HAI OANA,ANDREEA!BV Tanti,Geo!iul-aug 2010 (141)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorina_goga spune:

HAI OCHIDUT !!!


NASTERE USOARA!!!!!!

BEBE SANATOS SI MANCACIOS!!!!!

38+ Bogdan-Andrei
AMR ~ + 1 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Carmen, gata, ai ajuns si la 34+ . Acum la plimbare sa vina Leti usor. Tinem pumnii pentru maine!
Maurice dupa cum vezi pe aici cine a fost cuminte in patut a ajuns la termen. Cu o singura exceptie din pacate.

Apropo de pompe. Nu puteti merge la cea electrica de la spital. Sau inchira de la farmacie pentru febra laptelui? Ca asa se practica pe aici, cine-si permite sa dea 200 de euro pentru prima saptamana.
Aelita, mi-e greu sa cred ca n-ai gasit paturele pentru Andres, din cele de unica folosinta ma refer. E placerea ta sa faci ceva cu manuta ta, nu?

Emushi, Dragaica, bafta la eco!

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 33+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

RODICA stii ca iti spuneam ca iti vor multumi si ca le lasi sa respire langa tine?
cu tipa care iti dansa flamenco(ceea ce rezulta multa pofta de viata la locul de munca,din partea lor,siu asta e bine,nu le gasesti acre ) asa ma ducea pe mine cu patul ala pe roti,cantand.ea,nu eu canta si radea ,mai,ziceai ca sunt toate indragostite !

auzi,contractiile tale erau dureroase?cele la o ora...ca deja la alea de 15 minute cred ca se anunta nasterea.
cred ca nici nu te gandeai tu ca nasti atunci!!!!

deci dupa 34 nu se mai opresc contractiile.ca nu stiam.

of,printesita mititica,ce a emotionat-o si pe ea nasterea surioarei !
iar ma ia plansul.
mai,RODICA,m-au emotionat tare mesajele tale !

BTZ OVI asa ziceam noi ca nasc,la prima,de pe la 38,dureri,contractii..si apoi ne rugam de ea.cumnata-mea la fel,pe la 36s a ramas inzapezita cu masina,suna ca ea naste,desi nu avea contractii,dar ea naste in zapada si nu ajunge salvarea la ea!!! si a nascut la 40

OANA asistenta aia e chiar tampita...zau asa...Cred ca nu judeca atunci cand vorbeste! cum sa te rogi sa ai parte de cezariana la urgenta???? stie ea din vasta ei experienta ce inseamna o urgenta in cazul asta??? ca si cand ar fi joaca:aaa,roaga-te sa nu mai respire,sa nu mai aiba puls,ca sa ajungem la cezariana de urgenta !


CREATA


CARMEN stiu ca nu ai probleme cu spaniola,doar daca ai cu limbajul ala de tricotat,ca eu aveam si in romaneste probleme cu revistele,pana ma dumiream ce vor sa spuna...in engleza nu prea le inteleg ...Bine uneori si in spaniola ma chinui sa scot un model,cand incepp ei acolo sa balmajeasca cum sa rasucesti ochiurile Chiar am un model care mie nu mi-.a iesit si pace,o sa il mai incerc odata,sa il citesc cu calm.
asa ca daca ai vreun dubiu la expplicatii pe acolo,imi zici,ca eu le-am mai deslusit ,o sa fie termeni pe care i-am gasit eventual explicati pe you tube sau pe net.iti arata in diverse siteuri cum se face anumit model cu vreo denumire...

RODICA vad ca ti-o mai tin in spital pe delfinuta.nu te speria,nu e grav cu icterul,doar ca ei prefera sa ti-o dea acasa in cele mai bune conditii,ca sa fie ei siguri! e greu sa stai fara ea,te inteleg...

EMUSHI bine ai revenit !

vaaaaaaaaaaaaaaaaai ce vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaad?????????????????

Citat:
Fetelor am primit un mesaj...probabil de la Tanti:

"La 9.45 a venit pe lume Matei Alexandru, 3.6 kg."

Felicitari ,TANTI !!!!!!!!!! Bine ai venit pe lume,Matei!!!! sa fii sanatos ,sa cresti mare si frumos !


OTILIA ce ma bucur ca s-a intors bebelina,manca-o-as de cumintica,te-a ascultat !!!!

RACUSOR mama ta acum ii poate face multe,ca il aveti pe Andrei ca masura
mie imi e mai greu cu explicatul,sau folosesc reviste pt modele mai complicate,dar asa la simplu,fac orice daca am copilul langa mine,din ochi.asa ca da-i mana libera mamei sa faca ,sa incerce,sa desire,pana nimereste masurile si isi aminteste.
trebuie sa fie si la voi reviste ,intreaba fetele poate gasesc ele prin bucuresti,.
sau cauta pe net,poate asa cum am gasit eu revistele spaniole puse de altii ,poate gasesti si tu romanesti.daca iti gasesc,iti trimit,in romaneste,eu cred ca am mai gasit odata pe undeva..

cu greutatea lui bebe,eu iti spun cum e aici:nu exista un trebuie sa ia atat sau atat pe saptamana ! Doar ca trebuie sa ia ceva.incearca sa nu te obsedezi pe o cifra,asta e o capcana mare,pe care am invatat-o si eu la primul copil,ca si eu disperam,noroc ca m-au linistit si invatat aici medicii,toti spuneau acelasi lucru,ca nu toti copiii sunt la fel,ca important e sa nu stagneze si sa nu scada,dar sa nu ne obsedam dupa grafic ca e o mare capcana,ca nu toti iau la fel.
deci nu poate sa ia fix 200 pe saptamana,e imposibil sa ia toti copiii la fel ! imposibil sa ia la fel de la o saptamana la alta,oricat i-am indopa.
mai ales ca el e mititel.sunt copii peste 3 kg care nu iau 200 pe saptamana.Sofia lua si 50 uneori,alteori lua 300...e normal ! important e sa manance,si sa ia ceva,nu te stresa rau incearca sa iti spui ca nu exista "trebuie" la un bebe,ca e imposibil sa te tii dupa un grafic.

MAURICE pup sa nu iti mai fie frica

OCHIDUT



OTILIA-
Citat:
Aelita, mi-e greu sa cred ca n-ai gasit paturele pentru Andres, din cele de unica folosinta ma refer. E placerea ta sa faci ceva cu manuta ta, nu?
AAA,cum sa nu ?? am mereu in casa pachete de 20 de paturici din alea de unica folosinta,la masa de infasat numai din alea am folosit la copii,pun si sub ei ,am si protectoare de saltea din alea cu impermeabil si elastic,la toate saltelele,am cateva feluri ,doar sunt cu capul
astea asa sa ma aflu in treaba,mai,eu ce fac noaptea???
daca nu pot sa fac rochite,fac paturi...mi-au placut materialele astea cand le-am vazut la mercerie si ma gandeam ce sa fac cu ele???
am un impermeabil din asta facut de sora mea,si mi-a placut fatza de cele cumparate si am zis ca fac si eu ...
ce crezi,ca imi vine sa ma duc sa mai cumpar si sa mai fac,am prins gustul!
asa si paturica aia cu funda,in triunghi,doar am cumparate si chiar frumoase,dar te pui cu capul??
pai acum nu mai am ce face,si ma gandesc ce sa mai fac?vreo patura iarrr??? ii fac rochie pana la urma juniorului ! cu funde cu tot!n-am stare,asta e..



31+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Bumble am intrebat farmacista de Arefam si a ramas si ea uimita ca mi l-a recomandat dr de garda tocmai in ultimul stadiu al sarcinii.Inca o data iti zic ca ai avut mare dreptate si iti multumesc iarasi pt sfat
Am fost si dupa pompita de san,am gasit doar manuala de la Primii Pasi la 38 de lei.Nu am luat-o inca,as opta pt cea electrica cum ati zis si voi.Am gasit biberoane din sticla la 17 lei insa am uitat de la ce firma.



37+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
AMR 19 ZILE pana la
Mami te roaga sa stai la caldurica pana la termen


btz-ovi am tot vazut ca discutai cu bumblebee de arefam dar nu am luat in seama prea mult ce discutati... Eu iau utrogestan si tot la fel e recomandat in trimestrul 1 si 2...nu in 3.... Il iau cam de 2 sapt, tot la recomamdarea doctorului ca i s-a parut ei ca am o secretie mai apoasa. Arefam si utrogestan e acelasi lucru? Ce rau face? Te rog sa ma ierti...stiu ca s-a mai discutat, dar mi s-a sters memoria...

"Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise"
fericita 30+ cu Florentin Andrei. Ma la DD sa am un bb sanatos si la termen
AMR 9+ si vine minunea de bebe

***Bebelul meu mic***
***Poze***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Florentina_C

btz-ovi am tot vazut ca discutai cu bumblebee de arefam dar nu am luat in seama prea mult ce discutati... Eu iau utrogestan si tot la fel e recomandat in trimestrul 1 si 2...nu in 3.... Il iau cam de 2 sapt, tot la recomamdarea doctorului ca i s-a parut ei ca am o secretie mai apoasa. Arefam si utrogestan e acelasi lucru? Ce rau face? Te rog sa ma ierti...stiu ca s-a mai discutat, dar mi s-a sters memoria...

"Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise"
fericita 30+ cu Florentin Andrei. Ma la DD sa am un bb sanatos si la termen
AMR 9+ si vine minunea de bebe

***Bebelul meu mic***
***Poze***


Florentina, nu cred ca intri in aceeasi categorie cu Gabitza, ea trebuie sa nasca, e la termen, tu mai ai de stat oleaca, chiar olcuta mai mult, deci, relax, poti sa mai iei. Asa multe mai scriu astia pe prospecte, eu am depasit dozele maxim admise de progesteron pana in saptamana 24, am facut si injectabil, luam si utrogestan. Depinde de caz, de ce vede doctorul
Poate medicul tau chiar are motive sa iti dea tratamentul asta, si nu uita ca noi nu suntem medici! Ne dam si noi cu parerea...


Alina 34+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Citat:
citat din mesajul lui Florentina_C

btz-ovi am tot vazut ca discutai cu bumblebee de arefam dar nu am luat in seama prea mult ce discutati... Eu iau utrogestan si tot la fel e recomandat in trimestrul 1 si 2...nu in 3.... Il iau cam de 2 sapt, tot la recomamdarea doctorului ca i s-a parut ei ca am o secretie mai apoasa. Arefam si utrogestan e acelasi lucru? Ce rau face? Te rog sa ma ierti...stiu ca s-a mai discutat, dar mi s-a sters memoria...

"Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise"
fericita 30+ cu Florentin Andrei. Ma la DD sa am un bb sanatos si la termen
AMR 9+ si vine minunea de bebe

***Bebelul meu mic***
***Poze***


Florentina, nu cred ca intri in aceeasi categorie cu Gabitza, ea trebuie sa nasca, e la termen, tu mai ai de stat oleaca, chiar olcuta mai mult, deci, relax, poti sa mai iei. Asa multe mai scriu astia pe prospecte, eu am depasit dozele maxim admise de progesteron pana in saptamana 24, am facut si injectabil, luam si utrogestan. Depinde de caz, de ce vede doctorul
Poate medicul tau chiar are motive sa iti dea tratamentul asta, si nu uita ca noi nu suntem medici! Ne dam si noi cu parerea...


Alina 34+ cu
gargarita


Multumesc, Bumblebee .
Maine schimbam si noi semnatura ...facem 31 saptamani fix. Cred ca nu mai am rabdare si am sa o schimb de astazi...

"Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise"
fericita 30+ cu Florentin Andrei. Ma la DD sa am un bb sanatos si la termen
AMR 9+ si vine minunea de bebe

***Bebelul meu mic***
***Poze***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ca ziceti de semnatura,bine ca imi amintiti,azi trebuie sa schimb si eu,32 cred...
eu de ce ma apropii,incep sa uit cate saptamani am,subconstientul ..de frica..

32 saptamani,deci

31+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo1901 spune:

Bun gasit fetelor.........

FELICITARI TANTI !!!!!!!!!!!!!!....recuperare rapida, iar micutului MATEI ALEXANDRU sa fie sanatos, cuminte si sa isi bucure parintii...bun venit in lume

Multumesc fetelor pentru complimente (BIANCA,BAMBOLETTA SI MICHELLE 1981)....dar am pus si eu putin pe mine....m-a certat dr ca doar 5 kg, dar ce sa fac? Sabina sa fie bine...e tot ce conteaza....



Ramona 33+ ....cu o scumpica de - Sabina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

TANTI FELICITARI MAMICO!!!!! Refacere usoara si bebe sanatos si mancacios! Bine ai venit Matei!

Eu am fost la manechiura, pedichiura si acum nu mai am stare prin casa. Cand m-am intors am constatat ca mi-am stricat 2 unghii si m-am intors sa mi le repare. E clar ca am inebunit, recunosc!!! Noroc ca plecase sotul putin de acasa si nu m-a vazut, ca imi zicea ca am luat-o razna.
Acum mananc si ma gandesc cu parere de rau ca diseara si maine fac foamea... Declar fix 15 kg in cap; ideea e ca am plecat de la bun inceput cu vreo 2 in plus fata de greutatea mea normala, deci....e ceva.

Sotul a fost la spital si a aranjat cu rezerva, s-a intalnit intamplator si cu doctorul care s-a speriat cand l-a vazut, ca a crezut ca mi s-a intamplat mie ceva.

Aelita, Bumblebee, Sorina multumesc de incurajari!

Maurice, bine ai revenit! Stai linistita, fara teama; daca tu stai cumintica acolo in pat nu o sa se grabeasca nici delfinasul.

Larisa[/red], numele meu e Oana. Multumesc pentru rugaciuni. Maine mi-a zis mama ca e sarbatoare si culmea e chiar nasterea Sfantului Ioan Botezatorul. Am fost tare impresionata ca pe mititica noastra o sa o cheme si Ioana, dar evident intamplator, nu ne-am gandit noi cand i-am pus numele ca o sa nasc in preajma sarbatorii... .

si poate mai intru pe seara, depinde cum o sa stau cu emotiile.

37+ cu

IT'S THE FINAL COUNTDOWN!
MAINE pupa mama pe scumpete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

scuze pt caracterele cu care am scris, nu stiu pe ce am apasat eu acolo de au luat- razna

cred ca imi tremura si mainile de emotii

37+ cu

IT'S THE FINAL COUNTDOWN!
MAINE pupa mama pe scumpete

Mergi la inceput