Sugestii pt o nastere naturala lipsita de probleme

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Vivela, mi-am propus si eu sa incerc presopunctura dar uitasem sa o mentionez aici. Ai invatzat tu sa iti faci sau ai avut pe cineva care era deja familiarizat cu subiectul? Din ce am citit pentru o inducere poate dura si o jumatate de ora masajul intr-un acelasi punct (o chestie si foarte neplacuta) si ma indoiesc ca as putea sa imi fac singura.
Linkul asta e mai complet http://www.childbirthsolutions.com/articles/birth/acupressure/index.php


Mami de (28.10.2008) si bb2 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Eu am ceva idei despre cum se poate evita o inducere.

Prefer pe mail.


presopunctura e acupunctura?

asa a fost

poze

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Paulush, vad ca nu ai activat pm. imi poti scrie pe pm? eventual iti dau acolo o adresa de e-mail.

nici eu nu inteleg ce este presopunctura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

paula, vroiam sa intru la povestea nasterii pe care ai scris-o sa-ti spun ca ceea ce ai povestit tu m-a convins sa imi traiesc travaliul asa cum vine, fara anestezii sau alte interventii . de multe ori in timpul durerilor alea mai nasoale rememoram franturi din mesajul tau si savuram tot ceea ce se intampla cu mine. acum imi dau seama ca n-as fi vrut pentru nimic in lume sa fi ratat experienta asta. iti multumesc, sincer, prin povestea experientei tale ai facut sa fie si experienta mea una deosebita .

alinusca, cine ti-a spus ca presopunctura e neplacuta? presopunctura nu e totuna cu acupunctura, foloseste aceleasi puncte, dar nu prin intepare cu ace, ci prin masaj. deci e vorba de masarea cu un deget (dar poate fi si un creion, de ex.) a punctului respectiv. eu am o carte (pe care am tot tocit-o de ani buni) in care explica manevrele mai pe larg - cum se face, in ce sens se face masajul, cat de apasat. de ex., la tonifiere se face in sensul acelor de ceasornic si mai apasat, la dispersie in sens invers acelor de ceasornic si superficial. in cazul tonifierii, afectiunile vizate se manifesta prin lipsa de energie, in cazul dispersiei - e nevoie ca energia acumulata in exces sa fie disipata... pentru travaliu am vazut ca e nevoie de tonifiere, deci de un masaj circular in sensul acelor de ceasornic - cu un deget (cu aratatorul, de ex.). masajul dureaza cam 10 minute, nu mai mult.
iti dai seama ca ai gasit corect punctul daca simti o durere mai ascutita acolo sau ca un curent electric (se simte diferit fata de restul zonei).
eu am folosit mult punctul de la mana, la intretaierea degetelor mare si aratator - e considerat punctul aspirina. in adolescenta masam punctul asta cand ma chinuiau migrenele - dupa 10 minute se ameliora simtitor.
sau mai e un punct pe la picior, in scobitura interna a labei piciorului - pe care il masam cand imi intarzia CM (am avut CM foarte neregulat). de multe ori venea in aceeasi zi sau a doua zi...deci functiona.

pupici

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

O, Vivela, ce mi-ai spus tu aici!!! Vad ca abia ai iesit din nastere, felicitari pentru eveniment! Ma bucur enorm sa te aud. Copiii tai au aceeasi diferenta de varsta ca ai mei.


asa a fost

poze

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Pai Vivela, eu am citit povestea unei femei careia moasha i-a indus nasterea masandu-i timp de 20-30 de minute un punct de pe tibie parca. Povestea ca a fost foarte neplacut si asa imi si imaginez ca este daca masezi un singur puncr viguros. Ma gandeam eu ca nu poate fi chiar de ajuns sa citesti o paginutza pe net si sa iti iasa direct planurile. Iar din ce ai explicat tu nu am inteles nimic



Mami de (28.10.2008) si bb2 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Paula


Citat:
citat din mesajul lui alinushca

Pai Vivela, eu am citit povestea unei femei careia moasha i-a indus nasterea masandu-i timp de 20-30 de minute un punct de pe tibie parca. Povestea ca a fost foarte neplacut si asa imi si imaginez ca este daca masezi un singur puncr viguros. Ma gandeam eu ca nu poate fi chiar de ajuns sa citesti o paginutza pe net si sa iti iasa direct planurile. Iar din ce ai explicat tu nu am inteles nimic



Mami de (28.10.2008) si bb2 20+


alinusca, , scuze daca am fost incoerenta, uite mai bine un www.youtube.com/watch?v=QIDSdhTHCVM" target="_blank">filmulet, nenea ala care explica cum se face o manevra de presopunctura cred ca a dormit mai mult decat mine in ultimele 3 saptamani .

nu e chiar neplacut, cel putin eu nu simteam durere. si apoi, nici durerile facerii nu-s tocmai o mangaiere, asa ca trebuie un pic de efort .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florenta.b spune:

Intrebarea asta mi-am pus-o si eu: ce as face ca sa nasc natural lipsit de probleme/cat mai repede. Din pacate, dupa 2 nasteri naturale nu am gasit leacuri sau tehnici minune, deci daca ne hotaram la al treilea pitic iar o sa mor de frica. Dar am observat cateva lucruri care pe mine m-au ajutat poate mai ajuta pe cineva:
- la prima nastere am fost devreme la spital (ora 18 si am nascut la 2) prea devreme cred eu; la a doua am fost la 5 si am nascut la 7.20
- prima data mi-am propus sa nasc cat se poate de natural, fara nici o interventie, am avut senzatia ca moasa incearca sa ma oblige/convinga sa fac ce vrea ea, mi se parea ca sunt intr-o lupta cu personalul din spital, doctorita imi sugerase de multe ori epidurala, ar fi vrut sa imi faca niste injectii de stimulare sau nu mai stiu ce, in final am nascut natural, fara nici o interventie in afara de epiziotomie pe care nu o dorisem, de asemenea, dar doctorita a luat decizia
- a doua oara mi-am cumparat trusa de epidurala si i-am spus doctoritei ca iau in considerare posibilitatea de a face epidurala...dar... cand am ajuns la spital am avut noroc de o moasa care (fara atentia cuvenita) n-a avut chef sa se ocupe de epidurala mea si chemarea anestezistului si...am nascut fara epidurala. pentru mine faptul ca aveam trusa de epidurala a fost cheia care m-a ajutat sa ma relaxez in perioada de mijloc a travaliului, care mie mi se pare cea mai grea, de la dilatatie 2-3 pana la 6-7, dupa aceea, desi durea destul nu se mai punea problema de epidurala, stiam asta dar stiam si faptul ca nu mai este mult, asa incat am avut mai mult curaj.
Iar legat de inducere, daca as fi in situatia asta as refuza/trage de timp cat mai mult - cu exceptia situatiilor cand bebe este in pericol. Eu am nascut al doilea baiat cu greutatea de 3,9 kg si am cunoscut mamici care nascusera copii de 4 sau 4,2 kg natural si fara probleme deosebite, in afara de obisnuita (din pacate) epiziotomie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

fetelor, scriu telegrafic... am vazut ca m-a intrebat Paulush daca am nacut.
am nascut acum 4 zile. a fost rapid din 2 impinsaturi, bebelusa de 4 kile, daca prindeam trafic nasteam in masina :)
ma bucur ca am scapat de inductie, epidurala, oxitocin etc.
tot personalul medical in spital a fost super, exceptie DR meu la ultimele vizite care din saptamana 36+ ma tot speria cu inductia si imi zicea ca un bebe de 4 kile e problematic la nastere (in veci nu o sa mai apelez la ginecolog barbat) :(( Ma bucur ca nu m-am lasat la el ca vroia sa imi faca inductie demult. Si ma bucur ca nu a fost de garda, am nascut cu asistentele nici nu au apucat sa aprinda luminile sau sa ma monitorizeze.

acum sunt f ocupata cu alaptatul si chestii bebelusesti. cand o sa am timp o sa scriu povestea mai in detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Felicitari pentru fetita si pentru nasterea naturala! Asteptam detalii


Mami de (28.10.2008) si bb2 24+

Mergi la inceput