BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

si baietelul meu a avut sindrom hipoton si hemipareza draepata, acum e recuperat 100 %. Noi am fost la diversi dr care ne-au speriat rau la vremea aia si am ramas la Dr Craiu care ne-a recomandat numai Vojta...rezultattele s-au vazut dupa cateva luni (noi am descoperit abia la 9 luni) si el a incput sa mearga singurel pe la 1 an si 4 luni. La 2 ani era recuperattotal
sanatate multa va doresc!

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_P spune:

Cat ma bucur sa au de copii recuperati total! Sa-ti traiasca si sa creasca frumos si sanatos, bulinuta27! :) Cum au decurs la tine problemele? Cum si-a facut Vojta efectul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

sa va mai spun un lucru pe care mi l-au spus de la inceput: MASAJ NU!!! sub nici o forma!
la noi am observat de pe la 4 luni ca era un pic altfel, mai moale etc, dr homeopata la care mergeam cu el a zis de atunci ca e un pic hipoton dar eu nu am bagat-o in seama ...pe la 7 luni mi-am dat seama clar ca e ceva aiurea cu el: nu mergea in 4 labe, nu statea in fund etc...pediatra i-a spus sotului ca eu am depresie urata si sa ma duca la psiholog si copilul e perfect normal...
la 9 luni aproape am renuntat la pediatra si am mers cu el la Budimex la neurologie unde mi-a pus un diagnostic de ma murit pe loc: retard psiho motor sever si mi-a dat o gramada de medicamente si atat...
apoi am cunoscut o alta pediatra care ne-a trimis catre Dr Craiu si care ne-a tratat altfel, l-a consultat in adevartul sens al cuvantului si a pus alt diagnostic...cu terapia Vojta a fost foarte greu plangea rau...a fost cumplit in lunile alea, nici nu vreau sa imi aduc aminte

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avramalina spune:

buna am vazut mesajul tau si vreau sa te linistesc,am si eu o fetita nascuta cu sindrom dawn si ea avea hipotonie musculara moderata .mia stat la 11 luni in fund la12 luni facea pasi tinuta de manute si la 1,5 luni a inceput sa mearga si singurica.am facut gimnastuitica medicala si fizio terapie si terapie voita ,la spitalul GRIGORE ALEXANDRESCU, daca ai trimitere de la doctorul de familie e gratuit. multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Buna si eu am un baietel in varsta de 2 ani cu hipotonie axiala chiar mau surprins raspunsurile mamicilor care sau recuperat copii repede noi facem recuperare de la 1 an si 4 luni si inca nu suntem foarte bine,merge se descurca in casa dar afara incaltat mai greu ,este vizibil o diferenta intre el si un copil normal,copilul normal este mai teapan .Eu nu stiu ce sa mai cred eu sunt cam pesimista in ultimul timp,m-am cam saturat de medici neurologi si de raspunsurile lor,medicul pediartru chiar ma indrumat sa i-i scot certificat de handicap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

G AURA nu face prostia asta...copilul tau este normal!!!
si da, la noi s-a recuperat perfect pana la 2 ani, e drept ca noi am facut zilnic, fara intrerupere intre 9 luni si 1 an si 6 luni apoi mai rar...dar e recuperat! ai incredre si nu te lasa

a si mai e un aspect noi am facut numai VOJTA!

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avramalina spune:

eu zic sa te gandesti mai bine ! a fi hipoton nu e un handicap, se recupereaza prin multa gimnastica si miscare, noi am facut zilnic la spital dar si acasa,fetita mea are sindrom dawn si din pacate iam facut un certificat am indurat multa rautate si rusine pana am facut actele,si pentru ce ? e grad cel mai mic si beneficea doar de 30 roni pe luna crezi ca se merita? din pacate noi nam fost asa norocoase sa avem (o boala) care sa se trateze, ce tia zis doctorul neuropsihiatru?are si un retard psihic? sau doar motor? anra fetita mea are,moderat la varsta de 3.6 ani e ca un copil de 2 ani si un pic. vorbeste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

mamasophiei eu sunt din bicaz, stam oarecum aproape, am fost si noi la obregia la dr.craiu, e super de treaba. daca ai nevoie de sfaturi intreaba-ma si iti raspund oricand.

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Bulinuta vreau sa te intreb ,cand i -s-a pus diagnosticul de retard rsiho motor prezenta si intarzieri in achizitiile psihice?Eu am cu fetita mea cea mica probleme mai ales pe aceasta latura dar de curand vad ca nu stam prea bine nici cu partea motorie
nici pe mine termenul de hipoton spun in treacat de dr de fam nu prea m-a atins dar cand am inceput sa caut p net am intrat bine in panica
am si eu programare pe 21 iulie la dr Craiu

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Dastefa,imi pare rau sa citesc asa ceva...
dr de fam/pediatri in general dupa 6 /9 luni incep diagnosticarea... dar un dr bun vede de mult..mult mai inainte..multa putere

G.AURA fiecare copil e unic...si de aici diferenta de recuperare.Bogdan a avut ECI,parapareza spastica....si inca n....din grupul fff mare care facea gimnastica a fost singurul care s-a ridicat si merge,vorbeste si deja ma gandesc la scoala normala cu programa speciala pentru el.Chiar si acelasi diagnostic se manifesta altfel la fiecare in parte.Dar eu am lucrat zilnic gimnastica acasa in afara de kineto si hidroterapie,fff multa logopedie.Noi ne-am facut certificatul(si stiu prin ce umilinte trec an de an)pentru a putea beneficia de recuperare o parte gratuita) .Acum are ceva sechele si un retard usor la 7 ani si... Doamne ajuta!Totul e posibil cu ajutorul lui Dumnezeu, multa dragoste,munca si devotament pana la epuizare.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank">dod-1 si dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput