Sterilizarea biberoanelor si veselei bebelusului

Sterilizarea biberoanelor si veselei bebelusului | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Mai ales in primele 12 luni, este foarte important ca biberoanele, suzetele, tetinele si suzetele - toata asa numita vesela a bebelusului - sa fie foarte bine sterilizata, deoarece sistemul imunitar al bebelusului nu este suficient de dezvoltat si bacteriile isi fac foarte usor loc in ele. www.desprecopii.com/info.asp?id=2133" target="_blank">Iata mai multe sfaturi despre sterilizarea veselei bebelusului iubit >

Voi mamici, cum procedati?

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

1. Spalam bine biberoanele, pompa, tetinele si linguritele (atat folosim pentru moment)
2. Le sterilizam in sterilizatorul electric
3. Le scoatem si le uscam/ stergem cu servet de bucatarie de hartie
4. Le depozitam intr-o cutie de plastic cu capac fest. Ideal e sa fie mai mule cutii mai mici, ca sa tinem cate un obiect + accesoriile necesare in fiecare si cand deschidem sa folosim tot ce e in cutie (de ex un bibe, tetina, capacul de bibe).

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta_ior spune:

Eu spal tetinele, biberoanele, linguritele cu apa rece, tetinele le bag intr-o solutie de sterilizare minim 45 de minute, le spal iarasi bine, le bag in sterilizator. Fac asta o data pe zi, iar biberoanele ca si tetinele le las in sterilizator pana la folosire. Farfurioara in care papa mancarica, doar o spal. Nu folosesc detergenti nici la biberoane si nici la farfurioara.

Nicoleta 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

eu nu am sterilizator..le fierb,dar am observat ca se ingalbenesc...fetita mea are 4 lunite,oare se merita sa imi cumpar acum un sterilizator????
sterilizatorul se foloseste si la veselele bebelusului? farfurioare,lingurite???
este o investitie buna acum la 4 lunite???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

NU am sterilizat nicioadata NIMIC: nici biberoane si mai ales vesela. Le-am spalat bine cu apa rece, apoi fierbinte si gata. Nu am avut nici o problema cu bebele din cauza nesterilizarii.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

foloseste cineva aparat gatit cu aburi? este util pentru bebelusi?

ce parere aveti de el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Eu fierb biberoanele o data la doua-trei zile. In rest le spal bine cu apa calda si atat. Doar in prima luna le-am sterilizat zilnic.

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

eu le sterilez de 2-3 ori p zi pt ca e micuta.mai tarziu am sa raresc nr sterilizarilor pana la anulare

Iza mamica de Mati (21.09.2004) si de Anastasia
(29.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

am si eu o intrebarica pentru mamicile "sterilozatoare"
are vreuna dintre voi sterilizator de la PRIMII PASI?
daca da, imi puteti spune cum functioneaza? am pierdut manualul de instructii si nu gasesc pe net unul in format electronic

va multumesc!

copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

voiam sa va spun ca am aflat cum
multumesc oricum!

copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Buna,

si eu sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire. Am sterilizator de la Primii pasi pe care l-am folosit si pentru Alex.

Tacamurile si vesela o sterilizez la rece o data pe saptamana, in rest o spal cu apa.

Mi-am comandat eu aparat de gatit cu abur, dar o sa il primesc abia pe 25 aprilie. Iti pot spune dupa...

Mergi la inceput