Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Copii cu nevoi speciale

BEBE HIPOTON...:(

Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 25
enes_zeki
enes_zeki

39 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna Doamnelor,Zeki sa zicem ca este mai bine desi ma deruteaza multe lucruri,nu mai zica tata,a inceput iarasi sa faca pa pa lalalizeaza pe limba lui dar nimic concret,daca vede mancare si il chem vine,incearca sa se hranesca singur,bea singur apa etc.dar inca nu zice mama in ian 2012 face 2 ani.ma gandesc la la 2 ani si 2 luni cel mare mergea la gradi si asta mic....ma deprima este asa de mic tot 9 500 kg are este f slab cand il vad dezbracat..:(dar in rest el este prezent,vioi,danseaza,incearca sa se ridice sigur fara sprijin dar nu si poate tine echilibru decat cateva sec.a descoperit WC-ul cum prinde usa deschisa se joaca in vas,fascinat de masina de spalat,cand merge pe langa pereti sau mobila se ridica pe varfuri ca sa ia ceva de pe blatul de la buc,se trezeste si coboara sigur din pat si ma cauta.Lucrurile astea ma bine dispun dar...ete nu vb nu merge singur.
Ieri am fost sunata de la Inot sa mi spuna ca organizeaza un seminat ptr copii cu DIZABILITATI si ca ar dori sa participe si Zeki ca ii place apa...am grezut ca innebunesc cum poate cineva sa spuna ca Hipotonia musculara este DIZABILITATE.nu pot sa va spus ce i am raspuns..:(( ma opreste lumea pe strada cand st cu el si merge de o mana si ma intreaba''ati fost dna la ortoped cu copilul?''cand merge arunca piciorul drept in dreapta.Lucrurile astea ma darama.
Mamasophiei este bine sa raceasca sa faca bolile astea ale copilariei acum ,Zeki nu merge la gradi dar aduce frate su toate bolile de la giardia,limbrici.laringite,muci multi :))
So..Sanatate multa si toate cele bune mamici frumoase
Mergi la inceput
nikkei
nikkei

121 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinikkei Adauga semn de carte la raspuns Trimite nikkei un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mami lui Enes va fi bine, vei vedea ca puiul o sa recupereze si pe partea cu vorbitul foarte bine, odata ce intelege totul. Ma bucur ca faceti progrese pe partea motorie. Nu te mai necaji de ce spune unul sau altul (oameni curiosi), tu sa-ti vezi de interesul tau.
Te rog spune-mi si mie unde se organizeaza cursurile de innot pentru copii "speciali" ca sunt interesata. Zi un site sau ceva!
Multe pupici si sanatate!
Mergi la inceput
enes_zeki
enes_zeki

39 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna.Nikkei scz ca ti raspund asa de tarziu,noi st din Buc aici este un Babyspa.ro singurul centru strict ptr bebe.dar eu nu am mai fost si caut o alta piscina.Multumesc ptr incurajari.
Mergi la inceput

anda82

592 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anda82 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am uitat sa precizez ca la noi aceasta usoara hipotonie, in urma analizelor s-a stabilit ca nu e nerologica, ci datorata unei hipocalcemi, deci o cauza metabolica.Fosfataza alcalina a iesit f mare, am alesnoi sa facem cateva sedinte de kinet0 sa nu ramana in urma cu achizitiile si luam calciu si d3 mai mult.Dupa 4 sedinte deja cand il ti de manute se trage si se ridica in fundulet...a luat viteza(chestie pe care trebuie sa o faca abia la 4 luni).
Mergi la inceput
Pag. din 25 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com