Strumfi de iulie-august 2007 (188)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Cristina am uitat sa iti spun ca imi pare rau ca de ce v-ati temut de aia n-ati scapat in ce priveste varicela lui Denis si v-a nimerit fix cand ati stat la mare, insa iata ca sunteti aproape vindecati si ati scapat "usor" fara alte complicatii drept pentru care ma bucur pentru voi si sper sa nu ramane urme pe Denisuc cel mic!... o sa venim la tine la nevoie pentru sfaturi! ma intreb acum chit ca nu e cazul, dar la ora actuala, bubitele astea de la varicela nu pot fi date cu nimic pentru a elimina pruritul? totusi suntem in secolul XXI! nu au inventat nicio crema minunata minunatii producatori de toate alea in farmaceutica?

karligutza
sunt mamica Adelutei

_

ALAPTATUL HELPLINE
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

si daaaaa, inca o urare mare La multi ani SONIUTZA! iti dorim sa fii sanatoasa si sa iti implinesti toate visurile, iar pana la anul sa auzim de cele mai frumoase nazbatii de fetita de 3 anisori!

karligutza
sunt mamica Adelutei

_

ALAPTATUL HELPLINE
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna dimineata,

Ar fi trebuit sa dau eu cafeau azi, dar m-am trezit tarziu.

Simo, ma bucur ca ne dai vesti, felicitari pentru gradi. Ceva poze nu ne arati?

Cristina, felicitari si voua pt gradi. Pacat cu varicela, dar macar ati scapat de-o grija. Sanatate multa lui Denis.

Saptamana trecuta m-am intalnit cu Timi and Family, cum stiti deja Sophie si Saya sunt doua fetite frumoase si scumpe iar Timi e o dulceata de fata, m-am bucurat mult ca ne-am vazut si sper sa mai avem ocazia.

Pupici la strumfarie si o zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Nico si Karli, mersi frumos de urari, sunteti f dragute, .

De sambata ne tot sarbatorim, ca nu mai intelege nimic Sonia. Sambata i-am facut ziua cu copiii la loc de joaca, apoi duminica in familie si azi duce chec la scoala la copiii de acolo. Aseara-i spuneam ca "maine duci prajitura la copii ca e ziua ta" si ea zice "deja am avut ziua"; "da, dar acum faci cu copiii din clasa ta, or sa-ti cante la multi ani.." "pai deja mi-au cantat la club". In fine, azi dimineata s-a enervat groaznic cand i-am zis ca acum are trei ani, "Nu, doi ani!" .

I-am luat cadou un calut din acela balansoar, ca ea e fff pasionata cu ccc caii. I-l dam diseara, de abia astept sa vedem cum reactioneaza.
La magazinul de jucarii am avut un dialog ireal cu vanzatorii.
In primul rand mi-au zis ca nu-mi dau calul nou din cutie ci pe cel deja asamblat si expus ca ei doar asa vand ca sa fie siguri ca e bine asamblat. Ok, m-au scutit pe mine de-o treaba, desi banuiesc ca daca ne descurcam sa asamblam mobile Ikea am fi reusit sa montam si doua sine la un cal. Apoi intreb si eu in timp ce plateam o suma nu tocmai mica:
"-Dar garantie are?"
Vanzatorul : Pt ce va trebuie?
Eu: Pai eu stiu, poate se strica, se rupe vreo sina, etc.
V: A, cred ca garantia nu acopera asa ceva. Si oricum, nu are ce sa se strice, daca e folosit corect.
Eu: Pai mod de folosire aveti?
V: Nu, la ce va trebuie?
Eu: Toate jucariiile in ziua de azi au un mod de folosire.
V: Mda, dar pt cal nu va trebuie….

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

La multi ani Sonia!!!! Sa te faci mare si frumoasa si sa aduci mamei numai bucurii

Anto tare faza cu calutul. Aici si sa te rogi de ei si nu-ti vand display-ul, iar daca il vand pana la urma ti-l dau redus.

Simo incotro va indreptati? Felicitari pentru gradinita.

Floarea soarelui bine ca ati scapat de varicela pana la urma desi imi dau seama ca a fost teribil pentru concediu.

Va pup

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

La multi ani fericiti, Sonia, sa cresti mare, frumoasa, desteapta si sa-i bucuri pe parintii tai . Anto, sa-ti traiasca mandretea de fata, poate te mai induri de niste poze cu ea asa, la zi de sarbatoare .
foarte tare Sonia cu varsta, vezi, fetitele de mici au in sange sa "tina" de ani .
si cumva calul ala l-ai luat din Romania? sau poate erai la camera ascunsa?

Cristina , of, ce rau imi pare ca v-ati petrecut asa concediul . mi-aduc aminte ca parca si Andra tot asa s-a "distrat" anul trecut la mare, tot cu varicela.
bine ca ati scapat de una, mie mi-e cam groaza de boala asta, maica-mea cica n-am facut, dar stiu si eu?...ca eu am fost cam alergica de mica, una-doua ma umpleam de bube...o fi fost si vreo varicela in forma mai usoara si a trecut neobservata (asta e speranta mea secreta ). ca la toata copilaria mea am fost supra-expusa la colectivitate, am inceput cu cresa de pe la un an, apoi gradi, scoala...cam greu sa nu fi luat contact cu boala.

felicitari pentru gradi , cred ca lui Denis o sa-i placa mai mult la gradinita decat la cresa, ca aici au activitati, la cresa nu prea.

eu am zis ca am scapat de problema asta cu gradinita, ca e inscris David, si ma bucuram ca doar traversam strada si ajungem. dar tati tine sa ne mutam cat mai repede din bucuresti, sa fie mai aproape de locul unde ne facem casa, ca daca nu e el acolo permanent, lucurile se fac de mantuiala, ca na, asa-s muncitorii in romania, lucreaza bine doar daca au biciul la fund...
deci e posibil sa fie nevoie sa caut gradinita in moara vlasiei, la tzara , daca s-o mai gasi vreun loc.

Simo, felicitari si voua pt gradi, poate totusi mai treci si inainte sa inceapa Matei scoala si ne povestesti cat de bine se descurca strumful cu engleza .

(apropo de engleza, fi-miu stie - in afara de hello, good morning si bye-bye - expresia :"i like your sexy body" - pt ca are o vaca de jucarie care canta ca www.youtube.com/watch?v=1EwXneF2wbQ" target="_blank">aici. ).


Nico, uite o floricica sa fie asa cum va doriti cu posibila sarcina. eu, ce sa zic, acum parca as mai vrea si eu inca unul, uitandu-ma inapoi chiar cred ca am avut o sarcina f usoara si o nastere la fel...oricum, daca as mai face inca un copil, atunci l-as face cat de repede s-ar putea, deci n-as mai vrea sa reiau seviciul, apoi iar sa-l intrerup...e mai mare nebunia, nici n-apuc sa-mi reintru in mana si sa-mi refac relatiile cu clientii ca trebuie sa iau pauza iar...

(ma rog, acum inca sunt sub influenta nasterii lui damian, care n-are colici si e cuminte, s-ar putea sa ma razgandesc rapid in vreo luna ).

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza
la multi ani sonia,sa fii sanatoasa!!
abia acum m-am prins ca pozele puse de luna sunt mai vechi, esti frumoasa si neschimbata.
nico,sa fie cum va doriti!!!
mychy,saru'mana de link,m-am benoclat si mi-au placut cateva de tot stau pe ganduri.
la noi e o vreme mohorata dar imi place asa parca mai respir si eu,iar azi noapte s-a rupt cerul,m-am trezit din somn de tunete si fulgere care au fost.
zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

neatza fetelor,

La multi ani, Sonia! sa ai o viata frumoasa!

Antoanela daca erai in Romania, intelegeam conversatia cu vanzatorul dar asa...

Simo ah ce te invidiez ca in orasul nostru nu mai sunt gradinite cu predare engleza si acel asa zis intesiv care se "practica" nu ma multumeste.

Vivela honey, da o duci bine, zau asa uite si tu ce mesaj kilometric ai scris apropo de ce stie David in engleza, barbata-miu n-are ce face intr-o seara si-mi "da" una peste fund si-i zice alisului, uite ce fund sexy are mami (asta cu vreun an in urma) si de-atunci cum ma prinde Alise goala, imi da si ea una si zice sexy. Morala: nu-i invatati prostii pe copii.

sunflower felicitari pentru intrarea la gradi dorita si eu zic sa va mai duceti o data la mare in septembrie poate ca sa compensati, pe de alta parte e bine c-a scapat si vei sta linistita de-acum, eu sunt stresata sa nu faca Alise fix cand avem bilete pt Spania

Luna citeste mai sus, ca ti se aplica per ansamblu ce mi-a zis mie sotul meu, referitor la pozele vazute :)

Conversatie.
A- Mami, te mananc
Eu- Si ce faci, ramai fara mama?
A- Il am pe tati
E- Si-ti ajunge?
A- Mami, nu te mananc, era doar o expresie

Ieri seara Alise face tocmai ce-o rugasem sa nu faca, intentionat, si sotul meu ii spune ca nu ii mai pune documentarul cu animale. Peste 10 min, Alise ia crema de picioare si se apuca sa-i faca masaj lu' taica-su f constiincioasa. Dupa ce termina, intreaba: Imi pui focile acum?. Al meu ii zice: Da tu de-asta mi-ai facut masaj, ca sa-ti pun focile? Ea: Pai da.
Nu i-am pus focile.
Noi n-am adoptat metoda santajului ca model de educatie dar vad ca la ea e innascut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Neata fetele,

SoniaLa multi ani fericiti, multa sanatate si fericire alaturi de minunata ta familie

Anto sa iti traiasca printesa!!! Poate ne pui si niste poze sa o admiram

Cristina bine ca trecut, mai bine acum decat mai tarziu

Karli de mult nu mai intrasei, ce face printesa? Pana la urma ai reusit sa intri la gradinita dorita?

Luna
bafta la interviu sotului.

Vivela
ce ma bucur cand citesc ca iti e usor cu Damian. Prind si eu sperante

O zi buna

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si34+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Cygni, tastez repede , sunt eficienta, de-aia imi permit mesaje lungi .
(adevarul e ca mesajul ala l-am scris in vreo ora, mai scriam un pic, mai spalam o farfurie, mai schimbam un scutec...).
si am zis si o repet , Damian e cuminte, nici nu-l simt in casa, acum doarme.

si apropo de metode de educare, eu cred ca am ajuns la fundul sacului cu david, am epuizat toate metodele care mi-au trecut prin cap. aseara am avut CIRC (si n-am scris intamplator cu majuscule) de la ora 20 pana la ora 22,30... la final, dupa ce am reusit sa-l bag in pat pe david, m-a umflat plansul de nu ma mai puteam opri iar sotul se intreba "oare ce ar face super nanny in situatia asta?".
ce mai, am ajuns la concluzia ca am un copil "cu multa personalitate" (a se citi extrem de incapatanat si orgolios!) - nu merge de vorba buna nicicum, cu sanctiuni nici atat, cu taiat desene, dulciuri, favoruri nici gand, cu pus la colt - iese doar scandal si fondul problemei nici macar nu se amelioreaza, iar o palma la fund nu rezolva nici pe moment si nici pe termen lung problema. si nici macar nu ma calmeaza pe mine.
(aseara mi-a rupt intentionat o tasta de la laptop - de fapt a scos-o din locasul ei, habar n-am cum s-o prind la loc, m-a lovit intentionat cu niste jucarii, i-a tras o palma lui damian in cap, si-a aruncat olita la cosul de gunoi si n-a vrut sub nicio forma sa o ia de acolo, a refuzat cu incapatanare sa faca baie sau sa se spele pe dinti, culminand cu dorinta absurda de a dormi pe niste scaune in baie - in timp ce eu ar fi trebuit sa dorm langa el ...toate pe un fond sonor la volum maxim , nici nu auzeam soneria daca veneau aia de la protectia copilului ).

daca aveti vreo idee salvatoare cum sa procedez in perioadele de criza - tot mai dese in ultima vreme - va rog sa mi le impartasiti si mie, ca in momentele alea o iau razna.



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput