Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Obisnuieste-te cu ideea ca mai si mor. Asta e. E posibil sa nu fie Ok cu ea mai ales daca zici ca este mai retrasa. Nu prea ai ce sa-i faci. Ti-as recomanda sa le pui in furaj calciu vitaminizat (pulbere). Cat despre gainat - daca este foarte moale atunci nu e tocmai Ok. Sunt doua variante. Ori ceva nu este Ok la conditiile lor incepand cu furajarea si apa continuand cu temperatura/curenti de aer si/sau galagia (factori de stress, ori pur si simplu au dezvoltat germeni intestinali care se pot remedia medicamentos. Nu ai constatat ca ar consuma mai multa apa decat de obicei?
In general isi revin singure daca mancarea/apa/temperatura sunt cele potrivite si absenta zgomotelor sau animalelor straine sa fie o regula.

Cat despre raportul 9/12 este normal. Da, ai trei gainute care nu fac oua. Nu ti-as recomanda sa tai la nimereala oate ai noroc dar poate nu. Perfectiune nu exista. gandeste-te ca eu am pierdut o productie de 150-180 de oua/zi din cauza furnizorului de furaje si acum am 20 de oua zi la 180 de pasari (si inca nu le-am taiat desi ar trebui - dar m-am obisnuit cu ele asa incat tai pe masura ce vreau sa le consum pt carne) - e o greseala sa nu faci asa ceva.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna seara si de la mine,

Prepelitele nu oua in proportie de 100% ci in proportie de 80% asa ca eu zic ca oua bine. Poate cine stie.....o mai fi vre-un prepelitoi printre ele si tu nu stii.

Zici ca le tii in bucatarie sub masa? Cam riscant.....sa nu se streseza cu aprinsul si stinsul luminii, cu traficul din bucatarie, s.a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Merci mult de raspunsuri. Nu voi schimba nimic la ele si o sa va tin la curent. Sa stii Liliana ca sunt foarte prietenoase (eu zic ca sunt destul de multi factori de stres - copii care vb tare tipa plang, cainele care mai trece si el pe langa cusca lor sa ajunga la castroanele cu apa si mancare, blenderul cu care se paseaza mancarea pt ala micu de doua ori pe zi etc...singurul lucru bun pt ele saracele este temperatura, apa si mancarea la discretie) Chiar si eu care mai stau uneori 5 minute langa cusca lor si le mai studiez sa vad cum mai arata. Daca se oua in conditiile astea ma gandesc ca nu sunt chiar asa de stresate. Merci inca odata de raspunsuri. Medicamente sau alte suplimente decat ce au in mancare nu vreau sa le mai dau in ideea ca ar putea ajunge in oua si eu le dau la copii cate doua crude in fiecare dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Calciul vitaminizat este chiar Ok. Si pentru ele si pentru oua(copii).

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Salutare din nou,

Tare liniste e aici pe forul. Voiam sa ma laud ca de ieri am 10 ouasoare zilnic. A mai inceput una sa oua. Acum mai sunt doua care someaza. In rest totul ok. Voua cum va mai merge treaba? Marius ai luat ouale de prepelita faraon de la liliana? au iesit puiutii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am luat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Salut la toata lumea.
Pe la mine au trecut veterinarii!!!!!
Mi-au luat o data proba de furaj pt. verificarea amestecului de faine animale si de 2 ori probe de oua pt. verificarea resturilor de antibiotice si alte elemente toxice.
Evident ca toate probele au iesit ok! (nu le dau prostii la pasari!)
Pe la voi cum e?
Merge treaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jony56 spune:

Ideie pentru cei interesati sa construiasca singuri un incubator cu intoarcere automatizata: http://www.youtube.com/watch?v=TfouJkEI_d0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

salutare,

12 ousoare de la 12 pasari
Cand ma plictisesc de ele le vand cu 150 lei pe toate impreuna cu cusca
le-as tine pana mor dar le tin in bucatarie sub masa acu iarna si miroase uneori desi le schimb ziarul din tavita de 3 ori pe zi.
oricum e ok, copii si sotia sunt la a doua cura iar de la 1 ianuarie o sa incep si eu iar daca nu le vand intre timp.

la multi ani celor ce mai intra pe aici si sarbatori fericite !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veteran spune:

LA MULTI ANI! la toata lumea si toate cele bune.Numai din parcurgerea materialului anterior, pot spune ca sunt norocos.Aveam tot felul de nelamuriri, vad ca sunteti un sprijin de nadejde. Sa aveti sanatate si tot ce va doriti.

Mergi la inceput