Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (92)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Am zis ca-s desteapta si am luat Calgel sa ma dau pe sfarcul dureros inainte de masa Irinei (ca doar e pt bebelusi, nu?), onitza mi-a dat ideea cand mi-a zis ca in crema ei de la dermato e anestezina si ce credeti? Apa de ploaie, absolut niciun efect. Sper sa nu fie atat de lipsit de efect si pe gingiile dureroase ale pufuletilor nostri... Ba nu, un efect a avut: s-a strambat fii-mea cand a luat sanul, de parca i-as fi dat avocado simplu.

de Isabela si Irina (01.02.2010)



Pt eruptziile dentare aceeashi pediatra ne-a recomandat baby orajel. Eu l-am luat de pe site dar inca nu l-am folosit. Oricum, la cat de scump e (75 ron + 21 ron transport) ar fi culmea sa nu aibe efect. In plus, pt stari de agitatzie prelungite, cica sa le dau nishte granule homeopate (chamomilla ch15). M-am dotat si cu de astea, dar deocamdata nu a fost cazul sa le folosesc.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)



tu faci ca mine
cand inca eram gravida cautam remedii pt colici, asa frica imi era de perioada colicilor...si am cumparat niste supozitoare (nush cum se spune corect) naturiste nemtesti de la o tipa de pe aici.
si nu le-am folosit, ca nu mi-au trebuit

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

m-am lamurit cu acea tensiunea dubioasa de 57 cu 35 - in cartea tehnica a unui tensiometru (de care am si eu) scrie ca poate da erori in cazul extrasistolelor... extrasistole care sunt determinate de descarcari suplimentare de adrenalina (o explicatie a unui patzitus) care ar fi cauzate de un stres... si eu eram cam speriata... suna rezonabila explicatia gasita de mine cu google? sau sa ma duc totusi la un medic?

AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog




aaa...normal ca era eroare, de asat nici nu m-am panicat sa-ti raspund cand am citit ce-ai patit...oricum intepatura aia totusi e ciudata..
si eu am trimis acu mail medicului de familie sa ma programeze la o consultatie completa. L-am rugat sa nu ma puna sa stau la rand ca n-am timp..astept sa vad ce zice..

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

lorex Si ce-ar trebui sa fac daca le apuca criza in miez de noapte? Nu sa apelez la stoculetzul sigur din frigider?


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Apropo de durerile dentare, Daniel le are f mari, am fost f tentata sa iau beby orajel insa sotul a citit niste review-uri despre el pe siteuri straine si nu a vrut sa riste, am inteles ca daca ar fi copilul alergic la nu stiu ce subst din acest produs, se poate invineti copilul si ajungi cu el la spital de urgeneta sau poate chiar deceda...si nu m-a lasat sa comand...in schimb calgel e apa de ploaie.

In seara aceasta l-am serbat si noi pe paul, s-a simtit f bine intre pireteni, ma uit la el si nu-mi vine sa cred cat s-a facut de mare, parca mai ieri era cat daniel. Cand a trecut timpul>?????

CATALUTZA, nu ma pot mulge din pacate, nu am lapte de muls, eu stau si o ora sa storc un paharel nu stiu de unde scoate bebe atata lapte de se satura Tu ai luat acea pastila? MI se pare fff interesant.

Fetelor va multumesc din suflet pentru incurajarile voastre minunate, eu stiu ca bunul Dumnezeu este alaturi de noi si ne va ajuta sa avem un final fericit, altfel nici nu se poate. Sper doar sa mai am sansa si eu sa simt ce inseamna un alaptat minunat fara dureri, am avut parte doar o sapt din 4 luni si 3 sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

cui trebuie sa multumesc pt documentarele BABY HUMAN??
sunt bestiale...o incantare!

Stiu ca Cristies s-a ocupat sa le puna pe transfer.ro dar nu stiu cine a venit cu ele...ratusca? tu?

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

cui trebuie sa multumesc pt documentarele BABY HUMAN??
sunt bestiale...o incantare!

Stiu ca Cristies s-a ocupat sa le puna pe transfer.ro dar nu stiu cine a venit cu ele...ratusca? tu?

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



Apropos de Baby Human, eu nu le am Am intrat pe transfer cand ne-am intors din Romania si ne-a spus ca a expirat termenul. Si nu le-am putut descarca si eu. Ma poate ajuta cineva?


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Asa, ca tot ma tineam sa intreb: ce faceti voi cu steamerul? Pentru ce fel de mancare de bebe este? La supa banuiesc ca nu... la piure? sau cum? eu fierb legumele si apoi incep sa blenduiesc din ele, treptat. Nu asa se face?

Si inca ceva, pentru fetele care nu au inceput inca cu supa: a zis cineva la un moment dat ca supa goala nu tine de satul. Am notat la vremea respectiva, insa m-am gandit ca in sensul ca i se face foame dupa 1-2 ore dupa ea... EROARE! Supa goala este de fapt apa cu gust de morcov!!! De aia ieri m-a disperat Andrei, de foame! Deci, azi m-am desteptat: i-am dat supa la ora mesei, am asteptat inca 30-40 de minute sa o pipileasca cat de cat si apoi i-am dat o masa de lapte normala, pe care a luat-o full, deci nu am gresit! Poate ajuta pe cineva experienta mea...
Maine pasez morcovul... si vesti deloc imbucuratoare de la frate-miu: in solarul lui morcovii sunt cat juma de deget, deci astia din piata sigur sunt umflati cu azotat!

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!



Steamerul eu il voi folosi pt legume si peshte si orez. Adica pt piure cum ai intuit si tu.

Supa clara eu nu le-am dat deloc. De la inceput crema. Initzial zeama +morcov pasat.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

decenuela Mersi pt poze .

mamidepuiuti Ai avut ceva rabdare cu minitoys ashtia...

micki_mica Branza de vaci o cumpar ca atare din magazin. Verific sa fie in termen si gata. Lactate nu ma risc inca sa iau de la tzarani deshi sunt mai gustoase. Tzin minte din perioada sarcinii ca erau interzise lactatele neverificate si "neomologate" din cauza riscului infectarii cu lysteria.

nikole Daca-i asha cu ananasul...atunci slava domnului ca nu am patzit nimic. Dar cum am zis, a avut cel mai mare succes din toate alimentele introduse pana acum.
Dar chestia cu "tropicalul" eu nu mai sunt de acord (pe vremuri gandeam la fel). In zona de bashtina sigur nu e considerat alergen.

Avocado-ul Eu ma gandeam sa-l ascund in piureul de legume.

haircut Noi nu am patzit nimic de la banana. Si nu shtiu ce m-ash face fara ea. Nicic macar in proportzie de 60/40% cu mar nu prea le place marul...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui onitza

Apropo de durerile dentare, Daniel le are f mari, am fost f tentata sa iau beby orajel insa sotul a citit niste review-uri despre el pe siteuri straine si nu a vrut sa riste, am inteles ca daca ar fi copilul alergic la nu stiu ce subst din acest produs, se poate invineti copilul si ajungi cu el la spital de urgeneta sau poate chiar deceda...si nu m-a lasat sa comand...in schimb calgel e apa de ploaie.




Cred ca in general alergiile la medicamente prezinta acest risc...

LMA lui Paul!


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Nu-mi vine sa cred ce efect are diversificarea asta...cu fructe... De la 1 kk o data pe zi sau la 2 zile, astazi au facut cate 5. Si au nishte funduletze iritate...cu toata crema buna...nu are timp sa-si faca efectul ca apare un nou intrus in pampers . Ce sa fac? Revin la lp pana le trece? Mamicilor cu bb 2 ziceti-mi din experientza cu bb 1...plssss...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput