BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Fetelor multumesc pentru raspunsuri la noi povestea este foarte lunga sebastian s-a nascut prematur am rh negativ ,deci incompatibilitate de rh,anticorpi prezenti,icter accentuat,anemie hemolitica asa ca ,a avut nevoie de transfuzi de sange.Acum la 2 ani vorbeste dar nu leaga propoziti se joaca cu masinutele brum brum ce ma impresionat daca il schimb si las pemparsul langa pat il ia si i-l duce la cos,daca i-i cer sa aduca ceva intelege si se duce de ex,sebi du-te si adu o eugenie din sacosa,se duce si o aduce si multe altele,ce vroiam sa va intreb daca puteti sa i-mi raspundeti saptamana asta trebuie sa merg la obregia sa i-l vada un genetician cand am fost acum2 saptamani la dr burloiu la sanador l-a vazut si diagnosticul a ramas hipotonie axiala cauza centrala sau cauza genetica,ca ar fi buza de sus mai carnoasa si lobul urechi mai nu stiu cum sa nu fie trasaturi williams?Exista la obregia laborator unde se pot face analize genetice,un genetician bun,sau batem drumul degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avramalina spune:

buna G.Aura,tiam mai scri un mes saptamana trecuta sunt mamica unui ingeras cu sd dawn ,noi am facut testarea genetica(cariotipul) la spitalul iomc(institutul de ocrotrea mamei si copilului) Bd lacu tei sec2 bucuresti nr de tel 021 2422 709 sau 021 2422 713. bafta sper ca nu ti-am raspuns prea tarziu ,am uitat sa mentionez pe dr doctor o cheama Bica vasilica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

dastefa baietelul meu nu prezenta retard psihic, de asta si socu foarte mare la primul diagnostic, ca apoi doamna Dr Craiu sa imi confrime faptul ca nu are retard psihic, mai mult decat atat, el era psihic peste medie...

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

MULTUMESC avramalina ,aveam o intrebare iomc este emilia irsa sau alfred rusescu noi mergeam acolo pentru analize dar au iesit gresit ultima oara i-i iesise hemoglobina 18 eu care stiam ca mai mult de 12 nu era posibil sa aibe cu cateva luni inainte ii iesise 10 si ceva tot acolo,oricum erau gresite pentru ca le-am repetat in ploiesti,iar doctora care il vazuse incerca sa i-mi exlice ca totul este in regula dar iesise hemoglobina ridicata din cauza ca,i-i dadusem putina apa seara sa bea,o prostie.Si inca ceva cariotipul se plateste,cat costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avramalina spune:

e fostul emilia irza actual arfred Rusescu,nu stiu ce sa-ti spun...noua nea dat rezultatul bun de prima data , care era evident ,ea avea toate trasaturile unui copil cu acest sindrom.dar am o prietena care tot ca tine primele teste genetice aratau ca nu avea micutul nimic dar dupa repetarea cariotipului (testarea celulelor) sa dovedit ca defapt ca suferea si el de acest sindrom. noi stiam ca e are dawn dar am facut aceste analize pentru a confirma daca e mostenit de la noi sa e acident .pentru ca daca era mostenit nu mai puteam face copii.asa ca nu misa explicat alceva la rezultat decat ca nu e mostenit si ca ar fi o forma usoara.ca in loc de 46 cromozomi ea are 47.si ca acel cromozom ar fi vinovat pentru retardul de dezvoltare. asacu am zis nu misa explicat de hemoglobina
noi am avut trimitere decatre doctor cu precizarea recomandarilor de cariotip la copil si parinti si nu am platit nimic.asta a fost acum 2ani jumate dar suna si intreaba e cel mai sigur
asteptam vesti de la voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna,
intru zilnic si va citesc si sper ca intr-o zi totul va fi bine Doamne ajuta!


all


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna!

Noi avem programare pe 21 iulie,plecam pe 20 ca banuiesc ca ii face o evaluare si vrem ca bebe sa fie odihnit...Ce probleme ai avut tu cu bebeitza si ce ti-a recomandat dr?Noi ne-am mutat acum si nu am avut internet pana azi:(si de asta nu am raspuns. Sophia saracuta a facut doar o sedinta de recuperare care a durat...20 de minute.Asa dureaza de obicei??Mi se pare putin...Noi am repetat miscarile pe care ni le-a aratat...Nu stiu ce sa mai zic decat ca traiesc cu speranta de mai bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

la cine ai fost la recuperare? la ala care e vis-a-vis de magazinul de covoare pe varianta? care are si bioptron?

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biricica spune:

buna. si fiica-mea a fost diagnosticata cu sindrom hipoton la varsta de zece luni. a stat singura in fund la 8 luni iar la 10 luni nu se putea intoarce singura de pe o parte pe cealalta, nu statea sprijinita in picioruse, nu se putea ridica singura de pe spate in funduletz. abia cel de-al treile apediatru ne-a semnalat aceste probleme. si ne-a trimis la un doctor neurolog pediatru, dr. Poppa de la Grigore Alexandrescu ambulatoriu, care ne-a speriat foarte tare. a inceput sa ne explice pe un ton foarte superior cum ca suntem niste parinti iresponsabili, ca ar fi trebuit sa venim mult mai devreme, s-a uitat putin la ea si a pus-o sa faca doua trei lucruri dupa care ne-a indus si temerea de a avea un copil cu probleme psihice pe langa cele motorii. ne-a dat o reteta cu tonotil si encefabol si, in plus, kinetoterapie. NU i-am dat nici un medicament, in schimb am fost trei luni, in fiecare zi, la kineto. acum elsa are doi ani, merge singura de la un an si cinci luni, vorbeste, canta si ieri mi-a spus pentru prima data poezia cu stelele si ochiii mamei mele. in cuvinte mai putine, am un copil perfect sanatos, vesel si iubitor.
iti tin pumnii si iti urez sa fii calma si sa ai rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

BUNA

Nu am fost acolo,am fost la o doamna care e prietena cu o doamna de la centru de recuperare de langa economic...e complicat,pt ca noi o asteptam pe dna Mihaela sa vina de la Sibiu,de la specializare.E singura care face Vojta in Piatra...

Mergi la inceput