Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Copii cu nevoi speciale

BEBE HIPOTON...:(

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 25
Ada_P
Ada_P

25 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAda_P Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
biricica, atunci cand ati intrerupt kinetoterapia ati intrerupt-o dintr-o data sau ati rarit sedintele treptat?
Noi am fost zilele trecute la ortoped si a zis ca, de nu i-as fi spus eu de hipotonia vazuta pana acum de ceilalti medici, el nu ar fi observat nimic deosebit la nivel muscular, ceva care sa impuna atentionari cel putin. Ceea ce inseamna ca pot spera la un diagnostic favorabil si de la neurolog la controlul urmator.( :) )
Mergi la inceput

Dodo-pui

12418 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Dodo-pui  Trimite mesaj yahoo luiDodo-pui Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dodo-pui un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Ada_P

biricica, atunci cand ati intrerupt kinetoterapia ati intrerupt-o dintr-o data sau ati rarit sedintele treptat?
Noi am fost zilele trecute la ortoped si a zis ca, de nu i-as fi spus eu de hipotonia vazuta pana acum de ceilalti medici, el nu ar fi observat nimic deosebit la nivel muscular, ceva care sa impuna atentionari cel putin. Ceea ce inseamna ca pot spera la un diagnostic favorabil si de la neurolog la controlul urmator.( :) )

DAAA,hipotonia luata din timp..."dispare"......Doamne ajuta!

PS: am disparut caci nu ma mai puteam loga....

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2

Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput

pisellino

1432 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisellino un Mesaj Privat  Reply with Quote
mamasofiei este centru de recuperare langa economic? zau nu am stiut, imi dai te rog mai multe informatii?

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi
Mergi la inceput
MAMASOPHIEI
MAMASOPHIEI

65 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Asa ii zic io..centru de recuperare...nu este ceva mare,e la parterul unui bloc.Ideea e ca sunt fete care pun suflet acolo,care chiar isi doresc sa faca treaba.Unele din ele lucreaza si la Santa Maria.Mai multe nu stiu ce sa iti zic decat ca deocamdata persoana care face vojta e la training,iar noi facem recuperare acasa,cu o doamna super.Se vad schimbari pot spune..majore...Sunt multumita.Va anunt dupa 21,ce mi-a spus dna dr Craiu,ca pe 21 ne ducem.Ada,ce face bebe?Dodod pui,ce face invingatorul si zana?Va salutam pe toti!
Mergi la inceput

Dodo-pui

12418 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Dodo-pui  Trimite mesaj yahoo luiDodo-pui Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dodo-pui un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui MAMASOPHIEI
Dodod pui,ce face invingatorul si zana?Va salutam pe toti!

Sunt bine ieri au fost la party in rest cu ale noastre bune( terapii,joaca,teme ..)si rele

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2

Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput
Ada_P
Ada_P

25 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAda_P Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Asteptam stiri bune de la controlul Sofiei, succes. :)
Eu nu am tragere de inima sa o programez inca pentru RMN, desi doctorita mi-a indicat inca de luna trecuta. Majoritatea centrelor medicale fac RMN cu anestezie generala la bebelusi, doar intr-o singura parte am aflat de RMN cu sedare usoara (sirop). Pe de alta parte, mi s-a explicat neajunsul sedarii simple, orice miscare pe care ar face-o in timpul expunerii la aparat ar putea modifica imaginea, ori ea s-a miscat in timpul sedarii pentru EEG, deci ar putea sa o faca din nou.
Asta ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca parca nu as mai banui o problema neurologica... Buburuza se dezvolta, tine acum aproape bine capul si invata sa stea in fundulet, sprijinita, normal, se rostogoleste pe burtica tipa si e revoltata ca i-a iesit un dinte... nu ma mai sperie lipsa de energie, desi e tot moale, si mi-e greu sa ii fac RMN-ul. :)
Mergi la inceput

Dodo-pui

12418 Mesaje
RMN am facut unul singur cu anestezie generela(una rapida+cea de durata).Sa-ti povestesc ca imediat dupa intepatura(in aceeasi intepatura se ambele una dupa alta)si-a facut efectul cea rapida...si m-au cules pe mine .Aveam voie sa stau inautru in timpul RMN-lui ,doar eu si el,dar cand au vazut ca m-au cules de pe jos m-au scos la aer si i-au facut RMN.Care a durat o viata (45min),caci i-am cerut sa scaneze tot capul,dat tot...sa ma conving eu ca nu-i nimic in neregula.La noi eu am cerut RMN-ul,dr spunand-mi ca-i totul ok per ansamblu.
Si aveau dreptate erau doar doua puncte simimetric asezate undeva in creirul mic(neuroni morti)... multumesc lui DD ca au murit doar acei neuroni si ca in rest totul era la locul lor.Da,a durat sa invatam neuronii ceilalti ceea ce stiu acum si vor mai avea de invatat .Sincer nu-mi pare rau ca in 2005 am dat cca 5mil(110 euro) cat a costat RMN.Dar am capat puterea necesara sa lupt mai departe caci am vazut cu ochii mei ca totul e acolo....
Acum stiu ca in rest e multa munca,credinta in DD si lupta cu cei din jur.
Astept vesti

Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput

bulinuta27

2926 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibulinuta27 Adauga semn de carte la raspuns Trimite bulinuta27 un Mesaj Privat  Reply with Quote
ada p atunci cand i-am facut rmn-ul i-au administrat rectal o substanta care nu l-a tinut mult adormit dupa rmn, deci nu a fost anestezie generala...intreba poate pot si acolo sa faca!

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi

www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Mergi la inceput
dastefa
dastefa

1623 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dastefa un Mesaj Privat  Reply with Quote
mamasofieidrum bum
parca maine plecati nu?
si astept si eu parerea despre dr Craiu
eu am avut programare pe 21 la dumneaei dar am amanat-o pt 4 aug( si acum imi vine sa fac uite asa)
multa sanatate

Mihaela -fericita mamica cu doua printese Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010
cresc fetele

povestea Mirunei
Mergi la inceput
nicopuscasu
nicopuscasu

225 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui nicopuscasu  Trimite mesaj yahoo luinicopuscasu Adauga semn de carte la raspuns Trimite nicopuscasu un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dragele mele mamici,

si eu/noi am patit la fel cu primul copil. Mara nascuta ok, la termen, normoponderala, totul ok pana la cca 6 luni cand mama mea a vazut ca nu se sprijinea pe picioare cand copila era tinuta de sub axile.
Atunci am contrazis-o pt ca fiica mea era supravegheata saptamanal de o mare neonatoloaga chiar de la mine de pe sectie si am zis ca mama bate campii...dar uitandu-ma atent la copiii de vrsta ei am descoperit ca nu abera.
Am mers la Sp 9 Psihiatrie infantila la sefa de sectie de acolo care ne-a pus dg de hipotonie si apoi ne-a recomandat tratament cu tonotil si kinetoterapie.
Am cerut a 2 aparere medicala si am mers la Dr. Adriana Iliescu, undeva o clinica pe la Gara de nord din buc( scz imi scapa numele clinicii) care ne-a incurajat si ne-a spus ca cu rabdare vom trece peste asta.
Am avut sprijinul fetelor de pe forum de aici, carora le multumesc.

concluzia: dupa cca 6 luni de tonotil( scarbos, de atunci Mara nu a mai mancat aproape nimic) si chinuaiala cu kineto, la 1 an si 4 luni incepe sa mearga.
Mai greu decat restul copiilor, dar acum fuge si nu are nici un fel de defect, este absolt normala.

Va atasez un link cu lectia de kineto care era traumatizanta pt ca Mara era micutza si nu se intelegea cu dna respectiva
http://nico.stfp.net/20070126

Va urez sanatate multa si sa treceti cu bine peste toate relele!

www.nico.stfp.net
Mergi la inceput
Pag. din 25 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com