BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada_P spune:

biricica, atunci cand ati intrerupt kinetoterapia ati intrerupt-o dintr-o data sau ati rarit sedintele treptat?
Noi am fost zilele trecute la ortoped si a zis ca, de nu i-as fi spus eu de hipotonia vazuta pana acum de ceilalti medici, el nu ar fi observat nimic deosebit la nivel muscular, ceva care sa impuna atentionari cel putin. Ceea ce inseamna ca pot spera la un diagnostic favorabil si de la neurolog la controlul urmator.( :) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ada_P

biricica, atunci cand ati intrerupt kinetoterapia ati intrerupt-o dintr-o data sau ati rarit sedintele treptat?
Noi am fost zilele trecute la ortoped si a zis ca, de nu i-as fi spus eu de hipotonia vazuta pana acum de ceilalti medici, el nu ar fi observat nimic deosebit la nivel muscular, ceva care sa impuna atentionari cel putin. Ceea ce inseamna ca pot spera la un diagnostic favorabil si de la neurolog la controlul urmator.( :) )

DAAA,hipotonia luata din timp..."dispare"......Doamne ajuta!

PS: am disparut caci nu ma mai puteam loga....


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

mamasofiei este centru de recuperare langa economic? zau nu am stiut, imi dai te rog mai multe informatii?

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Asa ii zic io..centru de recuperare...nu este ceva mare,e la parterul unui bloc.Ideea e ca sunt fete care pun suflet acolo,care chiar isi doresc sa faca treaba.Unele din ele lucreaza si la Santa Maria.Mai multe nu stiu ce sa iti zic decat ca deocamdata persoana care face vojta e la training,iar noi facem recuperare acasa,cu o doamna super.Se vad schimbari pot spune..majore...Sunt multumita.Va anunt dupa 21,ce mi-a spus dna dr Craiu,ca pe 21 ne ducem.Ada,ce face bebe?Dodod pui,ce face invingatorul si zana?Va salutam pe toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui MAMASOPHIEI
Dodod pui,ce face invingatorul si zana?Va salutam pe toti!

Sunt bine ieri au fost la party in rest cu ale noastre bune( terapii,joaca,teme ..)si rele


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_P spune:

Asteptam stiri bune de la controlul Sofiei, succes. :)
Eu nu am tragere de inima sa o programez inca pentru RMN, desi doctorita mi-a indicat inca de luna trecuta. Majoritatea centrelor medicale fac RMN cu anestezie generala la bebelusi, doar intr-o singura parte am aflat de RMN cu sedare usoara (sirop). Pe de alta parte, mi s-a explicat neajunsul sedarii simple, orice miscare pe care ar face-o in timpul expunerii la aparat ar putea modifica imaginea, ori ea s-a miscat in timpul sedarii pentru EEG, deci ar putea sa o faca din nou.
Asta ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca parca nu as mai banui o problema neurologica... Buburuza se dezvolta, tine acum aproape bine capul si invata sa stea in fundulet, sprijinita, normal, se rostogoleste pe burtica tipa si e revoltata ca i-a iesit un dinte... nu ma mai sperie lipsa de energie, desi e tot moale, si mi-e greu sa ii fac RMN-ul. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

RMN am facut unul singur cu anestezie generela(una rapida+cea de durata).Sa-ti povestesc ca imediat dupa intepatura(in aceeasi intepatura se ambele una dupa alta)si-a facut efectul cea rapida...si m-au cules pe mine .Aveam voie sa stau inautru in timpul RMN-lui ,doar eu si el,dar cand au vazut ca m-au cules de pe jos m-au scos la aer si i-au facut RMN.Care a durat o viata (45min),caci i-am cerut sa scaneze tot capul,dat tot...sa ma conving eu ca nu-i nimic in neregula.La noi eu am cerut RMN-ul,dr spunand-mi ca-i totul ok per ansamblu.
Si aveau dreptate erau doar doua puncte simimetric asezate undeva in creirul mic(neuroni morti)... multumesc lui DD ca au murit doar acei neuroni si ca in rest totul era la locul lor.Da,a durat sa invatam neuronii ceilalti ceea ce stiu acum si vor mai avea de invatat .Sincer nu-mi pare rau ca in 2005 am dat cca 5mil(110 euro) cat a costat RMN.Dar am capat puterea necesara sa lupt mai departe caci am vazut cu ochii mei ca totul e acolo....
Acum stiu ca in rest e multa munca,credinta in DD si lupta cu cei din jur.
Astept vesti


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

ada p atunci cand i-am facut rmn-ul i-au administrat rectal o substanta care nu l-a tinut mult adormit dupa rmn, deci nu a fost anestezie generala...intreba poate pot si acolo sa faca!

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

mamasofieidrum bum
parca maine plecati nu?
si astept si eu parerea despre dr Craiu
eu am avut programare pe 21 la dumneaei dar am amanat-o pt 4 aug( si acum imi vine sa fac uite asa)
multa sanatate

Mihaela -fericita mamica cu doua printese Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010
cresc fetele

povestea Mirunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Dragele mele mamici,

si eu/noi am patit la fel cu primul copil. Mara nascuta ok, la termen, normoponderala, totul ok pana la cca 6 luni cand mama mea a vazut ca nu se sprijinea pe picioare cand copila era tinuta de sub axile.
Atunci am contrazis-o pt ca fiica mea era supravegheata saptamanal de o mare neonatoloaga chiar de la mine de pe sectie si am zis ca mama bate campii...dar uitandu-ma atent la copiii de vrsta ei am descoperit ca nu abera.
Am mers la Sp 9 Psihiatrie infantila la sefa de sectie de acolo care ne-a pus dg de hipotonie si apoi ne-a recomandat tratament cu tonotil si kinetoterapie.
Am cerut a 2 aparere medicala si am mers la Dr. Adriana Iliescu, undeva o clinica pe la Gara de nord din buc( scz imi scapa numele clinicii) care ne-a incurajat si ne-a spus ca cu rabdare vom trece peste asta.
Am avut sprijinul fetelor de pe forum de aici, carora le multumesc.

concluzia: dupa cca 6 luni de tonotil( scarbos, de atunci Mara nu a mai mancat aproape nimic) si chinuaiala cu kineto, la 1 an si 4 luni incepe sa mearga.
Mai greu decat restul copiilor, dar acum fuge si nu are nici un fel de defect, este absolt normala.

Va atasez un link cu lectia de kineto care era traumatizanta pt ca Mara era micutza si nu se intelegea cu dna respectiva
http://nico.stfp.net/20070126

Va urez sanatate multa si sa treceti cu bine peste toate relele!

Mergi la inceput