Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vasilache71 spune:

Buna ziua.

Sunt si eu incepator in ale cresterii prepelitelor... adica saptamana asta vreau sa cumpar cateva. Deja stau de vreo 5 ore tot citind :) si entuziasmul pe care-l aveam la inceput s-a transformat intr-o usoara ingrijorare :)

Am vazut ca majoritatea locuiesc la curte... Eu nu am posibilitatea... stau la bloc :( si in Bucuresti :) Pe ici pe colo am citit ca ar fi o problema dejectiile, o alta mirosul...

Ce intrebare am pentru inceput: E posibila cresterea prepelitelor intr-un apartament la bloc? Ce probleme pot interveni (sau cu ce probleme s-au lovit altii, daca exista)? Ca o mentiune, sunt 3 camere, din care una goala la propriu, una cu 11 papagali perusi in 3 colivi :)) - nu mai intrebati de galagie, ca deja caut materiale izolatoare fonic :) - si una in care stau cu prietena :)... Papagalii apartin prietenei... prepelitele urmeaza sa le iau de capul meu - cu acordul ei, bineinteles... :) ... deci sunt cam pe cont propriu...

M-am interesat de colivii - pardon, custi - desi pentru 10-15 prepelite cate intentionez sa cumpar mai degraba as face eu una...

Vreau sa vad daca merge treaba in primul rand... si in al doilea rand sa mananc niscaiva oua de prepelita, ca papagalii nu fac :)) Iar la 150 lei cusca nu ma inghesui deloc... Prepelite am gasit si prin Bucuresti si prin Pantelimon (Ilfov) si ma opresc, altfel inseamna sa cumpar cate una de la fiecare, daca mai caut mult pe net :)

Pe scurt (probabil scriu cam haotic la ora asta... dar sunt putin ametit de cate informatii am citit :)) ma intereseaza parerile celor de la bloc in principal. Adica... ce probleme au intampinat si cam ce rezolvare au gasit... Cineva mi-a spus (de la o firma de cofraje de prepelita) www.processcolor.ro - ca ar fi probleme cu zgomotul, mirosul si vecinii :(( Se pot rezolva? Iar daca da, m-ar interesa daca pot dezvolta afacerea la bloc - PFA pentru inceput, etc....

Multumesc pentru rabdarea de a-mi citi postarea si pentru raspunsuri. Momentan trebuie sa plec, voi reveni pe seara.

La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Tocmai din cauza galagiei, dar mai ales a mirosului, nu cred ca merge ca o afacere "la bloc". Cateva pentru consum propriu poate, dar mai mult...
PS: doar dace esti singur in bloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut.cusca am facut-o pe structura de rigips.CD-uri.le-am gasit la fier vechi. am muncit cu ele un pic ca unele erau putin strambe dar au iesit ok pana la urma.plasa de sub ele am gasit-o la un magazin din baia mare.plasa impletita cu ochi de 1 cm, grosimea firului de sarma este de 1mm.nu am gasit plasa sudata cu ochi asa mici.problema la plasa impletita este ca trebuie sa indoi capetele sarmelor sa nu se despleteasca(un lucru foarte migalos).se face mai usor cu un patent cu cioc alungit.plasa din fata este plasa sudata cu ochi de 2,5 cm tot la magazinul respectiv amm gasit. partea de sus si cea din spate eu am pus o plasa foarte deasa(am avuto acasa si nu am mai dat bani pe ea)ca si plasa de tantari doar ca e de metal.
cusca mea are urmatoarele dimensiuni:inaltime 185cm(5 randuri de custi de 25 cm distanta dintre ele este 10 cm(locul pentru tavite)o chestie mai originala la modelul asta de cusca este ca si pastea de sus a boxei are aceiasi inclinatie ca si partea de jos. la fel si tavitele de mizerie au aceiasi inclinatie(o sa incerc sa pun cateva poze numai ca nu ma prea pricep. sper sa pot.)deci boxele mele au aceisi inaltime si in fata si in spate.suprafata unei boxe este de 1m pe 65 cm, deci 0,65 cmp ma gandesc ca o sa intre 60 bucati.
nu stiu daca iti dai seama despre ce este vb din descrierea mea, daca chiar vrei mai multe detalii iti las nr de tel:0752154868 sau pe mesinger feli.morar o sa ai nevoie de ceva scule pentru a reusi sa faci cusca.cert este ca mia iesit f bine.o sa revin mai tarziu cu poze daca reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

vreau si eu sa vad modelul tau de baterie filip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

imi zice careva cum pot sa atasez foto la mesaj. sa pun cateva poze cu cusca mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

eu te am bagat in lista de mess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

imi zice careva cum pot sa atasez foto la mesaj. sa pun cateva poze cu cusca mea


Iti faci un album foto, incarci pozele acolo si postezi in mesaj linkul catre poza care vrei sa o arati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

merci adi dar o sa am nevoie de mai multe detalii.nu ma pricep chiar deloc cum imi fac albumul?(fac un fisier cu pozele?)(le am in calculator) dace este careva cu destula rabdare sa-mi explice ok, merci, daca nu... merci orcum. pe mesinger ma descurc mai bine(i-mi arata ficamea(de 8 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trimite-mi mie pe mail mariuspernes@gmail.com si vad eu cum sa te ajut.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Pt vasilache:
Ref prepelite la bloc.
E super ca ai reusit sa-ti convingi prietena sa cresteti, pe langa papagali si perusi, si prepelite. Daca ai o camera, goala si disponibila, o poti amenaja ca si "prepelitzarie". Nu implica multe costuri: o podea lavabila (cad pe jos si excremente si furaje) un ventilator de geam (sa scoata afara mirosurile si sa asigure aer proaspat) si cateva custi suprapuse intr-o baterie (astea le faci sau le cumperi) Si mai trebuie si pasarile, care, la fel, le faci (incubezi) sau le cumperi. Pentru consumul a 2 persoane un numar de 25-30 de pasari este mai mult decat suficient. (15-20 de oua pe zi echivalentul a 4-5 oua de gaina).


Mergi la inceput