Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

freenolf: cam mare cheltuiala pentru cateva pasari: podea lavabila, mai multe custi si in plus o camera indisponibilizata, doar pentru 25-30 de pasari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Nu-mi spune mie, spune-i lui vasilache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Vasilache a avut ideea, dar tu l-ai sfatuit ce si cum sa faca...
Daca vrei, va spun la amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Marius, cum stai cu ouale de prepelita pentru incubat? Ai de vanzare si la ce pret? M-ar interesa 100 de buc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am primit pozele de mai jos de la filip.morar nu sunt chiar toate am selectat un pic dar in esenta acestea sunt mai relevante:

http://www.romleas.ro/prepelite

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

salutare!marius cum fac sa memorizez pozele astea in calc meu,imi plac la nebunie custile astea si am sa incerc sa mi le fac singura dar din lemn,mersi pt ca esti dragut si amabil cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Foarte simplu.
Click dreapta pe poza, alegi "save picture as"...alegi locatia de pe Pc-ul tau unde vrei sa o salvezi si dai "save". Asa cu fiecare poza.

Se salveaza la dimensinea de 400X300, asa cum sunt puse aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut.amirarobi nu stiu daca merita sa le faci din lemn.nu cred ca o sa-ti iasa foarte bine inbinarile, tinand cont si de faptul ca nu-s toate la 90 grade.sincer pe mine mau costat profilele de rigips doar 30 roni(leam gasit la fier vechi) si vreo 2 sau 3 panze de flex ca o parte din CD-uri sunt crapate pe lungime(deci din unu mi-au iesit 2 bucati).daca crezi ca te pot ajuta cu ceva sfaturi, in careva din mesajele anterioare am lasat o adresa de mesinger si un nr de tel.doar ca pe mesinger intru seara si nu chiar f des, sau aici pe forum.salutari la toti.
ps: merci marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am ceva probleme cu serverul deci nu prea puteti vizualiza pozele - dar pana se remediaza imi cer scuze. Asta e.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilache71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihain2010

freenolf: cam mare cheltuiala pentru cateva pasari: podea lavabila, mai multe custi si in plus o camera indisponibilizata, doar pentru 25-30 de pasari?


Da... ai dreptate... cheltuiala e cam mare pentru 20-30 de pasari... initial ma gandeam la 10-15, prietena.. max 5... plus ca o camera indisponibilizata e cam mult... deja una e a "papagalilor"... asa ca... va trebui sa consum si ceva materie cenusie... sa pun si prepelitele si papagalii intr-o singura camera... sa separ camera in zone izolate fonic :)) .... mai multe custi nu stiu daca voi lua, poate vreo 2-3, cam 100-200 de prepelite... mai mult nu cred ca fac fata la bloc... dar asta mai tarziu... daca rezolv din probleme... Ce sa-i fac, e un "moft" cum mi-a replicat prietena.... sau un vis inca nerealizat vechi de vreo 2-3 ani... la care stiu ca nu voi renunta pana nu voi incerca macar sa vad cum merge..... dar momentan are mult mai putine sanse... sa vedeti cum s-a intamplat :

... Am fost la un crescator de prepelite in ideea de a cumpara vreo 10-15 (prietena... max. 5! ) dar... dupa ce am vazut custile iar apoi 2 baterii cu cate 200 de prepelite (400-500 in total) cu oua si gainati si soba si ventilatoare si caldura, si miros... a devenit evident ca e nevoie de fff multa... imaginatie ... la bloc e cu cantec toata treaba... si cum cheltuiala nu se va reduce doar la prepelite si mancare... am inceput sa ma gandesc ... sa impac si capra si varza... DAR ... a vazut si prietena prepelitele si cum i-a auzit pe "cocosi" cum "canta" din cand in cand, a zis... oua iei, dar prepelite ... nu ! si uite asa ne-am intors cu o casoleta cu 20 de oua...

Oricum, ma gandesc sa rezolv problemele, dintre care cea mai mare e prietena .. Asa ca... intai trebuie sa rezolv problema zgomotului... apoi a mirosului... Dar sa incepem cu zgomotul ... la papagali ma batea gandul de ceva vreme... 3 colivii cu papagali ocupa cam 80x60 cm => o cutie cam de 1x0.8 m si inalta de 1,5m care odata facuta... poate fi folosita si la 2-3 custi de prepelite mari ... Deci.... intai o cutie:
1. dimensiuni - 1x0.8x1.5m => 6-7mp de material...
2. izolata fonic - aici e buba... ma gandeam la scartietoare... polistiren parca ii spune... voi ce ziceti?
3. usa - trebuie, altfel cum hranim papagalii?
4. sa intre lumina - ca vor sta intai papagalii - deci eventual un geam ceva... ma gandesc sa fac "usa" din sticla?
5. sa se poata aerisi - aici cred ca pun un ventilator (cand o fi pentru prepelite) desi spatiul e mic si poate fi curent... dar pt. papagali.... 1.6 mc e destul aer? sa le las usa deschisa? nu merge, iese zgomotul... inca o buba...
6. ceva lavabil pe jos - la asta chiar nu ma gandisem, multumesc.... am niste linoleum ca renovez ..

Punctul 2 e prima mare buba... voi aveti idee din ce material pot confectiona asa o cutie izolata fonic? Ma gandeam la scartaietoare placata cu lemn/placaj la exterior... (am un sifonier vechi si ceva lemne de aruncat... poate le folosesc...) ? Tin minte ca la facultate aveam sus in sala amfiteatru in fundul salii pe toata lungimea... "camere" izolate fonic... adica :) usi nu mai erau, dar daca mergeai pana in mijloc nu auzeai absolut nimic... desi erau "usile" deschise... si vazusem ca era un fel de placaj cu gaurele si in spatele placajului un fel de vata ceva... Deci pereti dubli cu ceva intre ei... asta ar fi ideal... Voi ce ma sfatuiti? Nu cred ca la curte e problema cu zgomotul, dar la bloc parca a ajuns in ciorbita un prepelitoi

PS. Camera are balcon dar nu e inchis... deci aerisirea camerei merge repede... De la o camera pentru prepelite am ajuns la o cutie... credeti ca merge? Au nevoie si de spatiu prepelitele? Acuma chiar nu stiu unde o sa ajung, daca o sa iasa ceva sau nu, dar spatiu am... si incerc sa realizez ceva, macar 15-20 de prepelite ... si macar 3 luni...

Mergi la inceput