constipatia la sugari

constipatia la sugari | Autor: adinutzza_87

Link direct la acest mesaj

hai sa o luam cu inceputul bebitu meu are 3 saptamani , din pacate san nu am decat foarte putin asa k sunt nevoita sa ii dau lapte praf noi am mers pe Humana 1 dar am observat ca face scaune cam tari si se chinuie cu toate k respect exact instructiunile de preparare acum incerc sa ii fac laptele un pic mai slab poate este d la lapte este prea gras. INTREBAREA mea este stiti cumva copii hraniti cu humana sunt predispusi la constipare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna si sa-ti traiasca bb,

in primul rand nu mai dilua laptele, prepara-l exact asa cum scrie in instructiuni !

in al doilea rand nu te da batuta asa usor in privinta alaptarii naturale, incearca si tu mai multe metode de crestere a lactatiei, sunt destule subiecte aici pe forum

alaptarea este cel mai bun lucru pe care il poti face pentru copilasul tau, macar pana la 6 luni sa incerci sa-l alaptezi, este foarte bine si pentru sistemul lui imunitar

in general copiii hraniti cu lapte formula au tendinta de a fi mai constipati decat cei alaptati, nu conteaza marca de lapte praf folosita

mergi neaparat la pediatru sau suna-l sa-i ceri sfatul, intreaba-l daca ii poti administra copilasului tau humana milchzucker, este foarte bun pentru combaterea constipatiei.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

crede-ma k am incercat toate metodele de crestere a lactatiei d la pastile ceaiuri ma si mulgram sa stimulez lactatia dar degeaba:(((( o sa sun medicul k alta solutie nu gasesc:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Adinutza ,eu daca stiam atatea despre alaptat cate am aflat dupa ce mi s-a oprit lactatia ,cred ca alaptam si acum. Eu nu am cerut sfaturi si m-am izolat de toata lumea dupa ce am nascut,nici pe forum nu intram,imi era ciuda ca nu poate copilul meu sa suga. Nu putea pentru ca eu nu am avut niciodata sfarcuri,nu imi ieseau nici macar la frig,plus ca unul dintre sani a fost lovit cu o minge ,si de acolo probleme cu sfarcul. Ce voiam eu sa subliniez : daca nu exista probleme "mecanice" ,sa zicem,adica la fel ca la mine,nu se formeaza mamelonul,san tare.perfect rotund ,nu poate apuca bebelul si plange de foame, nu exista "nu am lapte". Incearca sa pui copilul intai la san,lasa-l sa suga cum vrea el,mai repede sau mai incet,chiar daca dureaza o masa si o ora sau mai mult. Da-i cand plange,chiar daca a supt in urma cu 10 minute,si se regleaza lapticul. Cauta pe youtube filmuletele cu Ana Culcer, femeia aia cred ca invata si o stearpa sa alapteze,zau. Nu sunt de acord cu ea ca pediatru din alte motive,dar la alaptat e cea mai buna.
Fa tot posibilul,incearca toate leacurile babesti,si galafor,alte ceaiuri pentru sporit lactatia ,pentru ca laptele de mama este sfant,este cel mai bun.
Cum spunea si CorinaDani,nu mai dilua laptele ,pentru ca ii schimbi calitatile nutritive,nu mai e la fel de satios. Si la fel cum spunea tot ea,laptele tau este cel mai bun medicament pentru puiul tau,si LP predispune copilasii la constipare.
M-am intins si nu stiu daca ai inteles ceva,ca scriu alandala . Mi-am promis in momentul in care m-am informat despre alaptat,ca o sa incerc din toate p[uterile sa conving cat mai multe mamici sa nu renunte usor cu alaptatul. Aaa,si mai voiam sa spun,sa incerci sa nu ii mai dai lp imediat dupa san,ci sa lasi bebelul ceva timp,pentru ca ei sunt lacomi,si daca se satura bine,dar ii dai si biberonul,va papa iar,chiar daca e satul. Al meu e mai maricel,si daca acum ii dau sa pape,si vede pe altcineva ca mananca in castronel/farfurie la fel,vrea iar,ca spune ca-i mancarea lui .

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

multumesc pentru sfaturi dar k sa iti dai seama k am facut tot c era omeneste posibil l-am tinut intr-o noapte p copil 6 ore la piept si urla cat il tineau plamanii d foame bineinteles si saracu incerca sa adoarma si nu putea iar ulrla si mi-am trimis sotul noaptea sa-mi cumpre lapte praf si imediat c a papat a si adormit, si apoi am inceput sa ma mulg sa vad cat produc si mai mult d 40 d ml si asta intr-o ora si de la ambii sani nu am avut niciodata:(((((((((((( crede-ma k la inceput am plans cu sughituri numai puteam de nervi de necaz dar na asta e nu am c sa fac nu toata lumea e norocoasa.
Crede-ma k in spital imi venea sa le iau la bataie p mamele comode care erau ude p camasile d noapte de lapte si ele spuneau k nu stau sa se chinuie cu copii cand ajung acasa le dau lapte praf si eu am fost trimisa la pompele de san din spital si le-am umplut de sange k nu iesea nimic:( deci inchipuieti ce a fost in sufletul meu in momentele alea ,,,,,,,,,,,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Ceaiul de musetel ajuta la constipatia sugarului hranit cu lapte praf. Intreaba pediatrul copilului inainte de ai da orice. Poate te indeamna sa schimbi laptele.

Florina si Elise (9 iulie 2004)

Mergi la inceput