BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Harry Poter e favoritul lui ca personaj...huna-terorista e cat 5 baieti la un loc o strengatitza(cum ai si spus) de mare clasa...
Care vreti votati-mi si mie colajul de la semnatura...dod...





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


dod-participarea noastra in concurs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Ce mai faceti dragelor?Ce va fac puiutzii?


dod-participarea noastra in concurs



Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Buna tuturor ! Pentru mine toate sunteti niste mamici luptatoare si, pe deasupra, invingatoare !
Am mai scris in urma cu ceva timp pe un alt topic si revin acum din nevoia de a mai schimba pareri si a impartasi experienta. Nu stiu daca am nimerit bine dar am vazut ca aveti cam acelasi gen de probleme ca si noi. Ioana are acum 1 an si 5 luni si a fost diagnosticata la 10 luni cu parapareza spastica forma frusta, ultimul diagnostic fiind de deplegie atona spre spastica. De fapt, e mai mult o hipotonie decat spasticitate, nu a fost niciodata cu adevarat spastica, ci f moale. In plus, un usor retard psiho-motor, in sensul ca acum, la 1 an si 5 luni, este dezvoltata motor si cognitiv cam ca la 12 luni, iar ca limbaj cam ca la 10 luni.
Se pare ca situatia se datoreaza suferintei fetale intamplate cu cateva ore inainte de nastere, cu incetinirea accentuata a batailor cordului datorate mai mult ca sigur hipoxiei, probabil pe fondul hipertensiunii mele induse de sarcina, desi ma aflam sub tratament si observatie, internata in spital. Desi mai multi medici, inclusiv seful de clinica au recomandat cezariana la 32-33 de saptamani, tocmai datorita riscului de eclampsie si suferinta fetala, doctorita mea s-a incapatanat sa ducem sarcina cat mai aproape de termen si s-a intamplat ce s-a intamplat. mai mult, inclin sa cred ca fetita nu a fost ingrijita corespunzator imediart dupa nastere, in sensul ca probabil ar fi trebuit conectata la aparate sau macar ventilata manual, avand in vedere ca se afalase in suferinta intrauterin si era clar ca nu fusese oxigenata. A primit APGAR 8 si la 5 min 8 spre 9 si probabil au consudera ca nu e nici o pb. Din pacate nu a fost asa. Asa cum se si intampla in astfel de cazuri de pareza usoara, am observat tarziu ca ceva nu e in regula, faptul ca a achizitionat destul de tarziu posturile specifice varstei l-am pus pe seama alimentatiei deficitare si lipsei de calciu (Ioana e alergica la proteina din lapte si la multe alte alimente). A tinut capul abia pe la 4 luni, 4 luni jumate, a stat singura in funduletz la 9 luni.
Am inceput sa ma ingrijorez cu adevarat cand am observat ca la 10 luni nu statea deloc in picioare, nici sustinuta, strangea piciorusele sub ea ca broscuta, nu se sprijinea deloc pe ele, nu statea in patru labe, nu se tara, cadea pe burta si ramanea asa ca "placintzica", nu se intorcea de pe o parte pe alta.
Dupa aflarea diagnosticului, si dupa ce am plans in continuu vreo 2 zile, am luat taurul de coarne si in mai am inceput kinetoterapia. Facem la Sp. de Copii din Iasi, cate 10 zile pe luna, cu pauza de cate 1 luna, si in rest ii fac eu acasa, pentru ca deocamdata nu ne permitem sa platim sedinte particulare.
Din fericire dpdv motor a recuperat relativ bine, in sensul ca daca in mai, cand am inceput, nu statea deloc in picioare, acum merge in premergator, si chiar cu viteza, inainte, inapoi, se intoarce, merge tinuta de maini, si chiar de o manutza, se ridica singura de vreo 2 sapt la patut, merge de-a lungul lui, pe langa mobile, se prinde cu manutzele de mobila, si de cateva zile chiar face 2-3 pasi singura, daca, de ex, stam eu si cu taica-su fatza in fatza si ea merge intre noi si reuseste sa stea cateva secunde singura in picioare. Deci mai avem de lucrat pe partea de echilibru. Nici acum nu merge in patru labe, pur si simplu nu vrea, sau poate chiar nu e inca in stare, dar are o usoara tentativa, mai mult se taraste spre ce vrea ea, e oricum un castig, ca pana acum nu facea deloc lucrul asta, nici nu sta mult sprijinita in maini, cade repede pe burta. Poate e si putin mai lenesa si incapatanata, nu stiu. Se pare ca la inceput si manutzele au fost putin afectate, dar f putin, pt ca nu se cunoaste acum, le foloseste, doar ca nu vrea sa se sprijine cum ar trebui pe ele si avem un adevarat calvar din cauza asta la kineto, urla cat o tin plamanii cat dureaza sedinta.
E f fericita saracutza cand reuseste sa mearga singura, vrea independenta, ar vrea sa-i dau drumul sa mearga singura, dar in acelasi timp se si teme si cauta mereu sprijin.
Pe partea de vorbire soune doar ma-ma si alte cateva silabe. In rest, e f prezenta, socializeaza, se joaca cu fratiorul ei mai mare, se ascunde, "fura" un obiect de pe masa si fuge cu el razand, bate din palme cand reuseste sa faca ceva sau cand ii place ceva, canta in legea ei, face "pa-pa", intelege comenzi simple de genul "da-mi sa mananc", "arata ocii papusii", "da-mi mie jucaria", dar de cele mai multe ori trebuie sa-i repet de cateva ori comanda iar uneori parca ii trece pe langa urechi sau e doar incapatanata, nu stiu.
Dpdv motor m-am mai linistit, stiu ca se va recupera la un mom dat, a recupaerat bine si pana acum, chiar nu ma asteptam, mi se spusese ca va dura ani de zile, dar ma ingrijoreaza mai mult partea cognitiva, dezvoltarea ei psihica, mai ales ca e inca mica pentru a ne da seama cum va evolua in viitor. Nu stim exact in ce masura creierasul ei a fost afectat, cat si cand se va recupera . Mai grav e ca, cu cat inainteaza mai mult in varsta, cu atat decalajul se observa mai tare, e mai pronuntat, pentru ca achizitiile ar trebui sa se inmulteasca. Ea face toate aceste lucruri, dar le face in ritmul ei si mult mai tarziu decat ar fi trebuit. RMN ni s-a recomandat abia dupa 2 ani, chiar 2 ani jumate, avand in vedere intarzierea ei. Ii dau encephabol 5 ml pe zi si ultima data ni s-a recomandat tonotil mai mult pt limbaj si musculatura, cate jumatate de flacon pe zi timp de 3 luni consecutiv.
Va intreb pe voi, daca stiti, banuiesc ca ar trebui sa-i dau, ca si encephabolul, 20 zile pe luna, cu 10 zile pauza, nu? Pentru ca nu mi s-a spus exact.
Ma ingrijoreaza si faptul ca s-ar putea sa fiu nevoita sa ma intorc la serv, cu schimbarile astea de legislatie, nici nu am timp sa-mi fac formele de prelungire si nici nu exista cadru legal deocamdata, nu se stie dac asi in ce conditii se va putea prelungi si sunt innebunita, nu stiu cum voi mai putea sa-i fac kineto in cond astea. Stiu, legea n-ar trebui sa se aplice retroactiv, pentru mamele care ne aflam deja in concediu, dar unii sustin ca exista si posibilitatea asta si, sincer, ma astept la orice din partea lor.
Nu i-am scos certificat de handicap inca, pt ca nu am considerat necesar, am zis ca oricum probabil nu ar fi incadrata la handicap grav, am zis ca astept pana aproape de 2 ani sa vad cum recupereaza pana atunci ca poate nu e nevoie sa mai continuam cu kineto.
Astept cu mare drag sa mai impartasesc din experienta mea cu alte mamici, am vazut ca mama lui sophie parca a deschis topicul si problemele copiilor se aseamana. E greu, uneori simt ca nu mai rezist, ma uit la ea si ma incearca un amestec de mila profunda si de culpabilizare, ma simt singura si neputincioasa, dupa care ma racoresc si o iau de la capat, cu credinta ca va fi bine intr-o zi si multumind Celui de Sus ca nu e mai rau de atat, ca se poate intr-adevar mult mai rau !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

ionik76 buna,
Bogdan al meu a avut parapareza spastica ,acum are 8 ani..A mers singur la 4 ani(inca nu alearga), a inceput sa vorbeasca la 5 ani;la anul va merge la scoala normala...are o intarziere usoara dpdv psihic dar in rest totul e ok.Mai avem inca mult de munca kineto,logopedie,
psihoterapie ....si muncim de cand Bogdi avea 9 luni.

Kineto trebuie facuta mult,mult,mult si zilnic cu teraput sau singuri acasa...despre certificat acest diagnostic se incadreaza la grav
Raspund la orice intrebare daca stiu raspunsul si in functie de experienta mea




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Dodo-pui, psihoterapie si logopedie ati facut de la 9 luni ? Ar trebui sa incep si eu cu Ioana, nu ? Dat fiind ca are acest usor retard psihic si cognitiv, cred ca trebuie sa incerc anumite tehnici de stimulare, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@ionik76, ma strecor repede in vorba pana iti raspunde Dodo. Daca fata are certificat de handicap grav beneficiaza de sedinte gratuite in numar nelimitat la Spitalul de copii. Nu te lasa, beneficiaza de tot putinul ce ti se ofera gratis!

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionik76

Dodo-pui, psihoterapie si logopedie ati facut de la 9 luni ? Ar trebui sa incep si eu cu Ioana, nu ? Dat fiind ca are acest usor retard psihic si cognitiv, cred ca trebuie sa incerc anumite tehnici de stimulare, nu ?

buna,logopedie dupa 2 ani dar psiterapie se poate face mai de micutza si DAAAAAAAAAAAAA trebuie neaparat inceput si lucrat cu ea si muuuuuuult si Kineto nu doar 10 zile la 2 luni(eu iti spun din experienta si nu vreau sa te superi pe mine)In Br caci acolo eram cand l-am nascut pe Bogdi nu aveam unde sa fac gimnatica iar particular nu-mi permiteam....m-am mutat cu chirie in Ct am scos certificatul de grad si am facut terpii la greu sunt ffff importante in recuperarea lor.




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna Ionik!Noi ii dam encephabol 4ml de doua ori pe zi,adica 8ml,10zile pe luna.Noi stam bine la partea cognitiva,cel putin asa spun doctorii si asa spunem si noi,bine ,noi suntem si subiectivi.De ce spui ca bebelasha e in urma dpdv cognitiv?Ce ar trebui sa faca si nu face?Sophia are un an si o luna si spune mama,tata,nana,pa-pa,pune mana la putizca si spune putzi ,face pa-pa,aplauda,bate palma cu tac-su,daca nu vrea sa faca ceva spune"nu"si se smiorcaie,intelege cand i se spune sa nu faca ceva/sa nu puna mana,scoate absolut toata lenjeria intima din sertare si am numa' chiloti prin casa,scoate tot,totttt din dulapuri...a,si danseaza. Se joaca cu jucariile specifice varstei ei.Nu stiu sincer daca ar trebui sa mai faca ceva...adica unii zic poezii la 2 ani,altii abia vorbesc.Cine ti-a zis ca are probleme de genul asta?Iar fizic,pai fizic e super bine...mult mai bine decat Sophia,care este si lenesa,e sub orice critica,se ridica si poc,se izbeste cu fundu' de pamant,intinde repede mainile sa o luam in brate...de-a busilea merge,are o vitezaaaaa,dar in premergator nu.Doar cu spatele si nici nu o mai pun ca mi-a facut capu' toaca dr de la Mures,mi-o zis sa-l arunc. Deci fetita ta..e super ok.Io zic ca va recupera si vom uita cu toate cosmarul prin care trecem fiecare!O seara buna.Off topic(oarecum):Dodod,ce faceti,bine ,sanatosi?Daca nu mai apuc sa intru(stiti voi,shmotru' de sarbatori):Craciun Fericit si un an muuult mai bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna mamicilor,nu am mai avut ocazia sa va scriu si abia asteptam sa vad cum au mai evoluat copii vostri.Zeki al meu are acum 11 luni,de 4 luni decand face kineto a evolutat f mult,sta in fundulet,sta in picioare,intinde manutele se joaca in apa energic si deja dr. de kineto abia il mai poate potolii pe minge la exercitii ca se impune si refuza sA le faca.Ridica mainile sa fie luat in brate se amuza cu fratele sau mai mare are si 4 dinti,:)).Inca nu vb,nu merge nu se ridica singur decat daca il stimulez eu si asta ma ingrijoreaza si tot raceste f des si tot slab este nu depasim 7.700
:(((.inca luat encefabol 5 ml 20 zile restul 10 cu tonotil si cam atat am renuntat la alte vit etc.Am trecut prin niste momente groaznice cand am cunoscut un copil care a avut o hipotonie(nu stiu cat de grav)cert este ca a mers abia la 5 ani,acum are 6 ani,inca nu vb decat mama.tata etc si arata de 3 ani m a mahnit f mult,am plans f mult si va inteleg perfect prin ce treceti dar mama mea are o vb''tot ce sta in puterea nostra ca mama fa o strange din dinti si mergi mai departe''Greu de facut :((.Acum l am dus si la inot ii place profa de inot si a dat seama ca are hipotonie singura si a vazut ca nu lucreaza la fel de mult cu stg cum face cu dr.si continuam si cu exercitiile in apa sper sa dea ceva rezultate.Merg si la un dr homeopat care mi a dat si ea ceva si le luam concomitent.Sa va ajute D-zeu pe toate mamicile sa fiti puternice ca ei nu ne au decat pe noi si st niste ingerasi care merita tot cei mai bun pe lumea asta si nimic nu se compara cu zambetul lor care iti incalzeste sufletul defiecare data cand esti mahnit.Cel mare Enes vine la mine si imi spune ''nu mai plange mami,iar esti trista?a vomitat Zeki?sa l dam lui Boby(catelul de la bloc) sa l pape''ptr ei lupt si incerc sa razbat la aceasta grea incercare la care m a pus Dzeu.Putea sa fie mai rau....dar este doar atat,si atata timp cat Dzeu ne a dat boala ne da si rezolvarea.Sanatate multa si Sarbatori Fericite.Pupici





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna dimineata ...la noi e viscoooollllll si

Las cafa



si un colind



...revin cu raspunsuri




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput