FIV, Romania, Ungaria, Europa?

FIV, Romania, Ungaria, Europa? | Autor: Jolieangely

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, de ceva vreme incerc sa aflu cum ar fi mai bine sa fac. In luna aprilie am facut primul Fiv la Giulesti, fara rezultat dorit. Ma tot gandesc unde ar fi mai bine sa incerc acum, sa merg tot la Giulesti, sau in alta parte? Nu am fost prea incantata de cum am fost tratata, nu am vazut sa se acorde o foarte mare atentie analizelor inainte de ET, totul este la "gramada", cele care au fost la acest spital inteleg ce vreau sa spun. Nu este deloc confortabil sa mergi acolo si nici confortul psihic nu prea exista. Ce sa spun, imi doresc din tot sufletul un sanatos si vreau sa gasesc calea cea mai scurta pentru a ajunge sa-mi implinesc acest vis. Ma poate ajuta cineva?
Mltumesc din suflet.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Jolie, nimeni nu iti garanteaza succesul! Cele care au reusit la o clinica probabil ca iti vor recomanda acea clinica, normal!
Probabil ca daca te decizi sa faci fiv in Romania la o clinica particulara, vei observa o diferenta destul de mare fata de Giulesti.
Trebuie sa iei in considerare in alegerea ta, printre altele, experienta medicului si embriologului.
Eu am fost multumita de clinica din Ungaria (din Budapesta, nu Szeged), respectiv de medic, embriolog. Si m-am simtit ca in concediu!
Citeste experientele fetelor si o sa reusesti sa te decizi!


10+
incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Jolie,asa cum spunea si Tamy,nimeni nu iti garanteaza succesul
Si eu am fost pacienta profesorului,insa am renuntat din aceleasi motive ca si tine,dandu-mi seama ca pierd vremea pe holurile spitalului si nu rezolv nimic.Am ajuns la dr Albu la clinica Medlife unde am gasit un alt mediu decat cel de la giulesti,am facut o gramada de analize atat eu cat si sotul,pe cand la giuli ,in afara de spermograma pe el nu l-a intrebat nimeni de nimic.Asa ca citeste tot ce crezi ca te-ar interesa de pe forum si alege singura unde crezi ca va fii bine.Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Jolieangely Experienta de la Giulesti o am si stiu cum este, am facut 6 inseminari + 1 FIV toate cu final negativ, senzatia a fost de "banda rulanta" pot sa fac o mica comparatie cum am fost tratata acolo si la o alta clinica din afara tari cu aceeasi bani(procedura+tratamentul+atentiile) pe care i-am platit la Giulesti. Nimeni nu poate sa-ti garantezi reusita 100% dar esti tratata cel putin omeneste.Dupa primul FIV am intrat mai mult pe forum si am inceput sa citesc mai mult despre clinici si medici, medicul care mi-a placut mai mult la el am mers. Despre medicul pe care l-am ales nu prea se scrie despre el pe forum(este o doctorita).
Iti doresc succes si sa faci alegerea cea mai buna ptr. tine indiferent de clinica pe care o alegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jolieangely spune:

Buna fetelor, va multumesc din suflet pentru raspuns, totusi daca imi puteti da mai multe date ar fi mai mult decat ok. La Medlife il stiu pe dr. Albu, un domn deosebit si responsabil. O sa merg la dansul sa vad ce spune, sa se uite peste analizele. In Budapesta nu cunosc pe nimeni, am inteles ca te interneaza pentru analize si tu iti gasesti locatie unde sa stai. Este posibil sa mergi cu analizele din Romania si sa iti dea un diagnostic in baza lor sau trebuie neaparat sa le faci acolo? Cat costa per total un fiv in Budapesta?
Inca odata va multumesc si daca imi puteti da mai multe detalii...va dau mai multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Jolieangely incearca si intra pe FIV UNGARIA si citesti acolo tot ce te intereseaza. Eu am fost cu majoritatea analizelor facute in romania, acolo am facut doar hormonalele din ziua a 2 - CM cand am inceput stimularea. Costul la FIV cca 3000E(procedura+tratament+cazare+translator+masa+drum)
Succes mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Jolieangely sunt fericita mamica a unui baietel de 8 luni (le implineste maine). Sarcina a fost obtinuta in urma unei FIV facut la Szeged la dr. Janos Zadori. In Romania nu am facut FIV, dar am pierdut 4 ani cu diferite stimulari, inseminari si diverse interventii HSG, laporoscopie, histeroscopie etc.

Cand m-am hotarat pentru FIV am decis sa incerc direct in Ungaria si bine am facut. In Romania in primul rand din cate stiu eu protocolul de stimulare folosit este protocolul lung, respectiv stimularea este mult mai dura, puternica si lunga ca durata in timp. Ceea ce inseamna o invaziune acuta, violenta asupra corpului tau. Lucru ce ramne cu urmari destul de grave si daunatoare, mai ales daca procedura FIV nu reuseste, in vederea unor noi proceduri corpul tau este agresat. Prin protocolul lung de altfel se urmareste obtinerea cat mai multor ovocite (unele obtin si peste 10-15 ovocite). Sa me gandim ca nr. de ovocite pe care corpul nostru il produce intr-o viata de om e limitat. Intr-un ciclu normal o femeie produce un ovocit, poate 2, poate doar un ovocit o data la 2 cicluri. Imaginati-va atunci cum prin protocolul lung obtineti intr-un sg. ciclu 15 ovocite - productia pentru mai bine de un an. In plus in Romania nu se face o monitorizare atenta si inca de la inceputul stimularii ci e urmarit principiul toata lumea la gramada, tratamentul nu este individual.

Prin comparatie in Ungaria se urmeaza protocolul scurt. Stimularea se face in urma unor analize si ecografii, analize si ecografii care se fac o data la 2-3 zile si in cazurile suspecte de hiperstimulare chiar zilnic. Stimularea este mult mai usoara si dureaza in timp 14 zile.

Intreg personalul se ocupa individual de fiecare cuplu in parte. Oamenii care muncesc la clinica de la Szeged muncesc doar la acea clinica - nu vorbim de un modic obstretician care are muncesc cu norma intreaga la spital la Giulesti de exemplu, se ocupa si de monitorizarea sarcinii si implicit de nasteri, face proceduri FIV si la spital si mai face pe langa si la cabinetul personalo. Chiar daca exista bunavointa si suflet din partea acelui medic - e greu, e foarte greu si nu mi se pare ca poate acorda toata atentia pacientilro sai, e un om care alearga continuu. Nu e cazul la clinica de la Szeged - ei acolo au norma intreaga si numai acolo - e aglomerat, au multi pacienti, foarte multi din Romania, dar numai de ei se ocupa si numai de proceduri de reproducere asistata. De aceea zic eu rata de succes este si mai mare.

Si ar mai fi ceva - cand faci FIV in Ungaria inseamna ca trebuie sa-ti iei un concediu de 3 saptmani si te ocupi doar de asta - stai acolo, te plimbi, te relaxezi, odihnesti - contribuie foarte mult treburile astea.

A si era sa uit - preturile sunt cam aceleasi precum in RO, prin urmare te costa in plus doar cazarea si transportul. n Sunt multe pensiuni cu preturi rezonabile, precum si hoteluri mai de soi, deci posibilitati pentru fiecare buzunar.

Cam asta gandesc eu. Bineinteles ca sunt rezultate de succes si in Romania. Eu una asta am ales si nu-mi pare rau.

Mai concret nici eu nu stiam pe nimeni la Szeged - am luat adresa dr. Janos Zadori de pe net - i-am scris un email in engleza in care i-am explicat in mare problemele mele si ce tratamente facusem pana la acel moment. I-am spus cand mi-ar conveni mie sa vin la Szeged si cam asta a fost. Mi-a raspuns pare-mi-se in aceeasi zi, m-a programat pentru o consultatie initiala, mi-a zis cu ce analize sa vin si cam asta a fost. Dupa prima consultatie mi-a prescris anticonceptionale, pentru a pune ovarele in pauza in luna anterioaa FIV_ului si m-a programat sa vin in a 2-a zi a ciclului urmator cu anmute analize. Cam asta a fost tot. Exact ce analize iti trebuie si lista de preturi (in jur de 2500-3000 de euro te duce totul cu tot cu medicamente) le gasesti la FIV in Ungaria. La fel gasesti diferite alte informatii privind diverse pensiuni, traducatoare daca nu cunosti lb. engleza (numai dr. vorbeste engleza, asistentele nu) sau si mai bine maghiara.

Mult succes!

Mami de bb Robert oct. 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Miramar,

Felicitari pt bebe!
Dar sa stii ca protocolul lung este tocmai dat pt a mai atenua din duritatea protocolului scurt.

Eu la primul vitro pe protocol scurt am obtinut 21 de ovocite, si am facut hiperstimulare de am stat o saptamana pe perfuzii sa-mi revin.

La al doilea, clinica privata si doctor interesat am facut protocolul lung tocmai ca sa nu mai am risc de hiperstimulare. Am avut 5 ovocite si unul norocos.

Si asa zic si eu joeliangely ca toate fetele iti vor spune din experineta lor. La Giulsti am pierdut si eu ani de zile.
Eu am citit tot ce s-a scris despre diversi doctori, am ales 3.
Dupa ce m-am dus la primul mi-a placut asa de mult ca acolo am ramas, si daca totul merge bine de Craciun nasc cu el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uxaa spune:

Buna ziua!La biopsia testiculara rezultatul a fost absenta spermatogenezei cu toate ca la prima spermograma au aparut cativa spermatozoizi rataciti...Ideea este ca informandu-ma am aflat de tehnica micro TESE dar nu am gasit nici o informatie despre centrele unde se efectueaza aceasta procedura,asa ca rog din suflet daca una din fete stie ceva sa posteze....speranta moare ultima..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira. spune:

Te sfatuiesc sa mergi la Dacia Medical Center . Acolo beneficiezi de atentie si in special de conditii.
Am si eu o intrebare , daca se poate : cunosti vreun Birou Notarial care face act intre Donatoare si Primitoare de ovocite ? tot am intrebat la notari si spun ca nu au auzit de asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

buna uxaa, din cate am aflat si eu TESE se face in Austria....Dar spune-mi si mie care e diferenta inte TESE si biopsie testiculara normala?

Mergi la inceput