Cucuvea pe casa

Cucuvea pe casa | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

In popor se zice ca daca-ti canta buha pe casa de 3 ori inseamna moartea cuiva din familie.
De cand m-am mutat(ianuarie 2010) vine in zona o cucuvea , probabil ca are ce sa vaneze.Azi dimineata statea desupra balconului de la dormitorul meu si am putut sa o vad.
Eu nu sunt foarte superstitioasa, am unele fixuri ca toata lumea,dar mi-am adus aminte de ce zicea bunica.Tare sunt curioasa daca e superstitie, doar coincidenta sau are un dram de adevar.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Eu nu cred in superstitii de genul pisica neagra, marti, 13, etc. Nu credeam nici in superstitia legata de cantatul cucuvelei. Dar m-i s-a intamplat de f multe ori ca (,) cantatul cucuvelei sa coincida cu moartea cuiva, din familie, din vecini, din apropiere. Apoi am inceput sa cred in aceasta superstitie. Este foarte sinitru felul in care aceasta pasare canta. Nu neaparat ca este asociata cu moartea, dar nu stiu, are un mod aparte. De vazut nu am vazut nici una pana acum. Din cate stiu, tot din popor se zice, ca atunci cand vesteste moartea, cucuveaua canta noaptea si sta ascunsa. S-ar putea sa fie niste aberatii, dar asa se aude din popor. In rest, este o pasare ca oricare alta, deci e normal sa fie vazuta pe timp de zi, cautandu-si hrana,mai ales in zone populate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

sau pur si simplu vine sa manance....
La mine n-a murit nimeni si cred ca si-a facut si cuib cucuveaua (e adevarat ca mai ales toamna sunt destui soareci - de la porumb - si nu pot decat sa ma bucur ca-i pe aici sa-i casapeasca).
Aaaa sa va mai spun ca am gasit si o broasca in casa?
Relax, in final orice superstitie se implineste daca CREZI in ea, asa ca nu mai numarati cantatul cucuvelei si vedetei-va linistite de viata.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

In seara asta am vazut ca sunt pereche.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Trimite-mi-le mie, Asi! Mi-ar placea mult de tot sa am niste cucuvelute simpatice prin copacii de langa bloc.

P.S. Stai linistita, nu se intampla nimic daca niste pasari iti canta pe casa. Fie ele si cucuvele.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Denizel,poate suntem noi mai ciudate,!
Mie imi plac bufnitele,dar nu am vazut niciuna vie.
Acum daca vad una nu stiu cum am sa reactionez,imi fac testamentul sau o adopt,!
Na!Iar a trbuit sa edit. ca am confundat paserile,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

hehehe, noi de cind ne-am mutat avem o cucuvea in copacul din fata blocului.
au mai curatat unii copacul ca era prea mare si se usca si cred ca si-a facut cuib cumva intre blocuri, chiar linga noi.
o vedem destul de des odihnindu-se pe o mica streasina si ne place.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

daaaaa, Buli, exact la tine m-am gandit cand am citit topicul asta :).



Bnica, cum stai cu mierlele? Tin minte ca anul trecut te parasisera pe tine. Anul asta s-au intors?

Citat:
Na!Iar a trbuit sa edit. ca am confundat paserile,.


Ce, ce, ce, ce scrisesei in loc de "bufnita"??? :))


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Denizel,,isi facusera cuib langa casa mea dar nu stiu ce le-a alungat,motanul sau intemperiile!Cuibul se vede dar este gol,.
Acum am multe vrabiute si o cioara care sta pe lampa de pe strada si tot croncane dar nu am aflat ce ...vrea sa spuna,!

Mergi la inceput