BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada_P spune:

N-am mai scris de mult aici... Si noi incercam, tot asa, cu rabdare, dar nu am schimbat mare lucru, suntem tot pe Tonotil si kineto...
La fel ca Sophia, Amalia sta in fundulet doar asezata de altcineva, nu se ridica singura deloc(sta de vreo luna deja), sta in 4 labe de vreo cateva zile, si incearca sa se deplaseze, dar pica pe burtica imediat ce ridica o mana, si atunci se taraste pe burtica. Isi tine greutatea pentru doar cateva secunde cand o pun in picioare, bineinteles, fara sa pot lua deloc mana de pe ea. (de fapt, poate sta putintel daca o agat de marginea patutului) . RMN-ul a iesit normal, dar se pare ca trebuie repetat. O punem in premergator si se plimba mult in el, ii dau inclusiv mancare in premergator, in scaun nu reuseste sa stea fara sa alunece (se foieste foarte mult la masa si nu reuseste sa-si tina echilibrul atunci).
Apropo de premergator, ce parere aveti despre el? In cazul nostru Amalia a inceput sa faca progrese vizibile cam la vreo 2 saptamani dupa ce am inceput sa o punem in in el, adica i l-am luat pe la 7 luni, si a inceput sa se tarasca pe burtica peste cateva saptamani,iar de atunci se mai intampla cate un mic eveniment aproape saptamanal (suntem la 9 luni si jumatate acum), nu stiu daca acest lucru a influentat vreun pic evolutia ei sau pur si simplu atunci 'a venit timpul' unui nou puseu evolutiv. In rest, este curioasa, urmareste, se joaca, vine la mine cand o chem, se ascunde singura in joaca, nu are insa foarte multe jocuri pentru stimularea mentala si aici cred ca am gresit ca i-am cumparat mai mult papusele si zornaitori... Voi ce fel de jucarii le-ati luat? cu cuburi, forme? :-/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Si sa va spun ceva luna trecuta pentru hipotonia asta axiala ,pentru faptul ca nu se descurca sa mearga pe afara,adica el vrea are vointa chiar merge dar are caderii frecvente ,i-am scos certificat de handicap si sa va spun ca,s-a incadrat la grad grav,asta si din bunavointa comisiei tinand cont ca ne-am ocupat bine de el ,i-a dat posibilitatea si sansa anul asta ca,la anul sigur nu mai are nevoie,sa beneficieze de suma asta de bani,stiti la handicap grav are dreptul la o indemnizatie pe langa asta pana la 3 ani ii revine alocatia din nou la 200 si este o diferenta fata de 42 de ron de acum,practic din aceasta cauza am vrut sa i-i scot certificat de handicap ptr.alocatia asta,este dreptul lui de ce sa i-l piarda,si sa va mai spun ceva hipotonia este tot o paralizie cerebrala chiar daca la rmn nu ne-a iesit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna fetelor.G_Laura cred ca nu ar treb sa ti faci griji ca nu vb Sebastian,am un pusti de 3 ani perfect nomal care abia la 2 ani si a spus numele nu mai zic de varsta abia acum stie ca are 3 ani..iar culorile la fel facand exercitii(sem afor rosu,iarba verde etc)cand alti spune au poiezii noi nu ziceam mai nimic,Pediatru mi a pus ca este lenes in general baietii st lenesii.de cat timp faceti kineto?cand ai realizat ca are ceva? va pup multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna!
Pe noi ne-a ajutat si ne ajuta premergatorul,nu am primit nici o interdictie in ceea ce il priveste.Tu insa,faci cum itzi spune dr tau...Deocamdata merge doar cu spatele,dar va merge ea si cu fata.Nu mai fi panicoasa,nu-i scoate certificat de handicap,copilul se recupereaza,fii puternica si totul va fi bine...Copilul meu nu e afectat psihic,spune cuvinte suficiente pt vartsa ei,are un comportament normal etc.V afi bine,capul sussss!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Ada,cum nu s-au schimbat multe?sta in fundulet,merge in premergator-banuiesc cu fata,pai s-a recuperat mai bine decat Sophia .Ce bucuroasa sunt pt voi ma...bravo,incredibil..A noastra acum se ridica singura in fundulet,reuseste ,in sfarsit:d si face si pasi daca o tin de mana,dar daca ii dau drumul,e pe jos,si in picioare la fel,nu sta decat daca se sprijina de obiecte(nu se ridica singura).Noi i-am luat jucarii de astea...cauza-efect:adica daca apasa pe buton canta,daca rasuceste alt buton chitaie,i-am luat jucarii fisher price ,alea ce vb,canta in romaneste(spune partile corpului,culorile,cantece de gradinita):catelusul vorbitor se numeste,l-am gasit la helpnet la 140 de ron,mulllt mai ieftin ca pe net,carticele,cuburi din panza si din plastic,d-alea cu forme urmeaza sa ii achizitionam:vreau forma biscuitilor tot de la fisher price,pt ca ala ii lauda cand nimeresc forma,etc. Pun accent pe jucarii,pt ca ajuta mult,itzi recomand jucariile de la fisher price(sper sa nu se considere reclama),sunt f bune.Ma bucur pt voi,bravo fetelor,sa ne auzim cu bine si cu bebitzii sanatosi tun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Fetita mea nu are certificat de handicap si nici nu ii voi face,pt ca da,o sa beneficiezi un an,doi in cazul uni hipoton,de o suma mica de bani,si stiu ca daca nu te duci anual la comisie nu va mai fi considerat cu handicap,dar el ramane in evidenta lor si cand copilul va creste,in cazul tau e baiat,nu se va putea incadra in servicii gen:politie,armata etc.Si eu sincer nu cunosc copii de 2 ani care sa-si puna numele sau culorile,asta e aberant.Iar daca are certificat de handicap-sau chiar daca nu avea,BENEFICIEZI GRATUIT DE KINETOTERAPIE-2 sedinte pe saptamana si 1 sedinta de logopedie.Intereseaza-te in oras la voi unde se fac sedintele si nu ezita!Sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@G.AURA, daca-i faci certificat ai dreptul la CIC de 3 ani in loc de doi, ai dreptul sa-ti iei concediu medical cand se imbolnaveste pana la varsta de 18 ani(varsta copilului), ai dreptul la concediu medical ca sa-l duci in statiuni la tratament, la recuperare, beneficiezi si tu de gratuitate mergand cu el...Si mai sunt si altele. Parerea mea e ca, daca e cazul, sa-i scoti hartie. E dreptul lui, al tau, si-asa nu-ti da nimeni nimic, nici o mana de ajutor in tara asta saracita.
Ii doresc din tot sufletul sa se recupereze perfect dar, daca acum se poate, fa-l. Poate suna meschin pentru unii, problema lor. Nimeni nu e in locul tau, esti numai tu si baietelul, si tu, mama lui, esti singura care sti ce e bine pentru el. Succes si multa sanatate!

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Buna,
Asa cum scriam intr-un alt post, am o comoara de baietel de aproape 11 luni f. vesel, sociabil si comunicativ. Problema e ca nu incearca sa se ridice in picioare, nici macar in fund nu se ridica singur, daca-l pun in picioare sta putin si dupa aia indoaie genunichii, nu merge in 4 labe, nici macar nu se taraste (daca il pun pe burta si ii arat ceva interesant la distanta in speranta ca se va chinui sa-l ajunga, doar se intinde si urla de mama focului dupa care renunta). I-am luat de curand premergator si nu face mare lucru nici cu el, rar o ia in spate dar accidental, mi-e clar ca nu incearca sa se deplaseze constient. Cel mai mult ii place sa stea in fundic pe canapea si sa se joace cu jucariile lui (sta foarte bine in fund).

In urma discutiilor de pe form incep sa-mi dau seama ca are o problema (pana acum am crezut ca e doar mai lenes fiindca e mai grasutz..) si i-am facut copilului programare la neurolog dar din pacate de abia pe 25 noiembrie este dispoibila d-na Burloiu la Sanador.
Totusi nu as vrea sa stau degeaba pana atunci si vreau sa chem un fizioterapeut sa-i faca putina miscare. Am primit niste recomadari dar se pare ca fizioterapeutii de bebei sunt f ocupati ca am primit numai refuzuri. Pt. ca vad ca in acest post sunt multe mamici cu experienta in problema asta, v-as fi recunoscatoare daca mi-ati recomanda un fizioterapeut dispoibil si de incredere care ar putea sa vina acasa (de preferat in jurul pranzului). Metionez ca locuiesc in Bucuresti in zona Eroii Revolutiei (langa City Mall).
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Pentru MAMASOPHIEI mi-am facut cerere la Sf.Andrei singurul centru gratis pentru copii cu probleme din Ploiesti cred ca a trecut mai bine de un an si nici in ziua de azi nu ne-a venit randul,ce era sa fac sa astept am mers la particular si sincer greu am gasit am facut naveta de cateva ori in bucuresti la un cabinet particular pana am avut norocul si s-a deschis in ploiesti,am gasit 2 cabinete,mergem la amandoua,de 2 ori la un cabinet,de 3,4 ori in cealalta parte si acum sincer 450 ron+200[alocatia si indemnizatia} difera fata de 42 ron alocatia de acum,iar in legatura cu viitorul lui legat de servici ar fi nedrept si nu cred ca este adevarat ca,ar putea fi etichetat asa,daca el se recupereaza nu vad care ar fi problema.,multumesc si diunei certificatul i l-am scos si are handicap grav asa cum au spus si cei din comisie sunt convinsi ca la anul nu o sa mai aibe nevoie si ai dreptate nu ma intereseaza ce cred altii incepand de la cei din parculet care se uita ca la circ de cate ori merge pentru ca este o diferenta fata de copii normali,el deja este privit altfel,ma refer la mersul lui turmentat adica parca ar fi turmentat,oricum va multumesc tuturor,va citesc de fiecare data,chiar daca nu am timp sa scriu mereu,am si o fetita la gradinita si este putin mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Nu am crezut ca nu sunt centre gratuite peste tot.La urma urmei io stau intr-un catun ,ca asta e Piatra Neamt si tot sunt centre gratuite.Chiar doua.Eu am zis ca nu as fi d acord cu certificatul de handicap pt ca el se va recupera cu siguranta...dar DA,TU FACI CUM CREZI MAI BINE.In leg cu ceilalti oameni,cum il privesc,tre sa te doara fix in....e comoara ta si doar a ta,nu tre' sa dai explicatii..Mai intalnesc si io cate una"cum,nu mergeeee?Pai al meu,la 9 luni alerga bla bla..."Ma mir ca nu zicea Luceafaru' la 9 luni...In fine,fiecare cu crucea lui.Sa itzi fie puiul sanatos!

Mergi la inceput