,17%,celulosa bruta 4%,cenusa bruta 9,50%,calciu 2,60%,fosfor 0,71%,sodiu 0,18%,metionina+ cestina 0,84%,umiditate 11%,vit A,D3,E,cupru,grau,porumb,sort soia,sort floarea soarelui,germeni de porumb,tarata de grau,sare,carbonat de calciu,fosfat monocalcic,bicarbonat de sodiu,meteonina,lizina,antioxidant,enzime inhibitor de fungi si e facuta de cargil nutritie animala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Salutare!
Am revenit dupa multe luni pe aici.Sper ca nu m-ati uitat.
Am facut o pauza in cresterea prepelitelor pentru ca nu am avut conditiile necesare pentru a le trece iarna.Le-am taiat pe toate la inceputul iernii, insa acum as vrea sa ma apuc din nou.Este cineva aproape de Bacau pentru ca as dori cateva oua pentru incubat.Vazusem pe cineva din Barlad, e bine si asa ca am 30 de km pana acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui amiraroby

pe sac scrie:proteina bruta 19%,grasime bruta 3,17%,celulosa bruta 4%,cenusa bruta 9,50%,calciu 2,60%,fosfor 0,71%,sodiu 0,18%,metionina+ cestina 0,84%,umiditate 11%,vit A,D3,E,cupru,grau,porumb,sort soia,sort floarea soarelui,germeni de porumb,tarata de grau,sare,carbonat de calciu,fosfat monocalcic,bicarbonat de sodiu,meteonina,lizina,antioxidant,enzime inhibitor de fungi si e facuta de cargil nutritie animala

E Ok furajarea. Temperatura cat e la ele? Ce varsta au? Cati cocosi ai?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

pai exact nu stiu dar lea impartit sotul meu si sunt 9 femele si 3 masculi intrun compartiment in cusca,ca am cusca pe trei nivele cu 3 compartimente pe nivel.temperatura exacta nu o stiu ca nu am termometru dar e o temperatura potrivita ca leam pus o soba acum iarna si pt faptul ca am usa cu geam le lasam becul aprins ziua ca sa aiva mai multa lumina.ce varsta aucele mai batrane sunt din primavara,din iulie august(erau marisoare cand leam luat)si mai am pui de la sfarsitul lui sept inceputul lui oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Eu le-am pus aer conditionat. Vara il folosesc pentru racire iar iarna la incalzire. Totusi, de anul acesta, de prin octombrie, o sa le instalez si un calorifer. (saracu aparat de aer conditionat, la -18 grade facea ca trenu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui amiraroby

pe sac scrie:proteina bruta 19%,grasime bruta 3,17%,celulosa bruta 4%,cenusa bruta 9,50%,calciu 2,60%,fosfor 0,71%,sodiu 0,18%,metionina+ cestina 0,84%,umiditate 11%,vit A,D3,E,cupru,grau,porumb,sort soia,sort floarea soarelui,germeni de porumb,tarata de grau,sare,carbonat de calciu,fosfat monocalcic,bicarbonat de sodiu,meteonina,lizina,antioxidant,enzime inhibitor de fungi si e facuta de cargil nutritie animala

E Ok furajarea. Temperatura cat e la ele? Ce varsta au? Cati cocosi ai?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Din punctul meu de vedere ata procentul de proteina cat si cel de calciu sunt prea mici. Dar asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui freenolf

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui amiraroby

pe sac scrie:proteina bruta 19%,grasime bruta 3,17%,celulosa bruta 4%,cenusa bruta 9,50%,calciu 2,60%,fosfor 0,71%,sodiu 0,18%,metionina+ cestina 0,84%,umiditate 11%,vit A,D3,E,cupru,grau,porumb,sort soia,sort floarea soarelui,germeni de porumb,tarata de grau,sare,carbonat de calciu,fosfat monocalcic,bicarbonat de sodiu,meteonina,lizina,antioxidant,enzime inhibitor de fungi si e facuta de cargil nutritie animala

E Ok furajarea. Temperatura cat e la ele? Ce varsta au? Cati cocosi ai?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Din punctul meu de vedere ata procentul de proteina cat si cel de calciu sunt prea mici. Dar asta e parerea mea.

www.freewebs.com/ouadeprepelita

Ce faci cu dejectiile? Eu le pun in gradina, dar deja stramba din nas vecinul O sa le ingrop, dar am zis sa te intreb. In acest an renunt al prepelite. Merge slab... mult prea slab. Le scot pe astea cat duc si gata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

de ce spui ca merge slab de unde esti.la mine in partea fagarasului nu am auzit prea multi crescatori de prepelite dar ieri am aflat ca e o crescatorie f mare de 60000de buc si au contract facut cu supermarketuri si o fabrica farmaceutica si stau pe ganduri daca sa merg mai departe sau nu.voi ce ziceti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pt supermarketuri - datorita vanzarilor slabe au refuzat sa mai achizitioneze oua de prepelia. In plus valoare unitara fiind mica orice modificare de pret reduce semnificativ profitul. Astea sunt calculele mele. Oricum o sucesc vanzarea la supermarketuri este relativ nerentabila, adica rata profitului este mica. Mult efort pt putin castig. In plus in cazul in care din terte motive nu ai livrare si mai ales incasare constanta pasii pentru a ajunge la suprapdoductie si faliment se masoara rapid... in zile.
Daca altcineva are alta opinie il rog sa o spuna dar justificat adica pe cifre concrete. Altfel... ramane o discutie oarecare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput