BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui MAMASOPHIEI
O seara buna.Off topic(oarecum):Dodo,ce faceti,bine ,sanatosi?Daca nu mai apuc sa intru(stiti voi,shmotru' de sarbatori):Craciun Fericit si un an muuult mai bun!

Multumim de intrebare noi suntem bine...iar eu si foarte happy Bogdan a avut serbarea de Mos Craciun la gradinita si a spus prima poezie la o festivitate(asa cum a putut...)-foto la subiectul lui

Pentru a evaluat cat si intarzierea are sau nu un copil se poatea aplicatestul portoge care nu-i doar pentru autismn(cum am gasit scris pe unele forumuri)

enes_zeki dr homeopata ca sa nu greseasca trebuie sa stie exact ce-i dai ca tratament alopat.Ca faca miscare in apa e fff bine si ar fi minunata ca dupa "inot" sa faca kineto ar da super rezultate.
Encefabolul e pracetam si e pentru circulatia sanguina la nivelul creierului,tonotilul e un "complex" ff bun

Putere si numai bine.




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna Dodo,dr homeopata mi a spus sa incetez tot ce ii dadeam adica coplex de B,Encephabol si tonotil,dar eu nu as dorii sa opresc metoda clasica ptr ca nu as dori sa risc,desi am incredere in homeopatie st unele bolii la care pana cand gasesti remediul exact al copilui dureaza de aceea nu as dori sa risc si am ales o cale de mijloc in senseul ca ii dau 10 zile Encephabol,10 Tonotil iar in a 26 zi ii dau remediul homeopat o singura doza si pauza de tot pana la 30 de zile.Dr nu stie dar eu am ales asa pt ca asa cred eu ca este bine.As dori sa fac si kineto dupa inot dar este f scump acolo si facem in alta parte de 3 ori pe sapt.
Multa sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Dodolino,merci pt test!L-am trecut cu brio(exceptional scria,ha?:,fara sa fiu subiectiva.

Eram sigura ca e desteapta fata mea,oricum:))Acum fara sa fac haz de necaz,o sa se recupereze toti,nici nu ma gandesc ca o sa mearga abia la 5 ani,etc.Adevarul e ca ma si ocup excesiv de ea pe partea cognitiva,ii explic de o mie de ori,are zeci de jucarii speciale,centre de activitati,carticele pt bebe(astea toate m-au adus la sapa de lemn),ii arat,petrec 90%din timp doar cu ea,casa mea arata ca dupa razboi,abia acum,de sarbatori i-am dat atentie,ca sa nu mai zic de subsemnata cum arata:juma' de cap negru,juma' saten,vai mama ei.Dodo,tu esti mamica mamicilor,zi-mi te rog,ai auzit pe cineva care a fost la clinica aia din Ucraina?M-ar tenta...In leg cu tratamentul homeopat..stiu ca nu ai voie neam sa le amesteci pt ca cel homeopat isi pierde din eficacitate,deci mergi ori pe alopat ori pe homeopat.Asta mi s-a zis mie.O seara buna fetelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui MAMASOPHIEI
Dodo,tu esti mamica mamicilor,zi-mi te rog,ai auzit pe cineva care a fost la clinica aia din Ucraina?M-ar tenta...In leg cu tratamentul homeopat..stiu ca nu ai voie neam sa le amesteci pt ca cel homeopat isi pierde din eficacitate,deci mergi ori pe alopat ori pe homeopat.Asta mi s-a zis mie.O seara buna fetelor!!!

@tratament homeopat + alopat merg impreuna daca dr stie compozitia ambelor tratamente ,le grupeaza astfel incat sa nu se excluda si impreuna fac MINUNI(asa a fost la moi)
@eu personal nu cunosc pe nimeni care a fost in Ucraina ...dar stiu ca si aici pe DC este un subiect despre Ucraina.-AICI




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La multi ani plini de impliniri si multa sanatate!

all




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

La multi ani.Toate cele bune in noul an,sanatate si fie ca toate dorintele voastre sa se implineasca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna fetelor si LA MULTI ANI ,CACI ANUL ASTA NU AM CONVERSAT

Ce fac puiutii?Noi suntem f bine,Sophia se ridica singura in picioare,merge ajutata de antepremergator(are unul cam greoi,tre sa-i achizitionez unul mai usor),merge tinuta de manute,si singura pe langa patutz,mobila,etc.Psihic...e super:aduce obiectele pe care i le ceri(nu stie f multe,in jur de 12),identifica animalele dupa nume(catel,cal,oaie si pisica),arata partile corpului(cu precadere ochii,nasul,urechea,parul)cand i le denumesti,spune cateva cuvinte:mama,tata,nana,casel-catzel adica,cal,paputzi la papuci,pau la par,mi la miau,nani cand ii este somn,si cuuuu-bau la cucu-bau.In rest,zice pe limba ei:))Intelege cam toate^comenzile^ si a invatat sa spuna^ha ha ha,ha ha ha^la un cantecel,ala cu vulpea cea sireata;).Mergem in feb la control,sper sa fie multumita dr.!Acum astept sa aflu noutati despre toti puii!o seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkei spune:

Buna fetelor!
Am mai scris si eu despre cazul nostru - Stefan, 8 ani, tetrapareza spastica - pe la paralizie cerebrala, hipotonie axiala etc.
Am intrat sa va spun parerile mele (din experienta).
1. Homeopatia merge fara probleme cu tratamentul alopat si da si rezultate bune (in timp, nu imediat, decat daca sunt reactii de la vaccinuri - alea se vad rapid la detoxifierea de vaccinul respectiv).
2. Dintre celelalte tratamente (toate au rostul lor) insa din ceea ce am vazut la Stefi (parerile mi-au fost confirmate de diversi medici de specialitate, in sensul ca au coincis cu rezultatele si altor copii), pe partea psihica fff. bine a mers Risatarum (si noi i-am dat doar in 2 ture de cate 3 luni) si Tonotil. Pe partea motorie nu pot sa spun nimic pentru ca la noi aici e buba si e grav.
3. In Ucraina nu am fost (acum avem programare pe 28 febr.)insa stiu multe mamici pe care fie le cunosc personal, fie le-am citit pe blog-uri, forum, fie de pe la terapeuti care au avut contacte cu copii care au fost acolo, ca este de bine. Poate ca nu chiar de prima data, dar toti au recuperat dupa terapiile de acolo. Se face cam tot ca pe la centrele de la noi, insa intensiv de tot si secretul lor este "corectia mecanica a coloanei" adica cred eu ca un soi de chiropractica, dar se pare ca deblocheaza ceva centri sau inhiba anumite reflexe. Dupa ce vin de acolo va povestesc mai multe din experienta proprie. Noi am vrut de vreo 2 -3 ani sa mergem dar nu am avut bani (tratamentul acum este 2085 Euro, fara drum , cazare, masa etc). Acum am strans cam 1600 Euro si nu stiu pe unde ne vom mai imprumuta dar vreau tare mult sa mergem.
4. Pe la noi prin tara am fost la Oradea de 2 ori si a fost bine, la Busteni de 2 ori si tot bine a fost. EU una recomand pentru copii hipotoni Busteni-ul pt. ca acolo se face gimnastica de "forta", mult pe aparate (lui Stefi i-a mers bine dar i-a crescut si spasticitatea din cauza lucrului intensiv de forta).Am fost si la Techirghiol cand avea el 1an si 7 luni dar nu ne-au primit pt. ca lucrau cu copii peste 3 ani si nici doctorita de acolo nu mi-a placut si nu ne-am mai dus. In rest, facem zilnic acasa kineto (vine un domn profesor la noi).
5. Pe psihic (cognitiv, vorbire etc) Stefi e ok, a vorbit la 4 ani, dar in cateva luni si-a dat drumul astfel ca la 4 ani si jumate spunea tot. El stia tot, dar nu avea curaj si il tinea spasticitatea la nivelul fetei. La 4 ani l-am dat la gradi normala, de stat,(insotit de bona sau de mine) si asta i-a prins cred eu ff. bine.
6. Testul Portage este folosit la toti copii cu deficiente pentru evaluare, insa trebuie sa-l luati strict pe capitole, pentru ca un copil (al meu spre exemplu) este la varsta normala la cap.cognitiv, relationare, etc si la 6-8 luni pe partea motorie sau autoservire (ca nu-si poate folosi manutele-mai ales stanga si piciorusele. Deci nu poti face un total general, ci stabilesti obiective de la capitolul unde el are deficientele mai mari si lucrezi pe asta pana recupereaza si apoi mai departe... Mamamsophiei procedeaza cred eu foarte bine.
Nu mai stiu ce sa va spun acum, ca ar fi multe de povestit si nici nu stiu cat va e de folos, dar am povestit dintre ceea ce am facut noi de mai bine de 7 ani si cumva cred ca a folosit.
Multa lupta, putere si rabdare!
Va pup pe toate ca sunteti niste mamici exceptionale si Doamne ajuta tuturor copilasilor! Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui MAMASOPHIEI
.Mergem in feb la control,sper sa fie multumita dr.!Acum astept sa aflu noutati despre toti puii!o seara buna!

Buna si la multi ani draga mea!
@Nu-i important absolut deloc daca-i doctorul/ta multumit/a.Important e sa vezi tu progresele ce au aparut si se mentun,important e ca Sophia sa recupereze cat mai repede.
@ Noi,adica Bogdi e bine...si progreseaza deja vizibil(dpdv logopedic)de la zi la zi.Eu ma straduiesc sa fac rost de bani sa platesc terapiile in continuare...
@Multa putere si recuperare cat mai rapida puiutzei




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikkei

3. In Ucraina nu am fost (acum avem programare pe 28 febr.)

drum bun si intoarcere cu realizari cat mai multe si mari




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput