Bv Tina,Ariana delfinasi de iul-aug 2010 (135)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Bine v-am gasit la capitol nou!

Lala, ma bucur ca mai rezisti cateva zile. O sa fie bine!
Racusor, bine ca ai dormit, aveai nevoie. Palpitanta povestea nasterii gemenasului. Ce chestie, Andrei a intrat in suferinta fetala de la uter contractat la maxim iar Ana mea a intrat pentru ca uterul meu nu se mai contracta si ea obosise sa se zbata singura sa iasa.
Ei au incercat sa-ti detensioneze uterul cu tocolitice?
Cum mai esti cu alaptatul, l-ai convinsa sa suga la ambii sani?

Fetele care nasteti la stat nu fiti ingrijorate ca peste tot se fac monitorizari. E adevarat ca difera aparatura dar o centura pe burta pentru a vedea intensitatea si durata contractiilor si bataile fetale nu e ceva deosebit.

Eu sunt acasa, azi ma odihnesc ca nu se mai poate asa in stres continuu.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 32+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

anca, buna idee mi-ai dat sa cobor masa de calcat la nivelul patului!
dc tot ma coc in bucatarie, sa transpir bine si de la calcat..apoi la dus cu mine! si gata trebile casnice pe ziua de azi.

elena, ooo si pe mine ma apuca neste depresii deja de numa..

haideti sa va dau si reteta de prajitura, poate aveti chef :)

PRAJITURA CU MERE/BRANZA VACI

350 g faina
250 g margarina- eu pun un pachet de Rama
1 galbenus
2 linguri untura- cred ca de aici fragezimea prajiturii
2 linguri zahar
2 linguri smantana

Se face o coca si se lasa 1 ora la frigider. Apoi se imparte in doua. Se fac doua foi si la mijloc se pune umplutura. Cu furculita se impunge pe alocuri foaia de deasupra. Se va folosi la aceste cantitati o tava de prajituri, medie, nu cea de aragaz.

Umplutura cu mar- aici nu mai detaliez ca stiti voi, mar ras cam 1 kg, scortisoara, zahar, calite putin. Inainte de a pune umplutura cu mar se presara gris.

La cuptor se lasa la foc mediu cam 40-50 mediu, vedeti voi cand e gata.

Umplutura cu branza
Cam 500 g branzica vaci, putina sare, 1 lingura faina, 1 lingura gris, coaja rasa de lamaie. Se adauga 3 galbenusuri care au fost frecate cu zahar cam 3-5 linguri, depinde cat de dulce va place, vanilie, apoi se bat albusurile si se amesteca toate.



Paula cu Mihai 36+ si Stefan (30 oct. 2007)

AU MAI RAMAS 3+ de dans in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

Buna fetele!!!Si eu sper sa avem un capitol frumos, fara incidente neplacute si daca se poate cu delfinasi dragalasi.

Racusor, ai avut mare noroc, dar Dumnezeu te-a ajutat, a fost langa tine si langa bbl.

Mai fetelor am si si o curiozitate care ma chinuie...daca DPN-ul e pe 4 iulie asta inseamna ca pot naste dupa maxim 2 sapt sau inainte de acest DPN ca eu sunt putin in ceata???

Carmen, dar la voi in Hungary asa se procedeaza??? Tre sa ceri voie medicului gineco sa te tunzi la par??? Nu vad care ar fi legatura...
pupici

37+
Corina, viitoare mamica de Tudor Andrei
http://happyrooms.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Proba....

De azi suntem oficial in termen...sa vedem acum cat mai vrea sa stea in burtica micutul




felicitari

_

35+ AMR 4+ pozele noastre
Hannah Isabela & printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

Corina inainte de acest 4 iulie, poti naste oricand, mami :) de preferat ar fi dupa 36 sapt..si nu mai mult de 42.
ma duc la calcat.
revin cd va fi gata si prajitura, sa va imbii cu ea.
o zi buna!

Paula cu Mihai 36+ si Stefan (30 oct. 2007)

AU MAI RAMAS 3+ de dans in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

coteasca, bb la termen e bb nascut intre 37-42 sapt.

victo, eu mai pun si stafide in branzica de vaci . abia am facut ieri praji (crema din gris cu lapte lasat sa se raceasca si amestecat apoi cu marga si vanilie).yami...

mi-am propus sa fac snitele azi, poate asa pap si eu putina carnita, ca in rest doar din cirese (daca este)

_

35+ AMR 4+ , adica 32 zile pozele noastre
Hannah Isabela & printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina_C spune:

Anca Vlad multumesc... Acum am vazut PM. O sa ma informez mai mult de pe net...

"Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise"
fericita 30+ cu Florentin Andrei. Ma la DD sa am un bb sanatos si la termen
AMR 9+ si vine minunea de bebe

***Bebelul meu mic***
***Poze***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

buna ziua burtici

Racusor mi-au dat lacrimile si mie cand am cititi.DD a avut grija de voi si o sa aiba in continuare.

Michelle vreau si eu sa vad pozele si nu le gasesc poti sa imi dau mura-n gura plss

Bumblee raceala asta offf....cand o trece de tot,si inainte de sarcina erai asa sensibila??sa treaca

Carmen ast cu nerabdare sa vad pozele cu burtica

azi avem si noi program de facut piersicutze,tre sa ma duc sa fac plinu cu de toate si dupa ma voi apuca,o sa dureze mai toata ziua da na sa ii fac si eu pe plac sotului ca dupa ce vine bebelina nu se mai stie



Bianca 32 + Andra Maria

AMR 7+ de gimnastica in burtica

Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coteasca
Carmen, dar la voi in Hungary asa se procedeaza??? Tre sa ceri voie medicului gineco sa te tunzi la par??? Nu vad care ar fi legatura...
pupici

37+
Corina, viitoare mamica de Tudor Andrei
http://happyrooms.blogspot.com/
Presupun ca dr. ii da voie sa se ridice din pat, adica nu mai are restrictii.. de aici vizita la coafor.

mycya ai MP

Nu am pus linkul aici ca sa nu ma gaseasca cineva daca da seach pe google

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqjvmdbi7dmy9q.png" target="_blank">33+ cu

AMR 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

E si sotul racit, de la atata curent probabil, eu am stat cu toate geamurile larg deschise, si eu tot incerc sa ma conving ca vara nu racesc de la asa ceva. Dar nu-i bai, decat sa ma sufoc... Plus ca nu sunt sigura ca nu e ceva viral Asta e culmea, sa racesc vara, dupa ce toata iarna mai mult de un nas infundat si senzatie de raceala nu am avut nimic serios, ehh, poate o sperii si pe asta cu oscillo

Alina 33+ cu
gargarita

Mergi la inceput