Gemenii vorbesc mai tarziu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ooho, ginger, daca-ai stii cat de mult imi doresc sa vina perioada aia, perioada in care nu o sa le mai taca guritzele decat in somn!
toata lumea asa imi spune, lasa, ca vor vorbi de n-o sa mai poti si n-o sa mai stii cum sa le inchizi gura, insa eu exact asta vreau: sa vorbim, sa vorbim muuulte, vrute si nevrute, tot timpul, sa ma intrebe de ce una si de ce alta mereu! nu cred c-o sa ma satur, asa mi-e felul. cu nepotelul meu de 4 ani vorbesc mereu cand ne vedem, parintii lui deja nu-l mai baga in seama in unele momente, insa eu tot simt nevoia sa-i raspund, sa-i povestesc si sa-l incurajez sa-mi spuna ce-o vrea el...
om vedea, poate timpul o sa-mi dovesteasca altceva, mai ales ca o sa incep in curand si serviciul si nu stiu ce disponibilitate o sa mai am...

trupa galagioasa!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Lumi, ce pot eu sa-ti spun despre ale mele e ca imi faceam si eu probleme pana la doi ani ca nu vorbeau deloc, iar apropiatii imi ziceau c-o sa vina vremea cand o sa ma innebuneasca si o sa-mi doresc sa taca!.. Si asa a si fost. Dupa doi ani, insa, parca le turna cineva cu palnia cuvintele, in fiecare zi mai multe si, cu timpul, chiar si propozitii. Totul intr-un ritm ametitor!
Asa ca... stai linistita si lasa-i sa se dezvolte in ritmul lor. ce pot sa-ti spun e ca eu am vorbit foarte mult cu ele, de la un an chiar, am incercat sa le implic in tot felul de jocuri cu imagini si pentru "dezvoltarea vorbirii" (stii tu, ca la scoala; eu intrebam, eu raspundeam. cu suport in imagini de cele mai multe ori, sau cu jucarii, incercand totusi sa ma asigur de atentia lor si de implicarea in raspunsurile mele, chiar si din priviri, pentru ca sigur achiziitiile se fac chiar si atunci cand nu vorbesc neaparat..).

Pupicim hunii mici si ... lasa-i! Stiu ei ce fac!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dalina, multumesc!! asa si eu, vorbesc cu ei de fff mult timp, inainte de 1 an, le-am luat tot felul de carticele, de puzzle-uri ptr bebelusi, avem tot felul de imagini, de culori, de jocuri, de cate si mai cate... eu vorbesc, eu raspund, mi se pare ca eu aud!
stiu insa ca nu e asa, m-am mai relaxat in privinta asta, va fi bine si vom avea luuungi si frumoase conversatii curand!



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

luminita, sa-ti traiasca baieteii si sa se faca mari!
Am prieteni cu tripleti de 2 ani, care la fel vorbesc pe limba lor. Interesant ca cele doua gemene monozigote nu vorbesc la fel de bine ca cea de-a treia. La fel li s-a spus si lor, ca este foarte normal, si ca daca interactioneaza mai mult cu alti copii li se vor dezvolta limbajul mult mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Sunt inca foarte mici. Nu te poti astepta de la ei mult. Sunt sigur ca o sa vorbeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

chri70, raisa5, multam fain!


Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput